Velikonoční špaldovo - medový pletenec SOUTĚŽ! Pochlubte se fotkou Vašeho pletence u nás na FACEBOOKU pod příspěvkem s …

Velikonoční špaldovo - medový pletenec

SOUTĚŽ! Pochlubte se fotkou Vašeho pletence u nás na FACEBOOKU pod příspěvkem s tímto receptem! Pro 3 máme připravené tričko s Colliery Zajícem! Losujeme v úterý 14.4. 2020 v 8:00!

Velikonoce vždy patřily mezi mé oblíbené svátky a to hlavně proto, že miluji jídlo a toho je vždy v této době dostatek. Jsou to ale také svátky, kdy od těch vánočních nejvíc hřešíme. Pojďme si to tedy tentokrát trochu odlehčit a upéct si oblíbený mazanec ve zdravější verzi.

Postačí nám jen pár základních surovin, které jsou běžně dostupné a možná ještě chutnější než ty původní.

Mazanec neboli v našem případě pletenec se zpravidla připravuje ze sladkého kynutého těsta, které se používá i na vánočku a patří mezi naše nejstarší druhy českého obřadního pečiva. Obohatit ho můžeme rozinkami, mandlemi nebo kandovaným ovocem.

Co budu potřebovat za ingredience?

  • 500 g celozrnné špaldové mouky
  • 90 g zahřátého tekutého medu
  • 100 g másla
  • 25 g droždí
  • 250 ml mléka (můžete nahradit mandlovým)
  • 1 vanilkový lusk
  • špetka soli
  • mandle na posypání

Postup:

Do větší mísy si prosejeme mouku, to je obzvlášť u špaldové mouky důležité, díky semletým slupkám je totiž mouka hutnější a prosátím ji odlehčíme. V mouce uděláme důlek, nadrobíme do něj droždí a zalijeme cca ¼ vlažného mléka. Necháme vzejít klásek. Zpravidla to trvá tak dlouho, až mouka s mlékem zdvojnásobí svůj objem.

Jakmile budeme mít kvásek hotový přidáme do něj 2 žloutky pokojové teploty, zahřáté máslo, med špetku soli, vanilku a vše zamícháme. Poté přilijeme zbytek mléka a opět promícháme.

Pokud nemáte robota bude zadělání těsta pro mnohé oříšek ale jsme přece crossfiťáci, tak to berte třeba jako warm up :-) Mísu s těstem si dejte mezi kolena a vařechou pohybujte směrem k sobě a vzhůru aby se těsto krásně spojilo. Pokud bude těsto příliš lepit, přidejte mouku, naopak pokud bude moc tuhé přilejte mléko.

Když je těsto krásně hladké přikryjte mísu potravinářskou folií, utěrkou a nechte cca min 2h kynout na teplém místě. Správně vykynuté těsto poznáme tak, že do něj lehce píchneme prstem a pokud se utvoří důlek, který se bude jen velmi líně vracet ( asi jako vy když se zvedáte po padesátém angličáku) je vyhráno!

Nyní si z těsta vytvoříme 3 stejné bochánky které prstama rozválíme na cca 30-40 cm dlouhé hady. Nahoře spojíme trochou vody a pleteme klasický cop. Když máme dopleteno, oba konce spojíme. Spoj věnce zatížíme vejcem a necháme na plechu vyloženém pečícím papírem ještě 20min kynout.

Věnec pomažeme žloutkem a posypeme plátky mandlí. Pečeme ve vyhřáté troubě do zlatova. Po vyjmutí z trouby ihned potřeme rozpuštěným máslem a medem. Spoj ozdobíme mašlí a třeba malovaným vejcem .

Nejlépe tento pletenec chutná ještě teplý s čerstvým máslem a kakaem :-)

Příjemné prožití Velikonočních svátku a dobrou chuť přeje #CollieryChefBaru