“Novoroční předsevzetí“ Záměrně píšu už nadpis článku do uvozovek, protože samotný pojem nemám moc v rád. Lidé si…

“Novoroční předsevzetí“

Záměrně píšu už nadpis článku do uvozovek, protože samotný pojem nemám moc v rád. Lidé si oblíbili dávat předsevzetí začátkem každého nového roku. Většinou jsou stale stejná, od toho, že přestanou kouřit, přes všelijaké diety, detoxy až po obecné získání lepší formy. Většinu prostě to, co už jim v hlavě leží dlouho a nový rok vnímají jako nový start a ideální příležitost začít s čistým štítem. Pokud je předsevzetí zároveň reálným a dobře promyšleným cílem, může zafungovat. Pokud je to jen přání podpoření chvilkovou motivací a nějakým extrémním režimem-restrikcí hned o 1.1., většinou to nedopadne dle představ.

Pokud i vy máte chuť něco změnit, doporučuji si klást reálné cíle a cestu k nim volit postupnou a nenásilnou (už jednou jsem tohle psal v mém blogu). Malé změny s postupnými návyky navyšovat a pořád respektovat to, aby jste se u toho cítili dobře a nic “nepřepálili” díky chvilkové motivaci a nadšení. Vytrvalost a trpělivost společně s vytvořením rutin je něco, co by každému z vás mohlo pomoct.

Vytvoření jakékoliv rutiny trvá cca 21 dní, záleží na jednotlivci, ale toto je všeobecná realita. Jakoukoliv činnost budete vykonávat 21 dní po sobě, hlava ji přijme za “vlastní” a za něco s čím automaticky počítá a je pro ni téměř “automatické”. Během těchto dní si totiž člověk v mozku vytváří spoje, které mu pomáhají v každodenní rutině v dané věci, kterou se učí. Proč teda čekat, zbylé měsíce do konce roku na to, abych začal s něčím novým? Většinou si člověk klade na sebe nároky, které před sebou kutálí a oddaluje a říká si, že “jednou se do toho pustím“.

Rád čtu návyky lidí, kteří toho za život hodně dokázali. Ne jen proto, abych se dozvěděl co vlastně dokázali, ale abych sledoval cestu, kterou se za svým cílem vydali a jak se dokážou konstantně držet svých návyků a všeho toho, co je činí tím, čím jsou. Jsem toho názoru, že člověk do téhle fáze musí nějak “dospět“. Někomu to trvá roky, někomu měsíce a někdo si takovou cestu ani nenajde – což je samozřejmě taky v pořádku. Mě to trvalo pár let. Nedávejte si předsevzetí, ale zkuste cíle (krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé) a držte se jich. Já osobně jsem si dal pro rok 2020 cíle, kterých bych rád dosáhl. Zkuste to i vy a na konci roku uvidíte a můžeme o tom potom v prosinci pokecat, kolik se toho zvládlo.

Cus D`Amato řekl (legendární první trenér Mika Tysona):

„Každý má plán. Až do první rány do ksichtu“