Pohyb je život, život je pohyb Vím, co si teď říkáte. „vždyť je to jasné. To je klišé.“ Každý to ví, tak proč to spousta lidí…

Pohyb je život, život je pohyb

Vím, co si teď říkáte. „vždyť je to jasné. To je klišé.“ Každý to ví, tak proč to spousta lidí nedělá? Lidské tělo bylo zrozeno k pohybu. V průběhu tisíce let evolučního vývoje byla tělesná schránka důležitá pro přežití našeho druhu ať už pro shánění potravy nebo jako ochrana před možnými predátory. Každodenní pohyb tak byl součástí většiny předků. Dnes již nepotřebujeme tělesný pohyb pro shánění potravy. Už to není útěk nebo boj co vám dennodenně zakrňuje život. Vlastně se snažíme všemožnými technologiemi jakýkoliv pohyb co nejvíce ulehčit nebo úplně eliminovat. Dnes se hýbeme hlavně pro zdraví a radost. Ne však všichni!

Dle Pravidelného průzkumu Eurobarometru prováděného každé 4 roky na objednávku Evropské Komise se zjistilo, že 46 % všech respondentů ze zemí EU nedělá nikdy žádný sport nebo jinou fyzickou aktivitu. Toto číslo stouplo ze 42 % z roku 2013 a je tak pokračujícím trendem již od roku 2009.

Česká Republika je v tomto pomyslném žebříčku „nikdy necvičících“ se svými 41% lehce nadprůměrem. Nutno však podoktnout, že od posledního měření tato hodnota vzrostla o celých 6 %, což je naopak nadprůměrný nárůst.

A co časy Covidové? 

Dle studie Geoffrey a kolektivu z roku 2020 se průměrný počet kroků za den snížil za dobu 30 dní pandemie o 27,3 % celosvětově. Přitom studie Breen a kolektivu z roku 2013 zjistila, že snížení denní aktivity v podobě ušlých kroku z 10 000 na 1500 denně po dobu 2 týdnů vedla k 4% úbytku svalové hmoty na nohou. To je obrovské číslo v kontextu toho, že ve stáří průměrně ztrácíte 0, 8 % svalů ročně a je zde prokázána jasná spojitost mezi udržením svalové hmoty a délky života.

Cvičení ale nejsou jenom svaly. Fyzická aktivita, a silový trénink zvláště, je prostě odpověď nebo řešení na všemožné problémy. Silový trénink zvyšuje kapacitu vašich kloubů a vaziv, hustotu a pevnost vašich kostí, zlepšuje spánek, snižuje deprese, snižuje riziko demence, snižuje riziko pádů, snižuje riziko rakoviny, kardiovaskulárních i metabolických chorob a často je to řešení všemožných chronických bolestí pohybového aparátu, včetně to nejčastějšího, bolestí zad. Už chápete tu frázi: pohyb je život, život je pohyb?

Dle Světové zdravotnické organizace je doporučováno minimálně 10 000 kroků denně nebo pohyb minimálně 30 minut střední intenzity 5x týdně, nebo alespoň 20–25 minut pohybové aktivity vysoké intenzity 3x týdně. Mnohým z vás do těchto cílů hodila vidle pandemie, a proto je třeba najít nové návyky. Zkuste začít běhat nějaké krátké trasy například s vašimi čtyřnohými mazlíčky, vystupte o zastávku dříve nebo zaparkujte co nejdál na parkovišti a dejte si svižnou procházku. Zapracujte na mobilitě a stabilitě. Dejte si wokrout 500 reps pro děti nebo navštivte můj profil, kde najdete cviky na doma bez náčiní.

Hlavně, ale zůstaňte aktivní. Stojí to totiž za to a navíc návrat k nám do Colliery bude mnohem jednodušší.

Zdroje:

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2020 [cit. 30.12.2020]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Special Eurobarometer 472 - December 2017: Sport and physical activity Report. Special Eurobarometer 472 [online]. 2018, 2018 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: doi:10.2766/483047

https://www.who.int/