THE POWER OF BREATH V posledních dnech jsem se začetl do knížky od Patricka McKeowna, ve které se probírají…

THE POWER OF BREATH

V posledních dnech jsem se začetl do knížky od Patricka McKeowna, ve které se probírají veškeré funkce a efektivita dýchání. Dýchání je téma, které je pro lidi z běžné populace stále neznáme a nejen u těch “běžných“.

Dýchání je jeden ze základních atributů člověka (a nejen u něj) k tomu, aby mohl žít. Bez jídla a pití může člověk nějaký čas setrvat, bez kyslíku se tento požadavek diametrálně liší a už po několika minutách bez přívodu kyslíku do mozku ohrožujeme jeho funkce (bavíme se o netrénovaných lidí). I přesto se však občas věnuje větší pozornost jiným atributům, než samotnému dýchání na které se zapomene úplně.

Benefity ze SPRÁVNÉHO dechového stereotypu jsou rozsáhlé a týkají se nejen fyzické stránky, ale také mentální = celkového zdraví. Moderní doba industriálního světa jde vstříc chronickým záležitostem, které mají vliv na náš způsob života ve všech ohledech. Například u samotného dýchání to McKeowen popisuje jako “chronicky nadměrné dýchání“, což znamená, že člověk dýchá 2-3x více vzduchu než vlastně potřebuje a to už vede ke snížení výkonu, zdraví a další řadě věcem, na které může mít vliv.

Další stránkou je samotné dýchání, dýchání jako takové je POUZE JEDNO! Cílem nádechu a výdechu je správná kontrakce a následná expanze v hrudi (Bránice a přímý břišní sval) výsledkem je potom maximální plicní expanze a její samotný objem. Častější varianta je tzv. Hrudní dýchání kdy může docházet k rigiditě hrudního koše, nevyužití plného potenciálu bránice a plic.

Kyslík, je jeden ze základů k lidskému životu a faktor, který určuje kolik ho dokáže vaše tělo využit, je množství oxidu uhličitého ve vaší krvi. Možná si všichni z biologie pamatujeme, že vdechujeme kyslík a vydechujeme oxid uhličitý a že právě vydechující plyn je pouze odpadní látka, kterou dostáváme z těla ven. Pravdou však je, že se jedná o látku, která nám umožňuje uvolnit kyslík z červených krvinek, aby mohl nadále metabolizovat v našem těle. Říka se tomu tzv. Bohrův efekt. Zde se dostáváme a vracíme zpět docela k důležitému bodu a to “Jak vlastně dýcháme“. To jakým způsobem dýcháme bude ovlivňovat skutečnost, kolik oxidu uhličitého se bude nacházet v naši krvi. S ne příliš kvalitním stereotypem ztratíme schopnost kontroly dechu, kdy budeme mít spíše nepravidelné nádechy/výdechy = příliš mnoho oxidu uhličitého v krvi a tělo si začne “Lapat po dechu“ a omezíme tím doručení kyslíku ke svalům a orgánům, které to potřebují.

Jak jsem popisoval výše, správné dechové návyky mohou pomoci zlepšit váš výkon a kvalitu života. Schopnost vytvořit SPRAVNOU expanzi v břichu vede ke zkvalitnění vašeho pohybu a hlavně také k PREVENCI zranění. U tréninku, nebo při Fyzio sessions máme pouze jeden styl dýchání se stejným cílem -> vytvořit stabilitu v daném pohybovém vzoru. Čim náročnější vzor, zatížení, tím roste náročnost pro udržení samotné expanze.

To jak můžete zkontrolovat zda “dýcháte správně“ vám může pomoc pár bodů níže:

  1. Budíte se ráno a máte sucho v ústech?
  2. Chrápete nebo zadržujete dech ve spánku?
  3. Když dýcháte, kde je vyšší aktivita? (Hrudník,břicho)

V praxi můžeme zahrnout více bodů, které nám pomůžou zjistit, zda-li trpíme chronicky nadměrným dýcháním. Dech samotný má obrovský potenciál v tom, zda chcete dosáhnout jakýkoliv cílů vzhledem jeho rozmanitosti. Už jen to, že si najdete během dne chvíli pro sebe, usadíte se nebo si lehnete tak ať se cítíte pohodlně a vnímáte pouze váš dech, protože komfort je klíčový.