Programing v CCFO – Jak to bylo a jak to bude? Mnozí z vás, kteří pravidelně chodí cvičit si jistě všimli, že první týden v září…

Programing v CCFO – Jak to bylo a jak to bude?

Mnozí z vás, kteří pravidelně chodí cvičit si jistě všimli, že první týden v září nejsou denní workouty takové, jak jste na ně zvyklí. Někteří se diví, že v úterý nejsou dřepy, jiní že ve středu není pouze veslo a kolo.

 V následujícím blogu se podíváme na vzor, podle jakého jsme psali lekce, podíváme se, jak je budeme psát nyní, a hlavně si vysvětlíme, proč k téhle změně došlo. 


Od počátku Colliery jsme se drželi striktního plánu, který se každý týden opakoval stejně. Workout a celou lekci daný den jsme rozdělili podle tří základních odvětví („modalit“) Crossfitu: Gymnastics, Weightlifting, Metabolic Conditioning.

Programming vypadal takto:

 • Monday: weightlifting-metabolic-gymnastics
 • Tuesday: gymnastics-weightlifting
 • Wednesday: metabolic
 • Thursday: gymnastics
 • Friday: weightlifting-metabolic
 • Saturday: weightlifting
 • Sunday: metabolic-gymnastics

Teď už víte, proč byly každou středu pouze kondiční workouty a proč byly v úterý pravidelně dřepy. Tento vzor není vůbec špatný, ve skutečnosti jsou v něm obsaženy všechny kombinace, kterých můžeme danými modalitami dosáhnout. CrossFit, jak je známo, je velice obsáhlý funkční sport. Proto je důležité trénovat všechny odvětví a všechny kombinace gymnastiky, vzpírání a „kondičky“. Problém vidíme v tom, že mnozí z klientů nemají čas a sílu chodit každý den v týdnu. To znamená, že ať už se snažíte sebevíc, nejste schopní pokrýt obsáhlost a širokou variabilitu crossfitu s tímto týdenním plánem. Dejme tomu, že pravidelně navštěvujete lekce ve středu, čtvrtek a sobotu. Trénujete tak sice všechny 3 odvětví, ale samostatně. Budete mít silný dřep, uděláte muscle up a uběhnete 400m pod 1 minutu. Budete dobří v každé modalitě zvlášť ale při kombinaci 2 nebo 3 těžce pohoříte. Snad je jasné, co se tady snažím říct: Při striktním týdenním vzorci není možné trénovat všestranné atlety a připravit Vás na všechno.

Rozhodli jsme se tedy pro nepatrnou změnu, která se týká hlavně variability a všestrannosti, což jsou jedny ze základních charakteristik CrossFitu samotného. Budeme dodržovat vzorec 1-2-3, kde čísla prezentují počet modalit (odvětví) pro daný den.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 9
M
GW
MGW
G
WM
GWM
W
MG
WMG
 • M = metabolic conditioning
 • G = gymnastice
 • W = weightlifting

Jak vidíte výše, vzorec se opakuje co 9 dní. Pokud jste omezeni na trénink jen v určité dny každý týden, tak se díky tomuto způsobu programmingu nemusíte bát, že budete ošizeni o nějakou modalitu, popřípadě kombinaci dvou či tří modalit. CrossFit by měl člověka připravit na neznámé, zlepšit kvalitu života a zlepšit „GPP“ ( general physical preparedness = „obecná fyzická zdatnost / připravenost“ ).

Těchto cílů nedosáhnete trénováním pouze jedné modality, nedosáhnete jich ani trénováním pořád stejných kombinací těchto modalit. Dosáhnete jich pouze tehdy, pokud budete zkoušet nové kombinace jednotlivých cviků a samozřejmě se zdokonalovat ve cvicích, které už znáte.

 Nechceme z Vás udělat profesionální vzpěrače, gymnasty, sprintery, profesionální veslaře nebo vytrvalostní běžce. Naopak chceme, abyste byli dobří ve všem. 

Schválně jsem napsal „dobří“ protože tohle je definice CrossFit atleta. Je dobrý v každé výzvě, která ho potká, ať už se jedná o „Fran“, maraton, 1 RM na zadní dřep nebo hodinu Pilates.

Jak píše zakladatel Greg Glassman: „Our speciality is not specializing“

Doufáme, že se Vám bude nový způsob psaní lekcí líbit a že se díky tomuto „programmingu“ zdokonalíte v odvětvích, v kterých máte mezery.