Albufeira Throwdown 2020 Možnost přihlášení se na tento závod bylo již v únoru 2020. Bylo to reakcí na …
Možnost přihlášení se na tento závod bylo již v únoru 2020. Bylo to reakcí na veleúspěšný ročník 2019 (listopad) a proto bylo již na jaře možnost přihlášení se na událost, která byla v plánu na první týden v měsíci říjnu. Stejně jako v prvním ročníku, tak i v tomto ročníku bylo v plánu závodit ve třech závodních dnech. Bohužel po celou dobu nebylo jisté, zda závod bude zrealizován. V první polovině roku bylo Portugalsko, Španělsko, Francie a Itálie na červeném seznamu co se týče situace spojené s Covid-19. V červnu přichází první email od organizátorů, že dělají vše proto, aby závody byly a my atleti z CCFO jim věřili. Když se závod blížil, tak Portugalsko na mapě zezelenalo a ČR zoranžověla – měli jsme obavy, aby my z ČR jsme mohli v poklidu odcestovat a nemuseli na místě řešit zbytečné problémy s restrikcemi v Portugalsku. Přesně měsíc před událostí přichází důležitý email „Albufeira Throwdown bude!“.
Příprava na tyto závody začala prakticky po znovu otevření gymu, kdy jsme byli v Colliery CrossFit nuceně zavřít s ohledem na přísná opatření našeho státu. Cíl byl jediný – ladit formu pouze na tento závod. Bylo mnoho hlasů a názorů, že je plno závodů v ČR, kde bych mohl závodit, ale budu upřímný…v CF závodím od roku 2013 a mám za sebou přes 40 závodů a nepotřebuji tohle číslo extrémně zvyšovat. Je absolutně nesmyslné absolvovat několik závodů v krátkém časovém období. Atlet má být především na začátku svého trénování být dobře seznámen s detaily Sportovního tréninku, plánováním a vyhodnocením tréninkového procesu. Pokud tohle není, není možný úspěch a jeho trénování/závodění je jen vyplňování mezer ve volném čase.
S Mírou Lindovským, který byl přihlášen do kategorie 45+, odjíždíme do Portugalska plní energie a nadšení. Cítili jsme formu především po silové a vytrvalostní stránce. V minulém ročníku byl první workout „9.6 km kombinace běhu a plavání“ – zde jsem doslova vyhořel. V přípravě se hodně běhalo, hodně plavalo a taktéž hodně i kombinovalo – nic jsme nepodcenili. Bohužel vše, co jsme měli natrénováno, tak jsme nemohli v závodě prodat. Tyto závody byly silně ovlivněny restrikcemi kvůli Covid-19 a byly dodržovány jasná pravidla, která častokrát kontrolovala policejní hlídka projíždějící kolem sportoviště. Příklady z restrikcí:
před příchodem na sportoviště jedním vchodem – desinfekce rukou; odchod ze sportoviště východem na druhé straně
- po celou dobu pohybu na sportovišti s rouškou
- rouška může být sundána jen v rozcvičovně (tři stanoviště cca 6m od sebe), které je po každém použití desinfikováno nebo při realizaci svého WOD
- zákaz shlukování velkého množství diváků – okamžitě byli diváci upozorněni a rozehnáni
- u atleta po dobu jeho cvičení, může být jeho coach, ale s patřičným odstupem
po skončení WOD sportovec odchází ze sportoviště a nepotkává se s následujícím heatem a celé stanoviště je desifinkováno
Bylo náročné vše takto zorganizovat a touto cestou smekáme s Mírou pomyslný klobouk. Bylo evidentní, že mnoho finančních prostředků z jejich strany padlo právě na dodržení pravidel státu s pořádáním sportovních akcí. S tím je spojena i účast závodníků, která podle mého názoru byla okolo 60-70%. Nepřijelo mnoho atletů z Francie (museli by do karantény nebo na testy při návratu), Španělska a Velké Británie. Proto heaty byly tvořeny těsně před prvním WOD, jelikož nebylo dopředu možné odhadnout, kdo přijede a kdo ne. Jinými slovy „všechno jde, když se chce“, protože nejjednodušší variantou je přeci závod úplně zrušit.
Všechny workouty byly náročné, ale líbily se nám (viz. níže). I když již po prvním dni jsme měli dolní končetiny totálně na kaši – hold jsme velcí na pistole. Úžasný byl třetí workout, kde se začínalo na střelnici – každá kulička (15 celkem) v terči měla hodnotu 10cal. na vesle, čili s příchodem na veslo jsme již mohli mít 150 calorií k dobru. Pro mě osobně byl velmi psychicky náročný WOD5, kde jsem se přesně v minulém roce při tomto WOD zranil a nuceně odstoupil ze soutěže. Organizátoři, kteří mi v minulém roce dávali první pomoc, tak před tímto WOD za mnou chodili a dodávali mi sílu a říkali pozitivní motivační slova. Bylo to úžasné a na tyto momenty nikdy nezapomenu, i když jsme v tomto WOD byl na posledním místě.
WOD 1 – For time of:
21-15-9 cal. Row
21-15-9 Burpee Box Step over with Kettlebell 32kg
WOD 2 – 2 Rounds of:
40 Squat Pistols
20 Snatch 65kg
WOD 3 - 15min AMRAP for Max cal. on Rower:
00:00 Start on the Shooting range (15x Paintball shoots)
05:00 Break – 20 Burpee over Rower
10:00 Break – 20 Burpee over Rower
WOD 4 – 2x 1min AMRAP of:
a) 1min AMRAP Max S2O 95kg
30sec. Rest
b) 1min AMRAP Max Bar Muscle Ups
WOD 5 – For time of:
2x 50m Running sprint
WOD 6 – For time of:
150 Double Unders
30 Hang squat Clean with Dual Kettlebell 28kg
10x 3m unbroken HS Walk
30 Hang squat Clean with Dual Kettlebell 28kg
150 Double Unders
Shrnutí
Jak celé tyto závody pro nás dopadly? Míra Lindovský obsadil v kategorii 45+ skvělé 3. místo. Lukáš Káňa obsadil v kategorii Rx místo 2. Byli jsme zničení, unavení, ale velice šťastní.
Míra a jeho pocity: „Místo a prostředí naprosto skvělé. Soustředění jen na závod. Tři dny a 3 kila dole. Náročnost – no dalo se to. Nejnáročnější po tom všem bylo na závěr vylézt na tu bednu vítězů – a to bez prdele. To vyšlo až na třetí pokus. Chtělo to tam zůstat ještě týden na relax.“
Děkujeme fanoušků, kteří jeli s námi přímo do dějiště závodu (trpaslíkovi Stáni a oběma Mírovým sinům Kubovi a Jirkovi). Dále Vám všem, kteří jste mě nebo Mírovi psali – bylo Vás opravdu moc, až mě osobně to velmi mile překvapilo. Děkujeme CCFO, že nám umožnili skvělou přípravu a že jsme hrdě reprezentovali náš gym. A na závěr bych chtěl poděkovat mému hlavnímu sponzorovi a kamarádovi Martinu Urbanovi aka Ca Worldfishing, bez kterého bych už dávno nezávodil.