Prokleté DOUBLE UNDERS aneb dvojskoky přes švihadlo. Zakleté double unders aneb dvojskoky přes švihadlo. Pro někoho sprosté slovo představující…

Prokleté DOUBLE UNDERS aneb dvojskoky přes švihadlo.

Zakleté double unders aneb dvojskoky přes švihadlo. Pro někoho sprosté slovo představující mučení, při kterém vznikají modřiny od zadku až po lýtka. Ano, mnohdy nám dokáží pěkně rozhodit sandál. Ale nenechme se dopálit. Pojďme se spolu mrknout trošku na techniku a naučit se skákat bez bolesti a tisíce sprostých slov.

Double unders znamenají dvojité protočení švihadla na jeden přeskok. Vše začíná už při správném výběru švihadla, protože bez něj by to asi nešlo :) Pro začátečníky je vhodnější švihadlo těžší, pokud už jste mazák a zvládáte víc přeskoků v řadě, volte lehčí. Další v řadě pro úspěšné skoky je správně zvolená délka švihadla. Tu si nastavíte tak, že si jednou nohou švihadlo přišlápnete a rukojeť by poté měla dosahovat do podpaží. Švihadlo vás takto bude míjet cca o 30 cm. Spousta z vás mi na lekci tvrdí, že vám vyhovuje spíš delší nebo naopak kratší, než je doporučené. Věc se má tak, že s kratším švihadlem se častěji budete zasekávat a s delším se zase naopak rychleji unavíte.

Nyní se přesuneme k neméně důležité věci což je postavení rukou a loktů. Pokud držíte ruce a lokty příliš od těla, víc zatěžujete ramena, která se rychle unaví a častěji pak zakopáváte. Ideální pozice je držet ruce blíž a mírně před tělem. Důležitá je práce se zápěstím, které by mělo odvést tu největší práci. Úchop by neměl být příliš silný, ať všechnu práci odvedou právě zápěstí.

Další tip pro správnou techniku je držení trupu zpříma a skákat na jednom místě. Kotníky by měly být u sebe a nohy nesmíme krčit v kolenou. Dopadáme na špičky a zlehka. Pokud budeme dopadávat na celé chodidla nebo hůř na paty, další výskok už bude s přikrčenými koleny. Skákání na špičkách se dá krásně natrénovat. Důležité je posilování lýtkových svalů a cviky např. plyometrické, u kterých krásně natrénujeme výskoky a odrazy, pro double under tak důležité.

U nás na lekcích zkoušíme vše. Od skákání double unders s míčky mezi kotníky, až po tzv. tučňáky, kteří nám zase pomáhají v timingu.

Doubly jsou přece zábava, tak už se jich neboj a nevol na lekcích stále lehčí variantu singlů. Neváhej se zeptat a požádat o pomoc kohokoliv z nás. Protože i my jsme začínali s modráky a sprostým slovem na jazyku.

Zdroje: Kulturistika.com