Weighlifting 101 – Training camp 26-29th of July 2018, Turku, Finland Host: Reebok CrossFit Turku Než začnu popisovat…

Weighlifting 101 – Training camp

26-29th of July 2018, Turku, Finland
Host: Reebok CrossFit Turku

Než začnu popisovat samotný tréninkový Camp, rád bych Vám představil tréninkový program Weightlifting 101. V roce 2017 vyšel článek o sedmi nejlepších volně zpřístupněných online tréninkových programů pro CF atlety. Podle http://fitcetera.co.uk/ to byly tyto:

Důkazem, že W_101 je kvalitní a uznávaný tréninkový programem je fakt, že v minulosti šéf Weightlifting 101 Erik Lau Kelner spolupracoval s takovými jmény, jako je Sara Sigmundsdottir, Emma Mcquaid nebo Björgvin Karl Guðmundsson. Koncem roku 2017 Weightlifting 101 uzavřel volně přístupný programming a otevřel pouze předplacenou verzi vzpěračské části CrossFit tréninků.

Společně s tréninkovou skupinou B-F-L-M-P-S-V-Z Training tuto předplacenou verzi tréninků od ledna 2018 realizujeme a progress v našich výkonech je značný. Nejen ve výkonnostní stránce, ale i po technické, jelikož tréninkový program detailně i názorně vysvětluje jednotlivá cvičení.

V posledních měsících mě tento programming doslova pohltil. Obdivuji práci Erika, který evidentně velice dobře své práci rozumí. Mým snem bylo zúčastnit se jednoho z jeho tréninkových Campů, v češtině by se tomu dalo říkat soustředění. Díky CCFO - programu vzdělávání trenérů -  jsem tuto šanci dostal a vůbec nebylo pro mne překážkou, že bylo nutné cestovat přes 1300km na sever Evropy.

Prvním krokem byla komunikace se samotným majitelem W_101 Erikem, který po mě vyžadoval krátké bio, osobní rekordy na trh a nadhoz. Po cca týdenní komunikaci jsem dostal schválení k účasti na Campu. Následovalo zaplacení Campu, zakoupení letenek, zajištění ubytování a mohl jsem se již jen těšit na konec července.

V prvním dni našeho Campu se setkávám v šatně s Erikem a osobně se seznamujeme. Ptám se ho svou lámanou angličtinou, zda-li zná Českou Republiku a zda-li zná Colliery CrossFit. Odpovídá, že zná pouze Prahu, ví, že máme dobré pivo a hezké holky. Ale náš gym a skupinu B-F-L-M-P-S-V-Z Training zná z Instagramu, není divu – často jej označujeme. Působil na mě jako velice sympatický a milí člověk, až do chvíle, kdy začal náš první trénink. Erik okamžitě přepnul na tvrdý trenérský režim. Velice rázným, tvrdým, ale objektivním způsobem vedl tréninkové fáze. Důraz byl kladen na dokonalé technické provedení vybraných cvičení. Po opakovaném upozornění na technické chyby následoval trest ve formě 10 Burpees pro celou skupinu. Po třech chybách, třech trestech si člověk už opravdu dával pozor, aby vše bylo téměř dokonalé. I přesto se těchto trest Burpees nasbíralo ve čtyřech dnech přesně 220!!!

Celkový dojem z celého Campu? Úžasný!!! 

Byl jsem nucen „překopat“ svou techniku na Snatch, lehce upravit svůj Squat Clean a plně změnit Split Jerk. S posledním jmenovaným bude nutné dále pracovat a zlepšovat celkový Balance celého těla. Již na samotném Campu jsem cítil neskutečné zlepšení po technické stránce provedení – v jistotě jednotlivých pokusů – přemýšlením nad každým pohybem. A tohle bych Vám všem rád předal na skupinových lekcích.

Rád bych vyzdvihl Erikův přístup během tréninků. Ve skupině byl od začátku brán jako obrovská autorita. Nikdo z nás si nedovolil odporovat nebo jakkoliv nesouhlasit s jeho výroky. V prvním dni jsem udělal technickou chybu, zeptal jsem se, co bylo špatně a okamžitě byl z jeho strany zvýšen hlas se slovy „MLČ! A poslouchej, co říkám! Všechny zbytečné myšlenky v hlavě pryč a POSLOUCHEJ!“. Tep se mi zvýšil na 200 a do konce Campu jsem se neodvážil cokoliv na tréninku říct. Tomu já říkám respekt z trenéra, tomu já říkám vzhlížení k autoritám…a tohle v mnoha případech na skupinových lekcích chybí. Ten efekt z tréninku, kdy mi trenér přenáší své znalosti, korekce a zkušenosti není takový, pokud jej na 100% nevnímám, nerespektuji a neberu vážně. 

Přesnou náplň jednotlivých fází mám samozřejmě sepsaný, ale s ohledem k vedení Weightlifting 101 nebudu jí zveřejňovat. Pouze Vám zde napíšu témata jednotlivých fází.

Čtvrtek

  1. Fáze – Snatch (3h)
  2. Fáze – Split jerk (2h)

Pátek

  1. Fáze – Squat clean (3h)
  2. Fáze – OHS & squat snatch (2h)
  3. Fáze – Back squat (1h)

Sobota

  1. Fáze – Squat clean & Jerk (2,5h)
  2. Fáze – Snatch Balance (2h) 
  3. Fáze – Accessory (2h)

Neděle

  1. Fáze – Snatch (2,5h)
  2. Fáze – Clean (2h)


 

Snatch Pull + Snatch (105kg)