Row faster, but correctly.... Když si člověk řekne veslo, a později na něj i usedne, tak si říká, že na něm není nic…

Row faster, but correctly....

Když si člověk řekne veslo, a později na něj i usedne, tak si říká, že na něm není nic těžkého. Chytnete "pádlo" a prostě veslujete a je vám jedno, jestli dobře či špatně, protože si myslíte, že na vesle “nejde“ nic pokazit. Vzpomínám si na sebe, když jsem ve fitku poprvé sednul na veslo a hned jsem zajel 5 km. Zadek a zadní strana stehen mi vypnula. Po téhle jízdě, která skončila skoro za 25 minut, jsem si řekl, že tohle už nikdy nepojedu. Opak byl pravdou a o týden později jsem to zkusil znova, bohužel výsledek byl stejný. Technika na vesle pro mě byla velkou neznámou a spíše jsem improvizoval z toho, co jsem viděl v televizi.

O veslování jsem se začal trochu více zajímat, když jsem začínal s mým trenérem Michalem Bohumelem. Stačilo pár rád od Michala a veslování bylo hned o něčem jiném. Rady se týkaly rozložení sil, a to mi moc pomohlo.
Když k nám do gymu na začátku roku 2017 dorazila nová vesla od Conceptu 2, měl jsem možnost se poprvé setkat s Američanem Davem Gomézem a sympatickou Danielou Nacházelovou. Dave nám ukazoval, jak pečovat o Assault Biky u nás v gymu. Když jsme se s Davem a Danielou dali více do řeči, řekli nám, že pořádají semináře o veslování a snaží se lidi naučit, jak správně a zdravě veslovat a učit to ostatní. Samozřejmě jsme chtěli vědět více a více, ale bohužel nebylo tolik času. Všichni jsme byli moc nadšení z jejich přístupu a zeptali jsme se, zdali by byla možnost uskutečnit celý seminář u nás.

Seminář se konal 15. 4. v sobotu. Panovala pozitivní nálada, takže to vypadalo na účelně strávené odpoledne. Dave se nám na začátku představil: Pro Concept pracuje 30 let, z toho 10 let v Česku, kde se věnuje i trénování veslařů. Jeho zkušenosti z oboru jsou opravdu obrovské a pro nás velmi cenné. Ze začátku jsme probírali samotnou techniku veslování a jak to převést na klienty. Dave nám podrobně popisoval čemu se vyvarovat, na co si dát pozor a proč tomu tak je. Všechny základní věci, které bychom měli být schopni naučit i naše klienty. Skvělé bylo, že jsme se naučili i průpravné cviky, které lidem pomůžou vyvarovat se zlozvykům při veslování. Například jsme střídali tempa, dělali jsme jeden celý zátah a jedno tempo, kdy jsme skončili pouze s nataženými pažemi a propnutýma nohama. Cvičení nám má pomoct správně veslovat. Tempo vždy řídil David a dobře věděl proč. Vysvětloval nám rozdíl mezi silou zátahu a intenzitou zátahů. Zkoušeli jsme veslovat s dumperem (Dumper je páčka na bubnu vesla, která nám nastavuje sílu odporu při zátahu) na 10 s určitým průměrem na 500m, po necelé minutě jsme dumper snížili na 1 a museli jsme se přiblížit danému tempu, co bylo u 10. Pro mě osobně bylo nejvíce zajímavé nastavení tzv. Drag faktoru. David s Danielou se o tom zmiňovali při našem prvním setkání, ale moc dobře jsem to nepochopil. Je to skvělá vychytávka, která mi pomůže nastavit tempo na cizím vesle tak, aby bylo jako to, na které jsem zvyklý. Tohle nám může pomoct i na závodech, kde nevíme, v jakém stavu vesla jsou, a to většinou může ovlivnit i náš výkon. Dostali jsme možnost, že by se Dave podíval na naši techniku. Moc dlouho jsem neváhal a šanci jsem využil. Na oplátku jsem dostal pár skvělých rad.

Informací bylo poměrně dost, ale už se těším, až je budu předávat dále klientům a můžu je naučit něco nového. Tímto bych rád poděkoval domácímu gymu Colliery CrossFit Ostrava, že mi dává možnost se nadále vzdělávat a zdokonalovat a Concept 2 CZ Daniele Nacházelové a Davidovi Gomezovi za skvělé odpoledne plné cenných informací.