Proč? Jak? ... Weightlifting belt Weightlifing belt, pro nás jen „pásek“ je součastí vybavení většiny gymů, mnohých atletů a…

Proč? Jak? ... Weightlifting belt

Weightlifing belt, pro nás jen „pásek“ je součastí vybavení většiny gymů, mnohých atletů a někdy i běžných cvičenců. Pro ty, kteří neví, o co jde, neznají tuto pomůcku, nebo neví, jak funguje, je zde krátké představení. Ovšem tento článek není určen jen nováčkům, upřímně, část z uživatelů a majitelů těchto pásků je nevyužívá správně a tak by zde mohli najít něco nového.

Druhů pásků a materiálů, ze kterých se vyrábí je nepřeberné množství. Také tvar a zapínání se mnohdy liší. Nicméně podstata využití zůstává stejná. Názory na to, kdy a jestli pásek používat se liší trenér od trenéra, člověk od člověka. Samozřejmě každý má své pro a proti a záleží, co je pro vás podstatné, proč cvičíte a co je vaší prioritou.

Teď už k samotnému použití a jak to vlastně funguje. Funkce opasku je spojena s naším dýcháním v průběhu zdvihů. Při práci s lehčími váhami či v průběhu workoutů, kde nedochází k práci s vyšší externí zátěží, Vám někdy sdělím, že máte dýchat tak, jak tělo potřebuje, a jak si řekne. Nicméně mluvíme-li o práci s vyššími váhami, toto se podstatně mění. Za mě nejúčinnější metoda v případě těžkých dřepů, mrtvých tahů, etc. je se nadechnout, dech v průběhu pohybu držet a po dokončení vydechnout. Nádechem nám vzniká tlak jak v hrudní tak břišní dutině. Tento tlak (umocněn prací břišních svalů) nám působí tlak na přední stranu páteře a tím vyrovnává práci extensorů a svalů zad, které dělají obdobnou práci zezadu. Tímto nám vzniká jakýsi pomyslný válec chránící a stabilizující páteř, aby se ani nepohnula. Pásek nám v tu chvíli pomáhá, jelikož nám omezí prostor pro nádech a tím zvýší tlak v břišní dutině a také nám dává zpětnou vazbu o tom, kam se nadechnout.

Díky tomu máme mnohem lépe zastabilizovanou a zabezpečenou páteř a zvládneme udržet vyšší váhy. Co se pak týče použití samotného, je třeba si dávat pozor na to, jak moc si pásek utáhneme. Není to tak, že čím staženější, tím lepší. Pásek by nám neměl nijak omezovat hluboký nádech a zároveň přílišné stažení nám může bránit v zapojení břišních svalů. S pozicí si pak můžete trošičku pohrát, každému nejvíce sedí na jiném místě.

Kdy ho pak budete používat je na Vás. Můj názor je ten, že je li pro mě prioritní podávat maximální výsledky a výkony, pak ho při práci v blízkosti mého maxima využiji (jinak ani moc, nechci se ochuzovat o práci a trénink stability a pevnosti středu s vysokou váhou), pokud toto však není pro mě podstatné a cvičím z jiných důvodů (zdraví, zábava) pak si myslím, že vlastnictví není nutné.