Novinka v našem gymu-kBox4 Pro Systems Neustále se snažíme sledovat trendy v oblasti fitness a poslední dobou jsme stále častěji…

Novinka v našem gymu-kBox4 Pro Systems

Neustále se snažíme sledovat trendy v oblasti fitness a poslední dobou jsme stále častěji naráželi na tuto věcičku od švédské firmy Exxentric. Tak jsme si řekli, že už jsme dlouho nekoupili do gymu nějákou novinku a tady ji máte:)

KBox vám nabízí příležitosti k provádění efektivních standardních cvičení, stejně jako pokročilých metod pro excentrické, koncentrické a izometrické tréninky/kontrakce.

A co tyto jednotlivé typy svalových kontrakcí vlastně znamenají dle literatury?

Excentrická kontrakce

Excentrická kontrakce vede k prodloužení svalu, a to v situaci kdy zatížení svalu je větší než vyvíjená síla (Hamill, Knutzen, 2006). Důvodem tohoto zatížení může být například gravitace, nebo supramaximální zatížení s hodnotami přesahující jedno opakovací maximum (1RM), (Hamill, Knutzen, 2006). Excentrická kontrakce je tzv. negativní (brzdivá) práce. Zátěž při kontrakci se pohybuje směrem dolů (ve směru gravitace). Svaly pohyb dolů brzdí a kontrolují, ne iniciují (decelerace), (Hamill, Knutzen, 1995).

Koncentrická kontrakce

Koncentrická kontrakce je typ svalové kontrakce, ve kterém se svaly zkracují při generování síly, tíha působící na sval je tedy menší než síla, kterou sval vyvíjí. Při koncentrické kontrakci se svaly zkracují až o 50 – 70% svojí klidové délky. V průměru je to 57 % pro všechny kosterní svaly (Bernášková, 2000). Většina pohybů koncentrické kontrakce se vykonává směrem nahoru a dochází k překonávání gravitace.

Izometrická kontrakce

Při svalové aktivitě, se zvyšuje i jeho napětí. Izometrické kontrakce generují sílu, aniž by se změnila délka svalu (Hamill, Knutzen, 2006).
Příklad: když svaly ruky a předloktí uchopí objekt, klouby ruky se nepohybují, ale svaly vytváří dostatečnou sílu, aby zabránily objektu v pádu. (Hamill, Knutzen, 2006).

Ač se může zdát na první pohled kBox poněkud “stroze” jde na něm odcvičit přes více než 30 cviků!!!
Pro představu přikládáme jedno starší video(2012) na starším kBoxu: VIDEO níže 

A kde všude nachází tento produkt využití?

Výkonnostní sporty

Produkty Exxentric měly svůj první průlom ve výkonnostních sportech, kde je široce využíván elitními trenéry ve fotbale, sprintu, lyžování a dalších.

Zdraví a fitness

V posledních letech stále více trenéři zjišťují, jaké benefity tento typ cvičení přináší ve zdravotnictví a fitness.

Rehabilitace

Exxentrické výrobky byly také přijaty mnoha fyziologickými klinikami a nacházejí tak uplatnění pro efektivní rehabilitaci klientů s mnoha typy diagnóz.

KBox prřináší i nové možnosti trénování CrossFit ADAPTIVE klientů našeho neziskového spolku Colliery SRDCEM!

A jelikož jsme pořídili nejvyšší a nejnovější řadu kBoxu, tak jeho součástí je i tzv. kMeter.

Exxentric kMeter je bezdrátový zpětnovazebný systém založený na vědeckých poznatcích pro cvičení na kBoxu.
Systém kMeter je vyvinut speciálně pro přesné sledování výkonu a energie, stejně jako pro stanovení síly při silovém tréninku na kBoxu. Používají jej trenéři a fyzioterapeuti, stejně tak jako přímo sportovci a pacienti.
Systém měří rotaci setrvačníku bezdrátově s vysokou přesností a používá inteligentní telefon s jednoduchým a přístupným rozhraním k prezentaci klíčových výsledků tréninku, včetně:

  • Koncentrického a excentrického výkonu
  • Rozsahu pohybu
  • Síly
  • Excentrického přetížení
  • Energetického výdeje

To vše se dá sledovat přes zdarma stažitelnou aplikaci do Vašeho chytrého telefonu.

Pevně doufáme, že tuto novinku v našem gymu uvítáte a najde uplatnění ve Vašem tréninku:)