Rozhovor s fyzioterapeutem, trenérem, a hlavně skvělým člověkem Jakubem Kmeťkem Moravčíkem Ahoj kámo, než začneme, rád bych ti poděkoval, že sis udělal čas na náš rozhovor a že se o…

Rozhovor s fyzioterapeutem, trenérem, a hlavně skvělým člověkem Jakubem Kmeťkem Moravčíkem

Ahoj kámo, než začneme, rád bych ti poděkoval, že sis udělal čas na náš rozhovor a že se o tobě i ostatní můžou dozvědět něco víc.
 

Mezi českými, a také mezi zahraničními sportovci jsi velice známý, ale pro lidi, kteří tě doposud neznají, mohl bys nám o sobě něco málo říct?

 Vo svojej ordinácii v Prahe pracujem ako fyzioterapeut. Chodia za mnou klienti s problémom. Či už sa jedná o zranenie, obmedzenia v pohybe alebo správne navedenie k tréningu. 

Tvá profese vyžaduje mnoho odborných znalostí. Protože mám možnost s tebou úzce spolupracovat, tak to mohu jen potvrdit a ocenit. Můžeš nám prozradit kolikaletou máš praxi a jak ses k tomuto oboru vlastně dostal?

 Moje začiatky v športe a trénovaní boli už v destve, keď som ako chlapec začal robIiť karate a vždy ma zaujímalo ako trénovať efektívne , regenerovať k lepším výsledkom. Tam som začal premýšlať o kariére osobného trénera, ktorým som sa neskôr stal po dvojročnom štúdiu v Austrálii. Moja vášeň pre pohyb a neustále zlepšovanie ma motivovala prihásiť sa na vysokú školu a vyštudovať fyzioterapiu. 


Pověz nám něco o tvém vzdělání. Jaké školy a kurzy jsi prošel, které sis dal do rámečku ve tvém centru v Praze?

 Medzi študiom vysokej školy som sa špecializoval na terapiu makkých tkanív a urobil si kompletný kurz Active Release Technique. Po štúdiu som pochopil, že pre prácu so športovcami je dôležité rozumieť periodizácii tréningu a holistický prístup v rozvoji jednotlivých schopností športovca. Absolvoval som kurz v Belgicku OPEX Assesment a dizajn tréningových programov a kurz od spoločnosti EXOS performance specialist level 1. 

Co z toho ti dalo do tvé praxe nejvíce?

 Každá jedna metóda a spôsob, ktorej cieľom je zlepšenie kvality nášho života mi neustále dáva nový pohľad na ľudské telo. Avšak najviac mi do mojej praxe dávajú moji klienti a kolegovia, ktorí sú denne mojimi učiteľmi. 

Jak už z názvu plyne, jsi trenér a fyzioterapeut zároveň. Ve tvé profesi to může být obrovská výhoda, když pracuješ se svými klienty a atlety, jak to vnímáš ty?

 Myslím si, že sa špecializujem na pohyb ako taký. Fascinuje ma zlepšovať pohybové návyky mojich klientov a zlepšovat ich kvalitu života. Či už pôjde o prvý zhyb alebo uvoľnenie šije po stresujúcom dni. 

Vnímáš to i jako nevýhodu v něčem?

 Človek nemôže sedieť na dvoch stoličkách na raz a uvedomujem si, že čoraz viac ma klienti potrebujú ako terapeuta. Napriek tomu milujem prostredie činiek, hlasnej hudby a magnézia na rukách. 

Pod rukama ti prošlo spoustu předních, a také Olympijských sportovců. Prozradíš nám jejich jména? Jaká je spolupráce s takovými sportovci?

 Spolupráca s vrcholovými športovcami ma obohacuje ako v kariérnom tak i osobnom živote. Spolupracujem so športovcami, ktorí reprezentujú pod značkou Red Bull. Nesmierne ma baví práca so Šárkou Pančochovou, Vávoru Hradílkem a Beachvolleybalovým teamom Maki a Bára , ktorí somnou pracujú najčastejšie. Zaujímavá spolupráca je rovanko s letcom Martinem Šonkou či aerobičkou Karolínou Kudláčkovou. Starám sa taktiež o hokejovú mládež, golfistou či atlétov, ktrorých, verím, čaká zaujímavá cesta na vrchol. 

Jak jsem psal, spolupracoval si s mnoha sportovci. Jaký případ byl pro tebe nejzajímavější, a takový že jsi ho cítil jako velkou výzvu a proč?

 Každý klient , ktorý prejde prahom mojich dverí je pre mňa zaujímavý a je výzvou. Každý je individuálny a potrebuje iný prístup. Práca so snowboardistkou Šárkou Pančochovou aj vďaka účasti na jej svetovej tour pred olympiádou pre mňa veľmi dôležitá, pretože si rozumieme aj ako ľudia a kamaráti. 

Spolupracuješ s českým Red Bullem, poznal jsi díky tomu něco nového? Něco, co tě posunulo zase dále?

 S RedBullom máme spoločný cieľ a to je poskytnúť športovcom komfort a podmienky súťažiť na svetovej úrovni, mať psychickú a fyzickú pohodu k takýmto výkonom. Vďaka RedBull môžem cestovať s našimi športovcami, spoznávať konkurentov, ich trénerov a team okolo tých najlepších na svete. Moc si to užívam. 

Máš svůj projekt Movement Seminář, pořádáš ho v Česku i na Slovensku a vidím, že zájem o tyto semináře roste. Tento seminář již dvakrát proběhl také u náš v gymu Colliery Crossfit. Myslíš, že se lidé chtějí vzdělávat a dozvídat se více o pohybu jako takovém?

 Záujem ľudí trénovať bez zranení, cítiť sa dobre a mať progres s výzvy stále narastá. Preto vznikol Movement Seminar. Veľmi ma baví chodIt po gymoch a zdielať s takýmito ľuďmi moje skúsenosti a nadšenie. 

Myslíš si, že tato profese má budoucnost (trenér a fyzioterapeut)? Jak vnímáš úroveň a vzdělání dnešních trenérů?

 Tréner a fyzioterapeut už má nenahraditeľné miesto a myslím si že tento trend bude narastať a ľudia si čoraz viac budú pýtať pomocnú ruku. Preto je veľmi dôležité vzdelávanie sa nás trénerov a fyzio. Čoraz viac pracovať nielen na metóde AKO ale byť človekom, ktorý vie mať ku klientom ůprimný a individuálny prístup. 


Jaký máš názor na CrossFit jako takový?

 CrossFit ako vedený skupinový tréning, či súťaženie individuálne alebo v teamoch má svoje krásy a svoje menej prínosné stránky pre naše zdravie. Mám pocit, že hlavný problém je nevedomosť trénerov a ich cvičencov prečo trénujú a cvičia, tak ako sú zvyknutý alebo to niekde videli. Vzniká tak náhodný súbor cvičení, ktorí spôsobuje dlhodobé preťaženie, čo z praxe vedie k psychickej nepohode a zraneniam. 

Jak se ti u nás v Colliery líbí?

 Milujem Colliery. Okrem toho, že tam nájdem každú hračku na tréning, skvelý merch, ktorý nosím denne ma baví atmosféra a nasadenie celého teamu Colliery CF, ako sa stará o svojich klientov a cvičencov. 


Můžeš nám popsat tvůj běžný den? Kombinuješ fyzio a trenéřinu a to není zrovna nejlehčí. Můžeš nám říct tvoje know-how díky, kterému tohle zvládáš?

 Klientov mám v priemere 6 denne a som tam pre nich telom i myslou, čo si vyžaduje moju snahu cítiť sa dobre a odpočinuto. V ostatnom čase trénujem seba, venujem sa môjmu užastnému psovi, píšem tréningy na diaľku a študujem. Považujem za veľmi dôležité zvládať stres a byť viacej prítomný v čom mi začala veľmi pomáhať yoga. 

 

Máš nějaký vysněný profesní cíl, čeho bys chtěl dosáhnout? Nebo něco, čeho bys chtěl být součástí?

 Veľmi túžim rozšíriť svoje regeneračné centrum o ďalších šikovných ľudí. Vytvoriť team, ktorý bude naďalej pomáhať vrcholovým športovcom a klientom, ktorý hľadajú riešenia na ceste za kvalitnejším životom. 


A teď pár rychlých otázek na závěr :D

 • Fyzio nebo trenér: Fyzio
 • Kafe nebo čaj: Kafe , hodne kafe
 • Česko nebo Slovensko: ČeskoSlovensko
 • Kočka nebo Pes: Pes
 • Láska nebo práce: Láska
 • Originál nebo fake: Originál
 • Rýže nebo brambory: Batáty
 • Kuřecí nebo hovězí: Kuřecí a Hovezi na jednom talíři
 • Brokolice nebo květák: Brokolice a kveták vyprážanej
 • Amrap nebo emom: EMOM
 • Řízek nebo halušky: Řízek
 • Pivo nebo voda: Pivo, ráno to chce vela vody
 • Činka nebo Smeták: ČINKA

Photo ZDROJ: Redbull.CZ