Z... Pecivála... Sportovcem!!! Pro další díl svého blogu, jsem si vybral svého o dva roky staršího bratra Jakuba a udělal…

Z... Pecivála... Sportovcem!!!

Pro další díl svého blogu, jsem si vybral svého o dva roky staršího bratra Jakuba a udělal jsem s ním krátký rozhovor. Můj bratr byl odjakživa "NE zrovna sportovní nadšenec".

 Byl to takový ten typ, který celé dny seděl u počítače a taky to na něm bylo řádně vidět. Když se mi zhruba před 5ti měsíci ozval s tím, že by chtěl začít něco se sebou dělat a zda bych mu v tom nepomohl, tak jsem samozřejmě souhlasil, ale upřímně řečeno, jsem si myslel, že mu to nadšení moc dlouho nevydrží. O to více, jsem rád, že jsem se mýlil. 

Ušel jsi dlouhou cestu tak nepolevuj bro!!!


1) Jak vypadal tvůj běžný den předtím, než si začal sportovat?

Můj běžný den vypadal v podstatě tak, že jsem jen seděl u PC ať už pracovně nebo ve volném čase, nebo seděl u TV. K tomu jsem stravu neřešil, co se týká složení a jedl, co mě napadlo, na co jsem dostal chuť, většinou tak, že jsem se přežral a pak horko těžko trávil. Kolikrát jsem byl během dne unavený a bez energie, neustále mě pálila žáha, chytal jsem křeče atd.


2) Co bylo tím "spouštěčem" toho změnit takto razantně svůj životni styl?


Řekněme těžká životní situace. Asi hodně hrála roli psychika, kdy jsem byl dost na dně a potřeboval přijít na jiné myšlenky. V tom mi CrossFit hrozně pomohl. Při tréninku šlo vše ostatní stranou, zlepšila se mi nálada, měl jsem ze sebe lepší pocit a celá situace se zdála být únosnější. Já už se dříve snažil o nějakou tu posilovnu atd., ale vždy to bylo na měsíc a konec. Přestalo mě to bavit. Nevěděl jsem, co mám v tom gymu dělat, necvičil jsem technicky dobře, nikdo se mi nevěnoval. V Colliery je to jiné. Po On ramp lekcích už člověk zná ty základy a navíc je tam vždy ochotný trenér či trenérka co nám vysvětli cvičení z tabule, které se každý den mění, takže se mi nestalo, že bych nevěděl co v gymu dělat či dělal něco technicky špatně. To beru jako obrovský přínos a ono celé to cvičení je mnohem zábavnější než takové to bezduché bušení v klasické posilovně.


3) Jak dlouho a kolikrát týdně nyní cvičíš a sportuješ? Popiš nám svůj běžný týden nyní.

S CrossFitem jsem začal cca před 5ti měsíci a měsíc na to jsem začal také aktivně běhat. Začínalo to tak, že jsem jeden den měl CrossFit, druhy jsem běhal, protože na víc jsem neměl formu. Teď ale kombinuju v jeden den jak CrossFit tak běh a nedělá mi to už žádný problém. Takže většinou věnuju hodinu až hodinu a půl CrossFitu a pak jdu k večeru třeba běhat 10 a víc km. Takto to většinou mám pět dní v týdnu a dva si dávám odpočinek. Případně někdy vypustím třeba běh a dám si jen CrossFit. Myslím, že z toho jde poznat, do jaké formy jsem se díky CrossFitu dostal.

4) Změnil si i jídelníček? Kdo ti s úpravou jídelníčku pomáhá?


Jídelníček jsem změnil rapidně. Hodně mi pomohla moje sestra, která mě nasměrovala tím správným směrem, řekla mi, co si mám u jídla hlídat atd., za což ji moc děkuju! Jím teď tak ať mám vyvážený poměr všech důležitých látek. Hlavně si hlídám bílkoviny. To ostatní teď už spíš méně. Občas si dopřeju nějakou neřest, jako je třeba čokoláda, ale už to není tak že si lehnu k TV, dám si na pupek celou tabulku čokolády a sním ji během 10ti minut. Dám si 4 čtverečky a stačí to.

5) Jak se změnila tvá váha od té doby, co si začal sportovat?

Když jsem začal, moje váha byla 105kg a než jsem se do toho pustil, říkal jsem si, sport pro mě není, to je pro jiné, už jsem na to starý, abych se měnil. No a teď po 5ti měsících mám 85kg což znamená -20kg. Co se velikosti oblečení týká, je to skok z trika XXL do trika velikosti M. Navíc jsem se byl vážit na speciální váze, která měří poměr tuky versus svaly a z těch 85kg co teď mám je více svalu než tuku. Určitě mám ještě na čem pracovat, ale spíše už jde o tvarování. Shazovat už nepotřebuju.

6) Na co jsi ze svých dosavadních výkonů nejvíce hrdý?

To asi nejde říct, ještě jsem toho moc nezkusil, ale docela mě motivovalo, když jsem si jen tak pro sebe zaběhl bez obtíží půlmaraton (22km) nebo jsme si se sestrou dali Heroes race – překážkový závod. Teď se chystám na Spartan race, tak uvidíme, jak to dopadne ☺

7) Dovedeš si představit, že by ses někdy vrátil zpět ke svému starému životnímu stylu? Co pro tebe sport znamená nyní?

To už ne! Abych byl neustále unavený, mrzutý a stále měl s něčím problémy, to už pro mě není. Tenhle životní styl mi vyhovuje. Neříkat si jak to nejde, ale hledat cestu jak to jde! Já se u sportu krásně vyresetuju a můžu fungovat dál. Navíc, čím dál víc se mi líbí, jak teď vypadám ☺

8) Máš nějaké sportovní cíle?

Rád bych se zúčastnil již výše zmíněného Sparťan race a dal si Trifectu, což znamená v jednom roce doběhnout sprint (5km) super (12km) a beast (22km) a uvažoval jsem, že bych v budoucnu zkusil nějaké CrossFit závody.

9) Co by si vzkázal těm, kteří si s myšlenkou změny životního stylu zatím jen pohrávají ve svých myšlenkách?

Není na co čekat, proč to oddalovat a říkat si začnu cvičit až….! Tohle jsem dělal dlouho a jsem rád, že jsem se přes to přehoupl. Změní Vám to život k lepšímu. Neváhejte a pojďte do toho!