Příprava “eliťáka” na závody Takže, co Vás během čtení blogu čeká. Úvodem jsem si pro Vás připravil přesně 124 slov o …

Příprava “eliťáka” na závody

Takže, co Vás během čtení blogu čeká.

Úvodem jsem si pro Vás připravil přesně 124 slov o tom, kdo je to vlastně elitní atlet.

Následovat už budou pouze subjektivní a neodborné názory jednoho hobby CrossFiťáka. :-D

Dovolil jsem si napsat slovo eliťák do úvozovek, protože se na internetu těžko hledá, co dělá eliťáka eliťákem. Podle internetového webu www.btwb.blog, existuje stupnice 0 až 100, která určuje Vaší úroveň fitness.

Pro představu:

  • Atleti na crossfit games disponují úrovni 95-98 (pokud se nebavíme o Fraserovi, který se pohybuje na hranici nekonečna)
  • Atleti, kteří se dokáží kvalifikovat na závody Crossfit Sanctionals drží úroveň fitness 90. (Což po mém pokusu kvalifikovat se na závody do Miami já očividně nejsem)
  • A konečně atleti, kteří se dají považovat za elitní, začínají na 80ce. Podle výše zmíněné internetové stránky, by se měl průměrný jedinec na tuto úroveň dostat po 30ti až 35ti měsících tréninku. (2,5 až 3roky)

Jak moc je to reálné, nechám na každém z Vás, ať si vzpomene, jak dlouho se věnuje tréninku a jestli by si troufl na závody kategorie Elite.

Já se věnuji tréninku CrossFitu 4roky a má úroveň fitness je především kvůli práci, kterou mám, jako na horské dráze. Vždy, když se v tréninku cítím dobře a plácám se po rameni, jaký progres jsem udělal, přijde nějaký výcvik nebo kurz, který mě na týden až čtyři vyřadí z provozu, vrátím se o 5kilo lehčí, rozbitý, unavený, další dva týdny se z toho tělo vzpamatovává a půl roku práce v gymu je pryč.

Ano, vím, že pořekadlo: ,,Dobrá výmluva í život zachrání.“ tady dostává nový rozměr, ale opravdu si to nevymýšlím. :-D

Teď už konečně přejdu (jak nadpis napovídá) k samotné přípravě, protože jak vyšší moc chtěla (čti kamarádi z Olomouce), zapsal a kvalifikoval jsem se na závody dvojic do Českých Budějovic na Winter games. Parťáka mně bude dělat zkušený závodník a výborný atlet Tom I. z Olomouckého gymu, se kterým jsem k dnešnímu dni neměl ani jeden společný trénink. Teď si můžete říkat, že jsme k přípravě zrovna zodpovědně nepřistoupili a asi byste měli i pravdu.

Každopádně, díky klukům z Olomouce máme s Tomem stejný programming a to placenou verzi CompTrain. Každý den po tréninku posíláme své výsledky do chatovací skupiny a víme, co ten druhy cvičí a jak na tom je. Dokonce se k dobrým výsledkům parťáka nebojíme přidat srdíčko. (A co je víc?)

Tréninkových jednotek máme v týdnu šest, včetně jednoho dne, kdy je active rest. Ve dny, kdy se cítím dobře, vím, že jsem měl alespoň 7h spánku a ne 6, jak to obvykle mívám, přidám do svého tréninku ještě nějaké workouty našeho headcoache Lukiho. Ke všemu se ale snažím přistupovat tak, že další den mě čeká zase trénink a není důvod odcházet z tréninku rozbitý a „přetrénovány“. Poslouchám tělo a pokud to řekne, že je síla a chuť odjet něco navíc, tak si to odjedu. Navíc mám doma roční dceru a nemohu si dovolit trávit v gymu dvě hodiny tréninkem, protože bych doma dostal karate jak od cery, tak i partnerky. Proto se snažím tréninkem vlézt do 90ti minut. Složení tréninku je každý den dost podobné. Začínám 15 až 20minut aktivací a mobilitou. V posledních dvou měsících následovala silová gymnastika s vlastní i přidanou váhou. Po gymnastice se teprve přecházelo na osu, ať už šlo o sklil nebo silovku. Metcon, klasicky jako třetí část tréninku obsahoval všechno, ať už šlo o několikrát opakované tří minutové sprinty nebo i dlouhé 40ti minutové workouty. Konec tréninku většinou patří doplňkovým cvikům. Tzv. successory work.

Když už byla řeč o partnerce, pustím se dalšího aspektu přípravy a tím je strava

Někdo už to slyšel, pro někoho to bude novinka, ale ano:

..jsem vegetarián! 

Nepamatuji si přesně den, kdy jsem skončil s masem, ale minimálně 13 měsíců to bude. Vyjádřil bych se k tomuto tématu více, ale potřebuji si nějaká témata pošetřit i na další blogy. :-D Raději se vrátím zpět ke své partnerce, která mně téměř každý den připravuje vegetariánské krabičky a díky ní, mám po celý den palivo pro mé tělo, které si joooo něco „zpápne“. Díky těmto krabičkám jím i zeleninu. Dokonce jsem jí za poslední rok snědl více, než za celý život. O sýrech, vajíčkách a luštěninách se nebudu ani bavit, protože nahradit maso a mít dostatečný příjem bílkovin není úplně sranda. Co pro některé bude ještě větší šok, než že nejím maso je to, že jsem se vzdal Nutelly a mého pověstného „NutellaPower“! Kvůli svému lepšímu „já“ jsem se nevzdal jen Nutelly, ale i všech dalších kupovaných sladkostí. Řekl jsem a partnerce slíbil si, že už budu jíst pouze to, co ona upeče. Co jsem nečekal, že to vezme jako výzvu a bude péct 53 plechů sladkého týdně. :-D (Co už, podle Garminek průměrně spálím 4000kcal/den, tak si kousek bábovičky po obědu mohu dovolit.)

Od stravy navážu na suplementaci, které nemám hodně. Základem je kvalitní Gainer od Reflexu, kterého užívám 150g po tréninku a 100g kdykoliv během dne ke svačině. Ujíst tolik kalorií a mít dostatečný příjem kvalitních sacharidů a bílkovin není žádná sranda, proto používám Gainer a ne obyčejný protein. Další suplement, který by neměl chybět u žádného atleta, jenž dělá silový sport, je kreatin. 8g – 10g kreatinu v dopoledních hodinách spolu s kvalitními sacharidy je denní rutina. Do ranní rutiny patří mulťák od Reflexu (Nexgen Pro black), Bio green mix 10g, Bio Maca 5g a lžíce zázvorové šťávy. Majitelem žádného super nakopávače sice nejsem, to ale neznamená, že si výjimečně nějakou jednorázovku v gymu nekoupím. Obecně se tomu však snažím vyhýbat, protože jsem zjistil, že už nejsem nejmladší a ovlivňuje to kvalitu mého spánku. Co je ovšem pro mne, pro samozvaného experta na kávu super, že máme v Colliery opravdu chutnou a kvalitní kávu z Ostravské pražírny „Kafe Laura“. Doppio před tréninkem je má oblíbená část dne. Večer už si dám jen horčík a hotovo.

Pomalu se s Vámi začnu loučit a tento blog ukončím, protože zjišťuji, že už nemám o čem psát. :-D Vím, že jsem vynechal důležité téma a to regeneraci! Regeneraci jsem vynechal, protože na ní nemám tolik času, kolik bych potřeboval. Mám to štěstí, že trénuji v gymu, který má vlastní tým výborných fyzioterapeutů, dokonce i kryo saunu a spoustu fancy hračiček, kterými Vám dokáži pomoct. Základním pilířem regenerace je však kvalitní spánek, který prostě nemám. (ne, že bych nechtěl nebo se nesnažil jej nemít) Z mého pohledu tedy musím jako první začít od základu. (Zní to logicky, že? :-D)

No nic lidi, mějte se, CrosFitujte a buďte dobří.