Život v „zóně“ aneb Zone diet – Úvod (část 1) "Eat meat and vegetables, nuts and seeds, some fruit, little starch and no sugar. Keep…

Život v „zóně“ aneb Zone diet – Úvod (část 1)

 "Eat meat and vegetables, nuts and seeds, some fruit, little starch and no sugar. Keep intake to levels that will support exercise but not body fat.“  

S touto větou už se musel setkat snad každý, kdo pravidelně cvičí CrossFit. Jaký je ale přesný návod? Mám jíst opravdu jen maso a zeleninu a vůbec žádný cukr? Pro dosažení lepších a lepších výsledků je nezbytné se podle toho zařídit a upravit i životosprávu, podívat se, co se všechno vlastně za touto kouzelnou větou skrývá.
V případě, že nechcete, aby Vaše výkony stagnovaly na místě, případně máte ambice dokonce ve sportu soutěžit, bez úpravy jídelníčku to nejde. Právě přes CrossFit je možno přijít do styku s tzv. Zone diet, je i mnoho dalších způsobů stravování (Paleo, raw,….), ale později bude mimo jiné vysvětleno, proč je Zone diet pro sportovce (CrossFitery) více než vhodná – ale ne jen pro ně. Zone diet mě zaujala a tak jsem pečlivě prostudoval knihu „Enter the Zone“ od samotného tvůrce Dr. Barryho Searse.

 “Nad mou hlavou mi visí Damoklův meč, něco o čem vím od svých dvaceti let. Nebudete tomu věřit, ale jsem chodící genetická časovaná bomba. Příroda mě geneticky naprogramovala tak, že během následujících deseti let zemřu na srdeční chorobu. Moje předčasná smrt se zdá být nevyhnutelná, můj děd, otec a všichni mí tři strýcové zemřeli na infarkt myokardu dříve, než se stačili dožít 54 let. V době, kdy toto píši, je mi 47.“  

– toto popisuje ve své knize Dr. Barry Sears a vysvětluje tak hlavní důvod, proč vlastně vznikla Zone diet – aby se vyhnul předčasné srdeční chorobě. Dr. Barry Sears se věnoval dlouhá léta výzkumu a hledání způsobů, jak tento svůj problém vyřešit až došel ke zkoumání tzv. Eikosanoidů. Eikosanoidy jsou zjednodušeně řečeno superhormony, které produkuje každá buňka v těle, je to něco jako molekulární lepidlo, které drží naše tělo pohromadě.

Eikosanoidy řídí veškeré hormonální systémy v těle a bez nich by život, tak jak jej známe, nebyl vůbec možný. Eikosanoidy, podobně jako všechny hormony, fungují jako řídicí systém. Podobně jako inzulin a glukagon existují eikosanoidy s protichůdnými funkcemi. Jsou nejmocnější ze všech hormonálních systémů, rovnováha mezi protichůdnými eikosanoidy znamená dobré zdraví, zatímco nerovnováha znamená nemoc. Co se účinků týče, eikosanoidy jsou nejvyšším kontrolně – řídicím systémem těla.
Co to je vlastně zóna? Je to stav metabolizmu, kdy tělo i mysl pracuje na špičkový výkon. Život mimo zónu i v zóně už možná leckdo zažil. Když se nacházíte mimo zónu, život je právě takový jako vždy – někdy odměňuje, většinou je frustrující, plný zmatků, promarněných příležitostí, provázen velkými i malými bolestmi. V zóně se stává život snadným a lepším, těšíte se totiž z optimálně fungujícího těla: necítíte hlad, jste nabití energií, Vaše tělesná výkonnost i duševní soustředěnost a produktivita stoupají.

Zní to jako vyprávění z pohádky a těžko uvěřitelné, přesto je to naprosto pravdivé a vědecky podloženo. V zóně Vaše problémy nemizí, to jen jejich řešení je jednodušší – únava a lhostejnost je nahrazena energií a schopnostmi. Pro většinu lidí je hubnutí přebytečného tuku v těle velmi náročný a mnohdy drastický proces, v zóně k němu dochází téměř automaticky a bezbolestně. Někdy psychologie či farmakologie (léky, steroidy…) může pomoct k dosažení zóny – optimálnímu fungování těla, někdy tyto prostředky pomohou, většinou však nikoliv. Nejspolehlivější cesta a technika, jak se do tzv. Zóny dostat je: jídlo.

„Zda se do Zóny dostanete, či nikoliv, rozhodujete, kdykoliv otevřete ústa k tomu, abyste se najedli. Aby se Vám to podařilo, musíte s jídlem nakládat, jakoby to byl lék.“

Základní výhody dodržování Zónové diety: přirozený úbytek nadbytečného tuku, nadváha je navíc spojena s mnoha zdravotními problémy. Dr. Sears dále popisuje příběh jednoho z jeho pacientů, profesionálního hráče amerického fotbalu jménem Steve Courson, kterému bylo 33 let, když mu lékaři našli vzácnou srdeční chorobu. V důsledku toho byl nucen vzdát se veškerých jeho sportovních aktivit a Steve najednou přibral na 150 kg a čekal na vhodného dárce pro transplantaci srdce. Po 18 měsících dodržování zónové diety se dostal na jeho „obvyklých“ 118 kg, množství tělesného tuku měl dokonce nižší než v dobách jeho profesionální kariéry, vrátila se mu síla i vytrvalost. Z naprostého invalidy se z něj zpátky stal člověk se silou a vytrvalosti o 50% větší než u ostatních normálních lidí v jeho věku, a to navzdory tomu, že nadále trpěl kardiomyopatií. Největší odměnou bylo vyřazení z listiny čekatelů na transplantaci srdce.

Dr. Sears se zabýval výzkumem a spolupracoval v rámci Zónové diety s mnoha profesionálními sportovci a sportovními kluby v USA. Pod jeho křídly například plavecký tým Stanfordovy univerzity v roce 1992 v Barceloně získal osm zlatých medailí!

Zónová dieta je způsob stravování, ve kterém je rovnováha makroživin – bílkovin, sacharidů a tuků, přísně kontrolována každý den v každém jednotlivém jídle.

Pokud si představíte tělo jako biologický hrací automat, hazardní hráč (tuk obsažený v každém vašem jídle) do něho neustále vkládá mince (esenciální mastné kyseliny). Zda zůstanou ve hře (vytvoří se dobré eikosanoidy), záleží na tom, jak dobře ovládáte páku. Tuto páku představují kombinace makroživin v každém jídle, které sníte. Aniž si toto kdokoliv uvědomuje, tuto hru hrajeme každých 4-6 hodin v každý den svého života. Čím lépe budete hrát, tím lepší budou vaše výsledky a pravděpodobnost, že se dostanete do Zóny.

Zónová dieta byla mnoha výzkumy v praxi vyzkoušena například na pacientech se srdečními chorobami, diabeticích, osobách s autoimunitními nemocemi, na obézních, dokonce i na lidech s AIDS, všude dosáhla velmi příznivých účinků, avšak nejpřesvědčivější byly testy prováděné na tělech špičkových předních světových sportovců. Autor knihy píše i o tom, že s výsledky studie u sportovců se dokonce báli vyjít na svět, protože by jim snad toto nikdo ani nevěřil :) Zkráceně, se statistickou významností 99,95 %, docházelo při zónové dietě u sportovců k úbytku tuku, nárůstu aktivní tělesné hmotnosti a k výraznému zvýšení výkonnosti.
Chcete-li dosáhnout ze svého cvičení maximálního hormonálního účinku, je třeba, abyste vždy byli v „zóně“. Celá kapitola v úvodu knihy je věnována i vysvětlování toho, že hormonální účinky umocňovány (nikoliv snižovány) hormonálními účinky toho, co jíte.

Jaké jsou tedy hranice Zónové diety? Jak se dostat do Zóny?

Pravidlo je jednoduché, udržet správný poměr mezi bílkovinami a sacharidy v každém jídle. Při správném poměru těchto makroživin v jídle se vám podaří vyvolat v těle adekvátní hormonální odezvu, tudíž se dostáváte do zóny – vaše tělo je nastaveno na optimální špičkový výkon. Čím lépe se vám podaří dodržovat ideální poměr bílkovin a sacharidů, tím více jste schopni kontroly rovnováhy dobrých a špatných eikosanoidů v těle, tím kvalitnější bude Váš život…

Přesný návod a pravidla, jak své tělo dostat do „Zóny“, Vám osvětlím v mém dalším blogu. :)


Pokud se někdo bude chtít do studia této knihy pustit, určitě to pro něj bude zajímavé čtení, hlavně je to opravdu dobře investovaný čas a velký přínos do celého života! Neváhejte mě v gymu oslovit, pokud Vás něco více o Zónové dietě zajímá, rád poradím!