Suplementace pro začínající atlety Pokud se patříte.do skupiny začínajících atletů nebo se zrovna vracíte zpátky do aktivního…

Suplementace pro začínající atlety

Pokud se patříte.do skupiny začínajících atletů nebo se zrovna vracíte zpátky do aktivního režimu, bude tato série článků směřována právě pro Vás. Rozhodně se zde nebudu vypisovat o výsledkových studiích či dlouhodobých výzkumech, ale budu se soustředit spíše na zkušenosti, které jsem za dobu práce s lidmi a sám na sobě objevil.

Pravidlo číslo jedna, kterého byste se při výběru doplňků stravy měli držet je Jednoduchost.

Jednoduchost v tomto smyslu znamená, že byste se měli soustředit na věci, které se snadno dodržují, a které nejsou zbytečně komplikované. Je velmi důležité si uvědomit to, že jestli jste opravdu se cvičením právě začali nebo se vracíte po nějaké delší pauze a celkově jste změnili svůj životní styl, je nevyhnutelné, aby se dostavili výsledky i bez dokonalé suplementace. Suplementace by měla vždycky být brána jako nástavba vašeho životního stylu a zdravého stravování. A i když to pro mnohé bude znít šíleně, ne vždycky je lepší dělat vše správně a dokonale hned od začátku, ale mnohem důležitější je zvolit si pár správných věcí, které dokážete dlouhodobě dodržovat a na nich postupně přidávat dále.

Stejně jako u cvičení je i stravování a suplementace vázaná na adaptaci. Tak jako se začátečník nemůže pustit do cvičení každý den, když celý život nic nedělal, není ani dobré, aby vystavil své tělo 10 doplňkům stravy najednou, když ono nic takového za celý svůj život nezažilo. Pro začátek je vhodné, když si vyberete 1-3 základní doplňky stravy, a pokud vám budou vyhovovat můžete postupně přidávat další a sledovat, jestli a jaký mají dopad na vaše tělo, zdraví a výkon. A jaké doplňky zvolit?

Na začátek bych rád doplňky stravy rozdělil na tři kategorie.

  1. Doplňky stravy podporující zdraví
  2. Doplňky stravy podporující růst svalů
  3. Doplňky stravy podporující hubnutí

1) Doplňky stravy podporující zdraví

Do této kategorie spadají veškeré minerály, vitamíny, antioxidanty a bylinky.

2) Doplňky stravy podporující růst svalů

Do této kategorie spadají proteiny, aminokyseliny a látky podporující regeneraci po tréninky síly a hypertrofie.

3) Doplňky stravy podporující hubnutí

Do této kategorie spadají látky, které podporují rychlost metabolismu, aerobní metabolismus a regeneraci po tréninku.

Pomocí těchto kategorií můžete jednoduše vybrat, do jaké kategorie vaše snažení spadá, a vybrat si správnou kategorii. Většina začátečníků se dělí do dvou skupin. První skupinou jsou lidé, kteří jsou méně či více nemocní, a snaží se zhubnout, aby se lépe cítili nebo byli zdravější. Do druhé skupiny patří ti, kteří začínají z důvodu výkonu a buď chtějí nabrat svalovou hmotu a nebo dosáhnout nějakých soutěžních výsledků.

Navíc je opravdu důležité si uvědomit, že číslování těchto kategorií má své opodstatnění. Pokud chcete začít s doplňky stravy, vždy byste měli volit ty, které budou prioritně podporovat vaše zdraví a doplňky, jako jsou spalovače, by měly následovat až jako něco navíc.

Jaké druhy suplementů do jednotlivých kategorií patří, si povíme v následujícím článku.