OPEN 2017 - Mýma očima Cíleně jsem se začal připravovat na Open zhruba v polovině listopadu 2016. Moje…

OPEN 2017 - Mýma očima

Cíleně jsem se začal připravovat na Open zhruba v polovině listopadu 2016. Moje příprava probíhala pod dohledem Michala Bohumela, který i spolu s Jakubem Kmeťkem dorazil do našeho gymu v Ostravě, abysme si řekli jak to bude probíhat a jaký bude týdenní tréninkový rytmus.

Pondělí, úterý, středa, pátek a sobota se trénovalo dvoufázově. Ve čtvrtek hodinová práce na mobilitě a v neděli volný den. Celou tuto přípravu jsem prakticky absolvoval s Jakubem Smejkalem. Během týdne jsme sice měli tréninky odlišné, ale sobota vždy patřila společným "head to head" bitvám ještě společně s našim Honzou Vantuchem. A musím přiznat, že ve většině workoutech dominoval Kuba. Je strašná škoda, že se Kuba týden před startem Open zranil. Měl skvělou formu...

Teď už k jednotlivým workoutům...

OPEN WORKOUT 17.1

První open workout byl hlavně o tom zvolit správné konzistentní tempo. Nevyplatilo se "přepálit" , ale ani "nezaspat" začátek. Důležitá byla také efektivní práce s činkou. Nejvíce však rozhodovaly angličáky a jejich co nejekonomičtější provedení a samozřejmě ty jsou vždy taky hodně o hlavě. První pokus jsem měl za 14:50 a druhý přišlo zlepšení na 13:23.

OPEN WORKOUT 17.2

17.2 byla mnohem více o úchopu, než o dýchání jako tomu bylo u 17.1. Pro mě bylo naprosto zásadní si odjet nanečisto první pokus, z něj si vzít ponaučení a zvolit tak co nejlepší taktiku na "ostrý" pondělní pokus.
První páteční pokus jsem měl 176 reps. Trošku kratší sety na toes to bar v pondělí přineslo zlepšení na 185 reps.

OPEN WORKOUT 17.3

U open workoutu 17.3 jsem už dopředu veděl, že to nebude o tom jak je kdo dobrý na hrazdě, ale celé to bude o čince a o tom jaké ma kdo dosavadní PR na squat snatch. Stanovil jsem si za cíl se dostat na čtvrtou váhu(102kg) a zkusit na ni párkrát štestí. To se mi povedlo, ale vzhledem k mému dosavadnímu maxku 100kg se tato váha dostat nad hlavu nepodařila.

OPEN WORKOUT 17.4

První pokus na 17.4 jsem zbytečně přepálil na wallballech a klicích ve stojce kde jsem dělal zbytečně dlouhé sety. Výsledkem toho bylo brzké "vypnutí" ramen na klicích ve stojce. Na pondělní pokus jsem tedy zvolil kratší sety s menší pauzou mezi. Wallbally jsem jel 15,15,15,10 a kliky ve stojce od začátku po pěti. Cílem bylo co nejvíce oddálit únavu. Výsledkem bylo o 12 více opakování než v pátek při prvním pokusu.
Score 224 reps...

OPEN WORKOUT 17.5

Kombinaci thrusters a doubleunders se dala tak nějak předpokládat. Při pátečním pokusu za 9:25 jsem se cítil dobře a s pocitem, že se s výsledným časem dá ještě něco udělat jsem se těšil na pondělní ostrý pokus. V pondělí jsem se snažil od začátku nasadit ostré tempo a držet ho celých deset kol. Po pěti kolech jsem držel o půl minuty lepší čas než v pátek. Jenže vinou tří zaseknutí na švihadle jsem získaný náskok skoro celý ztratil a polepsil si jen o sedm vteřin. Čas 9:18.

 Skladba workoutů se mě líbila hodně. Něco mě sedlo lépe a něco hůře, ale tak už to bývá.  


S konečným výsledkem moc spokojený nejsem, ale cítím se spíše frustrovaný. Vím co vše sem do přípravy dal a jak jsem se na open připravoval. Konečné výsledky však jsou z mého pohledu nekorektní. Ano, je tady to pravidlo, že pokud nejedete open workouty v licencovaném gymu a pod dohledem člověka s judge kurzem, tak musíte dokládat své skóre videem. To jak je člověk poctivý, když jede svůj open workout v licencovaném gymu a nemusí tak přikládat video je na poctivosti každého člověka. Jestli s vědomím, že si nějak "pomohl" umí žít, tak mu nezbývá než popřát hodně štestí na nějákých závodech. Ty jsou totiž podle mě daleko objektivnější než open, který si jede každý u sebe v gymu v podstatě anonymně. Z videií, které jsem měl možnost vidět se mi opět potvrdilo, že né každý k sobě umí být dost přísný a přiložené video rozhodně nebylo v souladu se zapsaným skóre. A toto mohlo dost podstatně ovlivnit konečné pořadí. Stejně tak, jako mi nepřijde úplně fér, že někdo jede open u sebe v nelicencovaném gymu, ale aby nemusel přikládat videa, tak si skóre nechá potvrdit kamarádem z licenovaného gymu z jiného města.

 Za Colliery můžu s klidným svědomím říct, že u nás se jelo poctivě.  

Své by o tom mohl vyprávět náš Honza Vantuch, u kterého jsme si uvědomili až po prvním setu dumbell cleanu v 17.2, že cleany jel z vnitřní strany místo vnější, což standardy nepovolovaly. Proto jsme mu prvních osm cleanu odečetli z celkového skóre. Myslím si, že to by moc lidí neudělalo...

Nezbývá než se z toho poučit a příští rok si ještě dobře rozmyslet, zda se do open vůbec zapojovat jako atlet. Protože lidé se nemění...Chtěl bych poděkovat všem partnerům našeho gymu za podporu! Teď už vzhůru připravovat se na velké evropské závody...

Photo by: Štefan Drgoň PHOTOGRAPHY 

 

Díky za COACHING a přípravu: Michal Bohumel Training