Suplementace pro začínající atlety - základní suplementy V minulém článku jsme si pověděli něco málo o doplňcích stravy, a jak je můžeme jednoduše…
V minulém článku jsme si pověděli něco málo o doplňcích stravy, a jak je můžeme jednoduše rozdělit. Dnes bych se rád podíval už na několik základních druhů suplementů z první skupiny, tedy doplňků stravy podporující zdraví. Patři mezi ně především vitaminy a minerály. Nastíníme si pouze 4 nejzákladnější druhy, které by neměly ve vašem programu neměly chybět.
- Doplňky stravy podporující zdraví
a. Magnesium
Hořčík patří mezi nejužívanější doplňky stravy vůbec. Není se čemu divit, jelikož je to minerál, který hraje důležitou roli ve většině procesů v lidském organismu. Přispívá ke snížení únavy, normálnímu energetickému metabolismu, správné činnosti nervou soustavy, svalů, psychické pohodě, kvalitnímu spánku a mnoha dalšího.
Je to minerál, který je dostupný v mnoha formách a kvalitě. Je důležité se podívat na jeho formu na obalu jednotlivého produktu, dle jeho formy se odvíjí a jeho využití. Mezi nejkvalitnější formy patří magnesium malate ( hořečnan jablečnatý), který se využívá spíše v ranních hodinách, před tréninkem a působí energeticky. Další vhodnou formou je také magnesium bisglycinát, který působí naopak spíše uklidňujícím efektem a hodí se pro suplementaci ve večerních hodinách. Vhodná dávka se pohybuje kolem 200mg elementárního hořčíku, pozor je třeba kontrolovat na obalu, kolik z celkového množství je aktivní, využitelná forma.
b. Zinek
Zinek je minerál, který je vhodný převážně pro muže, jelikož má velký vliv na správnou a dostatečnou produkci testosteronu. Zároveň má pozitivní vliv na plodnost, imunitu, kvalitu stavu kostí, zubů, vlasů nehtu, správnou funkci očí a podílí se na protizánětlivých procesech.
Mezi nejkvalitnější formy se řadí zinek bysglycinát, tzv. Cheláty, které obecně patří mezi nejlépe vstřebatelné formy minerálů.
Zinek je vhodný suplementovat spíše večer před spaním a doporučená dávka se pohybuje od 15-25mg. Patří mezi minerály, které je možné užívat v krátké době ve větší míře, pokud se u vás projevují nedostatek jeho hladiny. Dlouhodobě byste se však měli držet doporučeného dávkování.
c. Vitamin C
Vitamin C patří mezi nejznámější vitamíny a pro většinu lidí je to také vitamin, který v nějaké dávce doplňujete. Většinou se podává ve větší míře v době, kdy jste nemocní, jelikož má blahodárný vliv na imunitu těla a pomáhá s ochranou buněk před oxidativním stresem. Tělo si jej nedokáže vytvořit samo a proto je jeho suplementace velice důležitá. Běžná dávka se pohybuje od 500 do 1000mg denně a můžete jej užívat během dne.
d. Vitamin D3
Vitamin D3 je vitamin, který pro lidské tělo důležité hned z několika důvodů. Nejenže pomáhá se vstřebáváním vápníků a je tedy velmi důležitý pro kvalitu našich kostí a zubů, ale zároveň pomáhá zlepšovat imunitu. Zároveň je velmi zajímavé to, že jej dokážeme přetvořit ze slunečních paprsků a v letních, slunečných dnech, kdy trávíme čas na sluníčku jej nepotřebujeme přijímat ve větší míře. Vitamin D3 je vitamin rozpustný v tucích a je vhodné jej tedy konzumovat společně s jídlem, které obsahuje tuky. Doporučená dávka se pohybuje kolem 5000IU denně.
Pokud se rozhodnete, některé z těchto látek do svého plánu zařadit je vhodné tak postupovat po delší dobu a vyčkat na to, než pocítíte změnu. Vždy se jedná o látky, které se musí v těle tzv. Akumulovat, tedy než se nasbírá dostatečné množství látky. Zároveň jsou to látky, které podporují odbourávání stresu a při nadměrném stresu ať už fyzickém či psychickém dochází k jejich vyčerpávání ve větší míře než v klidovém stavu a je proto vhodné zvážit, v takových situacích zvýšit jejich dávky.