Prevence zranění CrossFit je dost intenzivní a náročný tréninkový program a s touto intenzitou přichází i…

Prevence zranění

CrossFit je dost intenzivní a náročný tréninkový program a s touto intenzitou přichází i riziko možného zranění. Avšak pokud nepropadneme cvičební mánii a budeme k tréninku/cvičení přistupovat selským rozumem a hlavně zodpovědně, dokážeme vytvořit velmi efektivní rovnováhu.

Zde je pár rad k této problematice:

Dobře se připravit: Připravíte li se tak jak vám řekne trenér lekce, nebo máte dostatečné zkušenosti na to abyste se efektivně připravili, rozhodně neotálejte. Efektivní příprava vás a vaše svaly s klouby připraví na intenzivní pohyby, snižuje riziko natažení nebo celkovému zranění.

Technika na prvním místě: Soustřeďte se na ovládnutí správného držení těla a techniky u každého cviku. Špatná technika nejenže omezuje výsledky, ale také zvyšuje pravděpodobnost zranění. Začněte s lehčími váhami a postupně zvyšujte intenzitu, jakmile se technika zlepšuje.

Vnímejte to, jak se cítíte: Sledujte příznaky nepohodlí nebo bolesti během cvičení. Bolest jako taková, je velmi specifický faktor, ale berte to jako alarm něčeho, co se děje. Bolest nemusí hned znamenat, že je něco špatně, ale je dobré ji evidovat - je častá? je přenesená? kde je samotná bolest a jak dlouho? Pokud něco necítíte správně, neváhejte cvik upravit nebo požádat o radu trenéra.

Naučte se regenerovat: Správně odpočívat/ regenerovat je častokrát mnohem důležitější, než samotné cvičení. Není potřeba si vyčítat, že vynecháte jeden den, kde necháte své maximum s chvíjením se na podlaze. Přetrénování může vést k únavě a zvýšenému riziku zranění. Ujistěte se, že pravidelně plánujete odpočinkové dny, abyste dovolili tělu prostě vypnout a užít si daný moment.

Rehabilitujte správně: Pokud už dojde k zranění, vyhledejte vhodnou pomoc a dodržujte strukturovaný rehabilitační program, který vám je psaný. Nesnažte se uspíšit návrat, nejsme profesionální sportovci abych tohle potřebovali. Rozhodně netvrdíme abyste svou rekonvalescenci nepodpořili různými metodami. Ale pokud se necítíte ještě OK, neriskujte.

Tím, že dáváte prioritu prevenci zranění a přijímáte proaktivní kroky k rehabilitaci případných zranění, můžete si užít dlouhodobé zdravotní přínosy a zároveň minimalizovat riziko komplikací. Nezapomeňte, že vaše zdraví a pohoda by měly vždy mít přednost.