Dva týdny s Reebok NANO7 V nedávné minulosti jsem psal pro Colliery CrossFit blog o Reebok NANO6, kde tuto…

Dva týdny s Reebok NANO7

V nedávné minulosti jsem psal pro Colliery CrossFit blog o Reebok NANO6, kde tuto sportovní obuv vychvaluji a vřele doporučuji. Od této doby uplynulo více než půl roku a já si pořídil i druhý pár. Začátkem roku 2017 jsem byl překvapen, že Reebok vydává o několik měsíců dříve novou řadu svých obuví NANO, ale až osobní setkání s nimi mi napovídá proč tomu tak asi je.


NANO7 je zcela nová sportovní obuv určená na CrossFit a od předcházejících řad se podstatně liší:

  • Váha: váhově je nová řada o téměř 10% těžší (6 – 337g, 7 – 364g).
  • Vzhled: netypický pro Reebok NANO, viditelný rozdíl v materiálu, podobné šněrování, celkový dojem úzké boty, vizuálně líbivá „bota“ (zbarvení).

První dojmy: 

Na opatce výrazně méně materiálu, méně materiálu také na jazyku boty, po obutí pocit úzké a krátké boty. U NANO6 po obutí obě boty „sedly“ jako přímo mě šité na míru. Lehký pocit chladu od chodidel.

  • Podešev: výrazně pevnější…NANO6 jsou oproti NANO7 doslova papuče. Jiné vzorkování – zvolen zcela jiný styl, zachována pouze patní část. Zde vidím nevýhodu ve středu, kde je zvoleno paralelní nepřerušované vzorkování ve směru chodidla – těžko ohýbatelné v této oblasti. Šířka nejužšího místa u NANO6 je 65mm, u NANO7 je 75mm. V oblasti paty podstatné zpevnění materiálu, které předurčuje lepší stabilitu chodidla ve vybraných cvicích (dřepy, výpady apod.). Oproti NANO6 je podešev NANO7 podstatně nižší a nahrazena mezipodešví.
  • Mezipodešev: Po vytažení vložky je materiálově zcela stejná. Zvolen jiný styl šití k svršku. Celková výška mezipodešvi u NANO7 vyšší s vlnovitým vykrojením. U NANO6 je podešev v rovině. I zde je viditelné zpevnění vůči předcházejícím řadám. Důkazem je, že mezipodešev u NANO6 palcem promáčknu s lehkostí, u NANO7 tomu tak není. Velkým rozdílem je na patní části, kde mezipodešev vystupuje nad podešev (výhoda u HSPU). U NANO6 v této oblasti podešev obklopuje i část mezipodešví (u HSPU „nekloužou po zdi“).
  • Svršek: Zde je rozdíl nejmarkantnější. Zcela jiný materiál (NANO6 Kevlar) a to technologie NanoWeave. Tato technologie zaručuje nižší opotřebení, vysokou prodyšnost a maximální pohodlí chodidla. Výrazné zpevnění v oblasti kotníku – zde je důraz pro co nejlepší fixování chodila. Tkaničky delší než jsou třeba a lehce rozvazatelné – potřeba jsou zdvojené uzly (Box Jumpy, DU, běh apod.). Desing špičky a celé části na špičce zachován. Výška od podešvi až k hornímu cípu patní části je u NANO7 nižší o cca 5mm.

Cvičení s NANO7:


První týden bylo nutné v těchto nových botech pouze chodit po gymu a „roztáhnout“ dle potřeb chodidel. Velice tvrdá obuv, když srovnávám s NANO6, na kterou jsem zvyklý. Po týdnu pocit úzké a krátké boty vymizel a bylo možné v nich zakoušet cvičit.

  • Gymnastika: vždy můj první test je šplh na laně. Používám při šplhu smyčku, kterou nepouštím ani při cestě zpět na zem. Materiál na svršku se osvědčil a vysoké tření mezi svrškem boty a lanem vydržel. Toto tření vydržela i podešev bez jakékoliv známky poškození. Dále kliky ve stoji na rukou – zde se mi bota při cvičení nezadrhávala o zeď, což je velké pozitivum u striktních HSPU. Přeskoky přes švihadlo také obstály bez jakýchkoliv problémů. U Box Jumpů, Box Jump Over a Wall Ball lepší pocit než v NANO6 (citelně stabilnější v oblasti kotníku).
  • Vzpírání: jsem zvyklý vzpírat ve specializované obuvi a například u NANO6 nejsem schopen těžkých trhů do dřepu. Zkusil jsem tento cvik s NANO7 a k mému údivu obstály dobře. I zde jsem cítil zpevnění nejen v oblasti kotníku, ale celkově v celém chodidle. Dalším testem byly těžké dřepy – opět obstály a mohu nahrazovat oblíbené vzpěračky. U výrazu do střihu (split jerk) taktéž stabilnější než NANO6!
  • Atletika: jiná a podstatně tvrdší podešev způsobila horší vlastnosti pro atletiku. Běhání krátkých vzdáleností je možné, ale u delších vzdáleností přichází nepříjemná bolest chodidel. Sled push, jinými slovy tlačení saní, byl cvik, kde se mi v těchto botech cvičilo nejhůře. Nebyl jsem schopen dokončit WOD v této obuvi.

Shrnutí

NANO7 jsou zcela novým technologickým projektem společnosti Reebok a jejich cílem zcela určitě bylo zefektivnění cvičení v oblasti vzpírání a gymnastiky. Potvrzuji a vřele doporučuji. Bohužel u mne v atletické části tréninku neoslnily, ale může to být jen subjektivní pocit. Celkově NANO7 doporučuji, může to být příjemná změna v trénování.
 

Možnost NANO 7 - již nyní u Našeho partnera: Botyobleceni.CZ - pro klienty Colliery připravena sleva 25%