Streelifting a weighted kalistenika Nejprve by bylo vhodné uvést co to vlastně streetlifting a weighted kalistenika je. Streetlifting…

Streelifting a weighted kalistenika

Nejprve by bylo vhodné uvést co to vlastně streetlifting a weighted kalistenika je. Streetlifting je velmi mladý rozvíjející se sport, ve kterém je nejdůležitější maximální síla. Lze ho snadno přirovnat k powerliftingu, který je principiálně stejný jen se soutěží v jiných disciplínách. Zatímco v powerliftingu se snažíte zvednout maximální váhu ve cvicích bench press, dřep a mrtvý tah, ve streetliftingu se snažíte také zvednout maximální váhu, ale na shyb, klik na bradlech (dip) a někdy také dřep. Streetlifting tak vznikl z potřeby rozvíjet maximální sílu v případě minima jakéhokoliv vybavení, typicky právě na ulici (street). Začali se tak přidávat různé zátěže v nejrůznějších podobách od batohů, přes PET lahve s vodou až po lehčí osoby a děti. Dřep jako jedna z disciplín streeliftingu bohužel není ve světě standardem pro tento sport. Střední Evropa je ostrůvkem naděje, kde se hledí na větší komplexnost tohoto sportu a odpovídající rozvíjení i spodní poloviny těla. Na tom má velkou zásluhu především Adam Raw, který tento sport v Evropě zpopularizoval a pořádá i velké mezinárodní soutěže.

Weighted kalistenika je pak odnož, kde se více soutěží v silové vytrvalosti. 

Soutěží se na maximální počty opakování v disciplínách:

  • SHYB (nejčastěji + 32 kg ale také +24 nebo +40 kg)
  • DIP (nejčastěji + 48 kg ale také +60 kg)
  • DŘEP NA JEDNÉ NOZE – pistol squat (+16, +24 nebo +32 kg)

Už před více jak rokem jsem se rozhodl, že už soutěžit v streetliftingu a weighted calisthenice už nebudu a přenechám to mladým. V létě mi pak ale zavolali kluci z Karviné, že chystají soutěž opravdu ve velkém stylu, a že bych rozhodně neměl chybět. Nechal jsem se tenkrát přemluvit a poctivě začal přípravu. Bohužel Covid byl proti a celý koncept soutěže, kdy měli přijít i závodníci z okolních států, pohřbil. Celou přípravu jsem tak mohl zahodit za hlavu a bez jakékoliv motivace jsem tento specifický trénink opustil. Kluci se však rozhodli uspořádat mnohem menší akci, které bude oficiálním 1. mistrostvím České republiky a závodit tak budou moct jen občané ČR. Tentokrát jsem se rozhodl to vzít jen jako podporu pro streetlifting v České republice a bez ono to paradoxně po letech druhých míst vyšlo.

V první disciplíně streetliftingu jsem skončil 3. za dlouholetým rivalem Vojtou Holým a mladým talentem Mikulášem Sikorou.

Ve druhé disciplíně weighted jsem však dokázal vyhrát jak ve své váhové kategorii, tak celkově v porovnání se všemi váhovkami.

Díky @collierycrossfit za podporu a třeba možná někdy příště.