Suplementace pro začínající atlety - základní suplementy V minulém článku jsme si pověděli něco málo o doplňcích stravy, a jak je můžeme jednoduše…

Suplementace pro začínající atlety - základní suplementy

V minulém článku jsme si pověděli něco málo o doplňcích stravy, a jak je můžeme jednoduše rozdělit. Dnes bych se rád podíval už na několik základních druhů suplementů z první skupiny, tedy doplňků stravy podporující zdraví. Patři mezi ně především vitaminy a minerály. Nastíníme si pouze 4 nejzákladnější druhy, které by neměly ve vašem programu neměly chybět.

 1. Doplňky stravy podporující zdraví

a. Magnesium

  Hořčík patří mezi nejužívanější doplňky stravy vůbec. Není se čemu divit, jelikož je to minerál, který hraje důležitou roli ve většině procesů v lidském organismu. Přispívá ke snížení únavy, normálnímu energetickému metabolismu, správné činnosti nervou soustavy, svalů, psychické pohodě, kvalitnímu spánku a mnoha dalšího.

  Je to minerál, který je dostupný v mnoha formách a kvalitě. Je důležité se podívat na jeho formu na obalu jednotlivého produktu, dle jeho formy se odvíjí a jeho využití. Mezi nejkvalitnější formy patří magnesium malate ( hořečnan jablečnatý), který se využívá spíše v ranních hodinách, před tréninkem a působí energeticky. Další vhodnou formou je také magnesium bisglycinát, který působí naopak spíše uklidňujícím efektem a hodí se pro suplementaci ve večerních hodinách. Vhodná dávka se pohybuje kolem 200mg elementárního hořčíku, pozor je třeba kontrolovat na obalu, kolik z celkového množství je aktivní, využitelná forma.

   b. Zinek

   Zinek je minerál, který je vhodný převážně pro muže, jelikož má velký vliv na správnou a dostatečnou produkci testosteronu. Zároveň má pozitivní vliv na plodnost, imunitu, kvalitu stavu kostí, zubů, vlasů nehtu, správnou funkci očí a podílí se na protizánětlivých procesech.

   Mezi nejkvalitnější formy se řadí zinek bysglycinát, tzv. Cheláty, které obecně patří mezi nejlépe vstřebatelné formy minerálů.

   Zinek je vhodný suplementovat spíše večer před spaním a doporučená dávka se pohybuje od 15-25mg. Patří mezi minerály, které je možné užívat v krátké době ve větší míře, pokud se u vás projevují nedostatek jeho hladiny. Dlouhodobě byste se však měli držet doporučeného dávkování.

    c. Vitamin C

    Vitamin C patří mezi nejznámější vitamíny a pro většinu lidí je to také vitamin, který v nějaké dávce doplňujete. Většinou se podává ve větší míře v době, kdy jste nemocní, jelikož má blahodárný vliv na imunitu těla a pomáhá s ochranou buněk před oxidativním stresem. Tělo si jej nedokáže vytvořit samo a proto je jeho suplementace velice důležitá. Běžná dávka se pohybuje od 500 do 1000mg denně a můžete jej užívat během dne.

     d. Vitamin D3

     Vitamin D3 je vitamin, který pro lidské tělo důležité hned z několika důvodů. Nejenže pomáhá se vstřebáváním vápníků a je tedy velmi důležitý pro kvalitu našich kostí a zubů, ale zároveň pomáhá zlepšovat imunitu. Zároveň je velmi zajímavé to, že jej dokážeme přetvořit ze slunečních paprsků a v letních, slunečných dnech, kdy trávíme čas na sluníčku jej nepotřebujeme přijímat ve větší míře. Vitamin D3 je vitamin rozpustný v tucích a je vhodné jej tedy konzumovat společně s jídlem, které obsahuje tuky. Doporučená dávka se pohybuje kolem 5000IU denně.

     Pokud se rozhodnete, některé z těchto látek do svého plánu zařadit je vhodné tak postupovat po delší dobu a vyčkat na to, než pocítíte změnu. Vždy se jedná o látky, které se musí v těle tzv. Akumulovat, tedy než se nasbírá dostatečné množství látky. Zároveň jsou to látky, které podporují odbourávání stresu a při nadměrném stresu ať už fyzickém či psychickém dochází k jejich vyčerpávání ve větší míře než v klidovém stavu a je proto vhodné zvážit, v takových situacích zvýšit jejich dávky.