Proč bychom my všichni měli mít svého trenéra? Mnoho z nás má často představu, že věci děláme nejlépe a sami věcem rozumíme mnohem více než,…
Mnoho z nás má často představu, že věci děláme nejlépe a sami věcem rozumíme mnohem více než, kdokoliv jiný.
V dnešním článku se podíváme na dva odlišné pohledy na trénink s trenérem, také si ukážeme, jaké typy trenérů existují, a jak si správně vybrat.
Pokud jste někdy provozovali jakýkoliv sport či aktivitu, zcela dozajista jste začínali v nějakém kroužku, klubu či organizaci, ve které se na vedoucí pozici nacházel učitel, trenér nebo nějaký vedoucí pracovník. Určitě si dokážete vybavit dojem, jaký na vás ten či onen pracovník udělal po prvním setkání i po delším navštěvování. Někteří vás možná zaujali a dokázali ve vás lásku k oné činnosti do jisté míry vypěstovat. Naopak jste určitě také narazili na trenéry či učitele, které jste z nějakého důvodu nemohli vystát.
Ať už se bavíme o jakémkoli z těchto dvou případů, vždy se jednalo o osobu, která té či oné aktivitě rozuměla přeci jen o něco více než vy sami, a proto jste se do jejich vedení propůjčili. I když si to mnozí lidé neuvědomují, cvičení v posilovně i samotný CrossFit se od jiných aktivit, které jste prováděli v zásadě neliší. I když si na internetu můžete dohledat stovky článků zabývající se správnou životosprávou, správným provedením cviků i množství dalších témat, které by vás měly nasměrovat ke kýženým výsledkům, většina z nás by se asi nezačala věnovat malování obraz jen podle článků na internetu, aniž bychom měli svého učitele.
Správný trenér totiž není jen člověk, který dokáže vysvětlit a naučit správnou techniku cviků a říct, kde děláte chyby. Je to osoba, která dbá na to, abyste se při cvičení nezranili, sleduje vás a vaše pokroky a na základě toho vám přizpůsobuje tréninky tak, abyste se zlepšovali a zároveň se nevystavovali přílišnému přepětí, které by mohlo vyústit ve zranění. Správný trenér pozná, kdy máte zabrat v situacích, kdy už nemůžete z důvodu nedostatku chuti nebo motivace, a kdy naopak máte z důvodu nadměrné zátěže a přepětí zvolnit a zvolit jednodušší trénink.
Trenér by měl znát vaše nedostatky i silné stránky.
Na základě toho by měl vždy trénink naplánovat tak, abyste na nedostatcích pracovali, ale jen tak, aby kvůli toho netrpěly vaše silné stránky. Každý z nás má určitě množství cviků a typů tréninku, které sami neradi cvičíme. Trenér je zodpovědný za to, abyste se takovým cvikům a tréninkům nevyhýbaly a dokáže o vašem těle a výkonu přemýšlet bez emocí, které byste ve svém případě zapojili. Pokud si najdete dobrého trenéra, získáte dlouhodobého parťáka, který vám bude pomáhat dosahovat stále větších a větších cílů. Nikdo není dokonalý a nemá nekonečný přísun motivace a vůle. Trenér je tady, když už v poslední sérii nemůžete nebo když se vám zrovna dneska cvičit nechce.
Pokud nějakou dobu cvičíte, tak jste určitě na několik druhů trenérů již narazili. Je jich celá spousta, a já bych nerad nikoho někam zařazoval, ale na druhou stranu existuje podle mého názoru hned několik druhů trenérů podle jejich motivace (proč si tuto práci-koníček vybrali).
- Jedním typem trenérů jsou lidé, které cvičení začalo bavit a chtějí se v posilovnách, boxech vyskytovat každý den, aby si mohli sami zacvičit a radost ze cvičení sdíleli i s ostatními lidmi. Takoví lidé můžou být trenéři začátečníci, kteří by rádi své znalosti zlepšili a rádi by trénovali právě na vás. U takových trenérů se můžete těšit na příval dobré nálady a energii na každém tréninku.
- Dalším typem trenérů jsou bývalí sportovci, kteří své řemeslo již pověsili na hřebík a sport je to jediné co jim v životě dává smysl. Často pak přejdou na fyzický trénink, ve kterém hledají uplatnění. Mnoho takových trenérů mají tréninky s lidmi opravdu rádi a baví je, ale můžete se také často setkat s lidmi, kteří trénují jen proto, že nic jiného v životě nedělali a neumí. V takovém případě se nesmí stát, že budete trénovat jen abyste trénovali a tréninky samotné neměly hlavu ani patu.
- Třetím typem trenérů jsou lidi, kteří možná sami nejsou až tak dobrými sportovci, ale baví je předávat zkušenosti a učit ostatní. Takoví lidé jsou daleko více spíše mentoři než klasičtí motivátoři. Pokud jste úplní začátečníci, tak je tato skupina trenérů asi ta nejlepší volba, protože i když za sebou nebudete mít žádné zkušenosti, tento trenér vás naučí vše podstatné, abyste tréninky zvládli.
- Čtvrtým typem trenérů jsou, analyzátoři, a tedy lidé, kteří rádi monitorují veškeré možné statistky a výkony. Jsou tak trochu opakem předchozích trenérů, a vy byste si takového trenéra měli zvolit jen v případě, že už za sebou máte nějaké zkušenosti a mnohem více než samotné naučení technik, potřebujete spíše vidět posun a přesně plánovat jednotlivé tréninky. Pokud máte rádi statistiky a detailní rozpitvání všech cviků je pro vás tato skupina trenérů určitě vhodná.
- Posledním typem trenérů jsou aktivní trenéři, u kterých si klienti častěji než drahocenné rady a specifické techniky chodí pro dávku motivace a zkušenosti z jejich závodů nebo sportovních úspěchů. Mnoho sportovců, kteří jsou zároveň i trenéry na plný úvazek se může řadit do předchozích kategorií, ale zároveň je vhodné si je uvést i v kategorii samostatně. Pokud se rádi učíte od nejlepších, lidí kteří jsou v tom co děláte mnohém dále než vy a vnímáte to jako motivaci, tak právě tito trenéři budou tou správnou volnou pro vás.
Ať už si vyberete trenéra jakéhokoliv typu, vždy by to měl být člověk, se kterým v prvé řadě skvěle vycházíte, a který vám rozumí a dokáže pochopit vaše potřeby. Není totiž nic horšího než najít někoho, kdo se sice naoko prezentuje jen v tom nejlepším světle, ale ve skutečnosti stráví většinu vašeho času pózováním u zrcadla, prohlížením si sama sebe nebo ostatních návštěvníků posilovny nebo na svém mobilním telefonu.