CrossFit Speciality Course: Weightlifting Datum: 18.-19.5.2019 Místo: Varšava, Polsko (Reebok CrossFit Mokotów) Během minulého týdne…

CrossFit Speciality Course: Weightlifting

Datum: 18.-19.5.2019
Místo: Varšava, Polsko (Reebok CrossFit Mokotów)

Během minulého týdne jsem zvažoval svou účast na tomto kurzu. Aktuální nemoc byla proti, ale chtíč navštívit tento kurz byl silnější. Vyrazil jsem v sobotu ráno přesně v 3:30 a na místo přijíždím v 8:30 (začátek od 9:00). Byl jsem plný očekávání, jelikož škola vzpírání samotného CrossFitu je zcela odlišná od školy Weightlifting 101, kterou prosazuji. Byl pro mě šok, že jsem byl opět jediný zahraniční účastník a dále velikost skupiny. Bylo nás pouze jedenáct, což ve srovnání se skupinou L1 je mini-skupina. Celý kurz měl probíhat v Angličtině s překladem do Polštiny, ale jelikož jsem byl jediný a většině v Polštině jsem rozuměl, byly v angličtině vedeny pouze individuální konverzace s mou osobou a korekce.

Den 1.: Snatch

První den byl veden především teoretickou formou. Kromě základů jako je postoj, úchop a pozice byla praktická část veden především s tyčí, nikoliv s osou. Každé cvičení bylo nutné praktizovat ve 2-3 členných skupinách pouze s verbálními pokyny pro korekci technického provedení. Vše se zakládalo na technice Burgener, dle kterého funguje celé vzpírání v CrossFit.

VIDEO 01 (Níže pod blogem)

Již v prvním dni jsem si utvrdil, že rozdíly v technice Burgener a W_101 jsou, ale od začátku nám bylo řečeno, že technik na světě je mnoho ovšem se stejným cílem. Nad tím je třeba se zamyslet. Byla mi opravována pozice hlavy, ale nakonec sami viděli, že smysl to má. Byla mi opravována pozice landing (konečná pozice chodidel), kde byl vyžadován výskok, který já nedělám (technika W_101 – sjíždět podél podlahy). Celkově odcházím z prvního dne se smíšenými pocity.

Den 2.: Snatch, Clean & Jerk


Tento den byl zcela rozdílný, než předcházející. Několikrát odcházíme k velké televizi a prohlížíme si videa a kilogramy nejlepších vzpěračů světa. Sledujeme emotivní záběry ze světových soutěží a ukazujeme si význam techniky Burgener pro jednotlivé fáze Snatch a C&J.

VIDEO 02 (Níže pod blogem)

Druhý den je čistě o praktikování teoretických znalostí, ale již se zátěží. Dostáváme na ranní fázi prostor dostat se k maximu na Snatch. Celou dobu máme možnost se natáčet a rozebírat s Coachem Arturem. Odpoledne v druhé fázi se věnujeme čistě Cleanu a Jerku. Opět dostáváme zajímavé informace, jak Vás klienty máme co nejefektivněji naučit především Jerk se schématy pozice chodidel. I zde fáze končí možností praktikovat vše, co bylo probráno do maxima na Clean & Jerk.

VIDEO 03 (Níže pod blogem)

Celý kurz probíhal zcela jinak než kurz L1. Velice přátelská atmosféra s možností neustálé diskuse i během výkladu. Mé očekávání bylo naplněno.

 Mnoho věcí mě utvrdilo v tom, že co na lekcích Weightlifting v CCFO realizujeme, děláme dobře. Mám pro Vás zcela jistě nové informace z oblasti teoretické i praktické. Věřím, že se opět posuneme opět o kousek dál a naše výkony budou mít jen vzrůstající tendenci.  

VIDEO 01 - The Burgener Warm Up with Josh Everett

VIDEO 02 - Men's Weightlifting - +105KG - Beijing 2008 Summer Olympic Games

VIDEO 03 - CrossFit Weightlifting Course 18.-19.5.2019 (Poland, CF Mokotow) Lukáš Káňa