Proč Aerobně? Pro běžného člověka bereme aerobní systém za důležitý faktor, který se může podílet na …

Proč Aerobně?

Pro běžného člověka bereme aerobní systém za důležitý faktor, který se může podílet na kvalitě života. Aktivity, které bereme jako „samozřejmé“ (chůze, spánek, atd.) jsou díky právě aerobního systému. Aby tělo mohlo doplnit tzv. ATP (při jeho rozkladu se uvolní energie, která nám umožní akci), potřebuje využít molekulu kyslíku. Glykogen/glukoza, nebo tuky a nejméně využivatelný zdroj aminokyseliny jsou hlavním zdrojem tvorby zmiňovaného ATP. Intenzita aktivity určí který zdroj bude využitý. Čím vyšší aktivita tím více se využívají zásoby glykogenu, protože je nejrychlejší. Druhé jsou tuky a poslední jsou aminokyseliny. Tento ES vyžaduje nejvíce kroků a procesů, proto je nejpomalejší. Aktivity můžeme udržet mnohem lépe, je nám mnohem hůře během aktivity, než po jejím skončení. Regenerace může trvat delší dobu. Je důležité si uvědomit, že práce bude diktovat, zda to bude aerobní aktivita. Aerobní systém začíná převažovat cca po 2-3 minutách práce a může trvat až několik hodin. Aktivity, které děláme jsou většinou lokomočního charakteru, nebo cyklické pohyby (například běh, nebo jízda na kole).

Trošku v krátkosti, co to vlastně je.

Dříve, než začnete s aktivitami, u kterých nejste schopni kontrolovat vaše tempo a ve tváři máte spíše „bolest“ než spokojenost, měli byste prve naučit aktivity, které jste schopni udržet a opakovat. Správný rozvoj aerobního systému, je z počátku pro člověka, kterého bereme jako začátečníku, šetrnější, než ho postavit do tzv. „Game pace“. Obecně to bereme jako evolučně efektivní způsob jak lidé můžou efektivně produkovat energii. Velkým benefitem je samozřejmě i rozvoj kardiovaskulárního systému, plic, svalů k naší dlouhověkosti. Aerobní trénink může také jednotlivce učit trpělivost, což je někdy potřeba ze strany dosažení konkrétních cílů. Při typu těchto aktivit se zaměřuje na základ pro samotný pohyb. Pro vás to může znamenat, že aerobní trénink vám pomůže zlepšit vaši funkci a opět pomoc jednodušeji a efektivněji dosáhnout vašich cílů.

Poselstvím toho textu, lidsky řečeno:

hýbejte se, choďte pěšky, jezděte na kole, plavejte, cvičte, trénujte, veslujte, stýkejte se s lidmi se stejnými zájmy, staňte se například členem komunity u nás v gymu, která má pohyb jakou svou přirozenou součást. Přemýšlejte nad vším komplexně…

Je možné, že vás pak čeká spokojený a pravděpodobně i dlouhý život a vaše partnerka bude oceňovat dlouhotrvající večerní aktivitu, než tu „rychlou“.


Posledních 6 měsíců, se věnuji převážně aktivitám, které jsem kdysi předtím neměl příliš v oblibě, či dokonce měl z nich panický strach (Otevřená voda, plavání). Plavání, jízda na kole a běh jsem si dokázal oblíbit a pocitově se cítím nejlépe za posledních pár let. Neberte to tak, že Aerobní aktivity vám pomůžou dosáhnout toho, že se budete cítit nejlépe, ale co vám v to pomůže bude vždy vaše “PROČ“.