Nový rok - je čas na změnu? S novým rokem přichází spousta nových nápadů a mnoho lidí si vytyčuje cíle, které v …

Nový rok - je čas na změnu?

S novým rokem přichází spousta nových nápadů a mnoho lidí si vytyčuje cíle, které v následujícím roce chtějí dosáhnout. To je spojeno s mnoha předsevzetími, které vás mohou na jednu stranu motivovat, na druhou stranu však jejich nesplnění může způsobit opak a krom demotivace přivést i pocity deprese a úzkosti.

Každoroční předsevzetí velmi často zahrnuje změny ve vašem životě, životním stylu a životosprávě. Je potřeba si ale uvědomit, že odbitím půlnoci 31. prosince nenastává žádná kouzelná chvíle, která by sama o sobě mohla ovlivnit vaše chování v následujícím roce. Většina lidí oslavují Silvestr tak, že se s kamarády a rodinou hezky pobaví a užijí si dlouhou noc, která následuje i pomalým a dlouhým ránem. Většinou tak místo, energického vstupu do nového roku, jak by mělo následné motivační ráno plné změn vypadat, nastává chvíle návratu do reality a člověku trvá minimálně celý den, než se začne cítit alespoň trochu ve formě.

Z toho by skoro mohlo vyznít, že jsou novoroční předsevzetí něco špatného, což rozhodně pravdou není. Rád bych ale na druhou stranu uvedl i situace z běžného života, které jsou minimálně trochu úsměvné, a je potřeba si uvědomit fakt, že pokud nějakou změnu v životě udělat chcete, je nejlepší ji udělat okamžitě. Proč byste totiž měli čekat až na nový rok v situaci, kdy se jedná o vaše zdraví, finance nebo volný čas? Je snad v pořádku, když několik týdnů či měsíců budete otálet a okrádat se o váš drahocenný čas? Z vlastní zkušeností vím, že pokud nějakou změnu opravdu chcete a rozhodnete se jednat okamžitě, většinou docílíte mnohem lepším výsledků než když budete čekat na start něčeho nového.

Na druhou stranu je konec roku ideální čas pro přemýšlení a rekapitulaci všeho co se za poslední rok povedlo či nepovedlo, a v čem je potřeba přidat nebo ubrat ať už čas, energii nebo peníze. Kdysi jsem v jednom podcastu slyšel názor, že bychom si neměli dávat za cíle něco specifického, například zvednout o 20 kilogramů více na bench press, zhubnout 5-10 kilogramů či vydělat daný počet peněz, ale snažit se zaměřit na nové návyky. Daleko lepší nápad než tyto specifické cíle, které vás při nesplnění můžou spíše odradit, je říct si například: „Chci se sebou něco dělat, budu chodit cvičit 3-5x týdně.“ Nebo, pokud chcete zhubnout, místo specifického čísla je daleko lepší se zaměřit na obecné snížení příjmu jídla, větší kontrola, omezení některých potravin či zvýšení vašeho pohybu a celková změna životního stylu. Samotný výsledek po těchto změnách musí nutně následovat také. Je však daleko lepší říct si chci se sebou něco dělat a proto budu cvičit, než když si vytyčíte často až velký cíl, při jehož nesplnění skončíte v depresích a vykašlete se na něj úplně.

Rád bych vám tímto popřál vše nejlepší do nového roku a doufám, že budete cvičit minimálně stejně zarputile jako minulý rok a pro ty co si vytyčili cíle pro rok 2022, abyste se jích drželi a zvládli je docílit. A pokud stále otálíte a nevíte kdy začít, nezapomeňte, že žijeme jen jednou a nejlepší doba pro změnu je právě teď!