Nejlepší přítel KETTLBELL Když jsem se poprvé setkala s kettlbellem, rozhodně to nebyl hned můj oblíbenec, začátky…

Nejlepší přítel KETTLBELL

Když jsem se poprvé setkala s kettlbellem, rozhodně to nebyl hned můj oblíbenec, začátky byly těžké. Modřiny na předloktí, bolavá záda a mozoly z protáčení byly jen začátek ale také důsledek špatné techniky. Když jsem začínala přicházet této ,,těžké kouli,, na zoubek, bylo už vše jinak.

Modřiny zmizely, záda přestávala bolet a já byla v čím dál lepší fyzické kondici.
Před pár lety Colliery Crossfit společně s lektory z Třince uspořádali seminář kettlbellů a já jsem neváhala ani minutu, věděla jsem, že se o tom chci dozvědět víc, i když už jsem byla v řádně požehnaném stavu :-)
Mým cílem bylo zlepšit techniku nejen mou ale i potencionálních klientů, kterým tento ruský ušák učaruje stejně jako mě.

V letošním roce mi bylo za podpory Colliery Crossfit opět umožněno rozšířit své znalosti v tomto oboru a zúčastnit se semináře zaměřeného přímo na vybrané základní cviky.

Seminář se konal v Brně přímo ve specializovaném strongmanském gymu Girja, kde nás zkušený lektor cepoval a piloval s námi každý nádech, výdech a každou fázi daného cviku. Z počátku jsem si myslela, že jsem se ocitla na trošku jiném zájezdě. Když trenér vyrukoval s tím že začneme 100 kettlbell swingy, říkala jsem si, že horší už to nebude, větou že ženy si vezmou minimálně 20 kg mě ale úplně odrovnal.
I před bolest a únavu po celodenní dřině, kdy jsem se dozvěděla, že jsem vše dělala vlastně úplně špatně, jsem si odnesla mnoho poznatků kterých si velice cením a ve své trenérské kariéře určitě využiju každý pohyb, který jsem se tam naučila.

Něco málo z HISTORIE

Kettlbell neboli původním ruským názvem GIRJA je odlité železné závaží ve tvaru zespodu zploštělé koule a na vrchní straně je opatřen uchem. Girja někdy známý i pod názvem bulina, původně sloužil na tržištích k vážení zboží, později si s ní farmáři krátili chvíle a pořádali soutěže v hodu do dálky. Největší slávu však kettlbelly měly až za carského Ruska. Pak už byl jen krůček k tomu, aby ji začali běžně využívat k zlepšování své síly a fyzické kondice i běžní lidé. V moderní době zvýšil povědomí o kettlbellu Pavel Tsatsouline svou knihou „Russian Kettlebell Challenge“.

 Proč cvičit a KETTLBELLY?

Na rozdíl od cvičení na strojích v posilovně, při kterých se procvičují pouze vybrané svaly, kombinuje cvičení s kettlbellem kardiovaskulární a silový trénink s prvky cviků pro získání nebo udržení pohyblivosti a ohebnosti těla.
Dochází k neustálému střídání zatínání a uvolňování svalů, což je vynikající pro silovou průpravu tréninků nejen v silových sportech.

  • Vytváří se zátěž jak pro svalový, tak pro kardiovaskulární systém
  • Dochází k rozvíjení síly jak výbušné a maximální, tak vytrvalostní
  • Vede k rozvoji rychlosti, pohyblivosti a pružnosti

Pokud chcete po zvýšit svalovou vytrvalost, chcete snížit procento tělesného tuku nebo vybudovat objem a sílu, jsou kettlbelly to pravé. Při cvičení je navíc nutno používat ve velké míře i stabilizační svaly a dochází také k vítanému vylepšení pohybové koordinace.
Cvičení s kettlbelem se ale nevyužívá jen v silových sportech ale také v přípravě na sporty na první pohled silovým vzdálené, jako například cyklistika, kde tuto přípravu nejvíc využíval např. Lance Armstrong, nebo v tenise, atletice či lyžování.

Mezi základní cviky s kettlbellem řadíme:

SWING neboli švih: je nejúčinnější cvik na výbušnost, kondici a disciplínu. Je postaven na střídání tenze a relaxace, proto má ohromný přenos do jiných sportů. Vychází z mrtvého tahu a je to jeden z nejobtížnějších cviků s kettlebellem.
GOBLET SQUAT: neboli dřep s kettlbellem: rozhýbe zatuhlé kyčle a kotníky a uvede zpět do provozu bolavá kolena
CLEAN: neboli přemístění
SNATCH: neboli trh
POZVED: neboli mrtvý tah

Další možné cviky:

Clean and jerk, Wind mill, Military press, Side press, Bent press a další..

Nejzajímavější cvik ale podle mého je TGU neboli Turecký vztyk
Jedná se o cvik který je zaměřen na téměř celé tělo, jeho technika patří mezi nejnáročnější ze všech cviků s kettlbellem ale výsledek stojí za to. Tento cvik je postaven na pohybových vzorech, které jsme ovládali v útlém dětství. Je dobré si je připomenout. A ještě lepší je zatížit je kettlebellem. ,protože v té chvíli se z Turkish Get-upu stává jedna z nejúčinnějších zbraní proti slabosti. Kombinuje posílení hlubokého stabilizačního systému těla s pohybem v prostoru pod zátěží.

Viz VIDEO (níže)

S tímto cvikem spolu se všemi dalšími cviky s kettlbelly, se setkáváme velmi často i na lekcích Crossfitu. Zájem o toto cvičení narůstá a tak se brzy můžete těšit i na samostatnou lekci kettlbellů, kde se naučíte správně při tomto cvičení dýchat, využít maximalní sílu a doladit techniku.
Já si tohle cvičení zamilovala..a co Vy..??

Zdroje: Ronnie.cz, Girja.cz