VELKÁ SNÍDANĚ=VELKÁ VÝHRA? Je snídaně nejdůležitější jídlo dne? S přerušovaným půstem, který si během posledních let získal…

VELKÁ SNÍDANĚ=VELKÁ VÝHRA?

Je snídaně nejdůležitější jídlo dne?


S přerušovaným půstem, který si během posledních let získal na popularitě, byla snídaně některou části populace odsunuta stranou.

Je to tak opravdu správně?


Pojďme si k tomu něco říct…

Než se do toho ale pustíme, tak si ujasněme jednu věc — pokud vám přerušovaný půst funguje, tak je to skvělé! Vydržte. Pokud cítíte, že jdete správným směrem a cítíte, že to, co děláte, je dlouhodobě udržitelné, pak v tom rozhodně setrvejte.

NĚKOLIK NEDÁVNÝCH STUDIÍ NAZNAČILO, ŽE NEVYNECHÁNÍ SNÍDANĚ MŮŽE BÝT STĚŽEJNÍ PRO EFEKTIVNÍ ŘÍZENÍ HMOTNOSTI.

Přesněji řečeno, jedinci, kteří konzumují větší část svých denních kalorií během ranních hodin, mohou mít zvýšenou schopnost zhubnout ve srovnání s těmi, kteří nejvýraznější jídlo přijmou později během dne.


Komplexní přehled devíti samostatných studií tuto teorii podpořil. Účastníci, kteří konzumovali většinu svého denního kalorického příjmu ráno, zaznamenali výraznější úbytek hmotnosti a prokázali výrazné zlepšení hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Na rozdíl od jedinců, kteří soustředili spotřebu kalorií v odpoledních nebo večerních hodinách.

Proč tomu tak je, stále nevíme přesně, ale někteří odborníci se domnívají, že by to mohlo být způsobeno vlivem na hormon ghrelin, který je hormon regulující hlad a také na leptin, který zase signalizuje sytost. Větší večerní koncentrace jídla neboli kalorií má tendenci zvýšit ghrelin a snížit leptin, což je kombinace, která může v konečném důsledku zvýšit celkový kalorický příjem.

Dalším důvodem může být i to, že na konci dne máme většinou menší kontrolu nad impulsy, takže pokud máme hlad, protože jsme se na snídani nenajedli, je větší pravděpodobnost, že se večer přejíme a nebo volíme kaloricky hutnější a více zpracované potraviny.

Všichni jsme to někdy zažili. Vynecháte snídani, dáte si malý oběd a pak přijde večeře a my skončíme nájezdem na lednici nebo spíž a dáme si mnohem více jídla, než bychom měli.


JEDEN TIP NA VYZKOUŠENÍ.

Nevynechávejte snídani. Na začátek dne upřednostněte větší jídlo a nezapomeňte zahrnout porci bílkovin a zeleniny, tak abyste měli správnou a vyváženou snídani.

Máte později během dne stále stejně hlad? Jaká je vaše energetická hladina během dne? Cítili jste větší či menší pravděpodobnost, že po večeři sáhnete po něčem dobrém?

Kdo ví? Větší snídaně může být přece jen klíčem k dosažení vašich cílů v oblasti hubnutí nebo lepšího celkového složení těla.