Soutěžit – To není cíl CrossFitu – i přesto máme podmínky pro závodění Začneme-li velice obsáhle definicí sportu, tak dle J. Vrégra (2006) “Sport je tělesná…

Soutěžit – To není cíl CrossFitu – i přesto máme podmínky pro závodění

Začneme-li velice obsáhle definicí sportu, tak dle J. Vrégra (2006)

 “Sport je tělesná pohybová aktivita provozovaná podle určitých pravidel a zvyklostí. Na vyšší úrovni předchází samotné činnosti trénink.“ 

Převedeme-li tento fakt na náš CrossFit, který dle definice sportem bezesporu je, jsou zavedena jistá pravidla, např. dotyk hrudníku na zem při Burpee, plné propnutí všech kloubů (hlezenní, kolenní, kyčelní a ramenní) do jedné osy u Air squat apod., a dále i zvyklosti (hledání maximálních výkonů, cvičení For time nebo AMRAP atd.). Jelikož CrossFit je nutný realizovat pravidelně pro samotný lidský rozvoj, je nutný pravidelný trénink.

Velkým problémem dnešní doby je obrovský vliv médií (TV, reklamy, internet, sociální sítě), který je vždy mířen na určitou masu lidí a podstatně jim cíleně ovlivňuje životy. Moderní audio-vizuální technologie s oblibou využívá také společnost CrossFit. V první rovině je to oblast vzdělávací, kde pravidelně na svých profilech (youtube, instagram, facebook, webové stránky) zveřejňuje osvětu v technických detailech vybraných cviků nebo vybraných teoretických problematik, dále motivační příběhy cvičenců a také všeobecné zajímavosti z oblasti CrossFit – CF Journal (strava, kurzy, prevence zranění apod.). Dle mého názoru skvělá práce ze strany vedení CrossFit!
Ovšem dostaneme-li k tomu již zmíněnému vlivu, nechci psát doslova negativnímu, tak je bezesporu oblast závodní. Každý z nás zná CrossFit Games – každoroční svátek našeho sportu. Ovšem již málo kdo si uvědomuje, že dostat se jako závodník je téměř nemožné. Tato událost je pouze pro pár vyvolených, kteří mají pohybový talent na úrovni geniality, kteří obětují tomuto sportu vše, kteří znají ve svém životě jen CrossFit. Co tím chci říci…obdivujme tyto lidi jako sportovce, jejich výkony a přejme jim úspěchy. Ale mějme hlavu při zemi a ne v oblacích a držme se CrossFitu jako rekreačního sportu (viz. schéma níže).

Na druhou stranu máme v Colliery CrossFit vynikající podmínky na výchovu závodníků. Nemohu si vzpomenout na vybavení, které bych na závodech nepotkal a my ho neměli. Někteří teď možná nerozumí tomu, co zde píši. V předchozím odstavci píši, že by se závodit nemělo a zde píši, že sám se účastním závodů. Přirovnám-li náš sport k Atletice, tak CF Games je Olympiáda, French Throwdown nebo Wodapalooza je Zlatá tretra, The Underworld Games (zde jsem zvítězil, Malta 2018) je krajský přebor, místní nejmenované závody jsou okresní přebor. Zde je vidět, že i já jsem při zemi a držím se těch závodů, na které fyzicky stačím. Nikdo z nás není Rich Fronning nebo Mat Fraser – ti dosáhli v této oblasti vrcholu geniality a nikdo z nás se jim nepřiblíží.
 Závěrem mé doporučení je jasné, bav se CrossFitem, užívej si každou skupinovou lekci v Colliery CrossFit a pokud máš nutkání vyzkoušet si roli závodníka, poraď se s námi a my ti doporučíme závod dle tvých možností. Náš gym tě se svým skvělým vybavení dobře připraví.