Proč je tak důležité se hýbat?! To, že nám cvičení a pohybová aktivita může přinést benefity v podobě snížené šance na …

Proč je tak důležité se hýbat?!

To, že nám cvičení a pohybová aktivita může přinést benefity v podobě snížené šance na onemocnění kardiovaskulární soustavy asi všichni víme. Pro některé je možná právě to důvodem ke cvičení a fyzické aktivitě. Nicméně ve Švédsku jsou právě kardiovaskulární příčiny nejvýše umístěny mezi příčinami smrti, jejich oddálením či snížením risku onemocnění se zabývala studie zkoumající vliv aktivity o nízké intenzitě vzhledem k onemocnění cév či srdce.

Jak bylo zmíněno výše, aktivita tento risk snižuje, to nikoho asi nepřekvapí. Nicméně všichni si pod aktivitou představíme nejspíše běhání, fitko, HIIT, či jinou formu tréninku. Ta však nebyla předmětem zkoumání. Nízkou intenzitou zde byly myšleny činnosti jako chůze, úklid, jiné formy domácích prací, nákupy, prostě každodenní činnost odlišná od sezení či ležení na gauči. Zda je to kupodivu či ne, i tyto činnosti prokázaly snížení šance na smrt z důvodu kardiovaskulárních nemocí.

Konkrétně se studie zabývala asi 1,200 účastníky, jejichž aktivitu zaznamenávali pomocí nejrůznějších dotazníků, aktivity-meteru a podobných zařízení po dobu 15 let. Poté porovnali mortalitu zapříčiněnou kardiovaskulárně vzhledem k ostatním příčinám a ke švédským registrům o úmrtích. Snížení úmrtnosti z kardiovaskulárních příčin bylo o 24% (nahrazení 30 minut sezení neintenzivní aktivitou), u jedinců s delší a intenzivnější aktivitou až o celých 77%. Nicméně, aby bylo upozorněno i na nedostatky, jelikož trvala 15 let a poté se řešila již úmrtnost, věkově se jednalo o starší populaci, u které se případně celoživotní zlé návyky špatně zachraňují. Také přesnost údajů vyplněná aktéry se musí brát s rezervou.

Každopádně stejný institut již jednou ukázal, že lidé sedící déle jak 10 hodin mají vyšší šanci na předčasnou smrt než ti, kteří sedí méně než 6,5 hodin.

Takže obecný závěr, že i úklid či nákup (zvlášť jdete li nakupovat třeba pěšky) nám všem prospěje, je nejspíše pravdivý.
 

ZDROJ: Link článku ZDE