(Ne)reálné zázraky na počkání Pokud jste se někdy setkali s osobním tréninkem, nebo se alespoň nějak blíže šli zajímat o…
Pokud jste se někdy setkali s osobním tréninkem, nebo se alespoň nějak blíže šli zajímat o konkrétní možnosti „jak cvičit“, tak věřím, doufám a minimálně by to tak mělo být, že jako jedna z prvních otázek zazní „Co je vašim cílem…“. Tohle je značně ošemetné. Já jako trenér upřednostňuju práci s klientem, se kterým jdeme třeba něco napravovat, nebo dokonce „opravovat“ a společnou, systematickou prací sledujeme výsledky, samozřejmě jen to, co je v mých silách a dosavadních zkušenostech. To je jeden úhel pohledu. Ale asi si nebudeme říkat, že je někdo z nás, kdo necvičí také z toho důvodu, aby nějak vypadal…což je pochopitelné. Zásadní pro mě ale je, aby to bylo „…také z toho důvodu“. Proč? Určitě si tady nejdu hrát na to, že motivace v podobě fyzické schránky je povrchní. Ale ze své zkušenosti vím, že pouze tato motivace je velmi pomíjivá a stejně rychle přichází, jako odchází…schválně, kdo z vás měl někdy koupené vstupy do fitnesscentra, které nechal propadnout?
Není výjimkou, že mi přijde v květnu zpráva
„…čus Johan, prosím, poraď mi jak do srpna zhubnout/vysekat….“
Nechci vyloženě říct, že to takhle nefunguje. Svaly mají paměť a samozřejmě je rozdíl mezi dvacetiletým klukem, který se celý život nějak hýbal a třicetiletou ženou, která se teď díky instagramu vzhlédla ve fitness světě a to je zatím tak vše co ve fitness kdy dělala. Každopádně, když se nad tím zamyslím z pohledu zdravotního (a to jak fyzické, tak psychické zdraví), tak lidského, tak to za mě není cesta, kterou se vydat.
Práci s tělem není dobré brát jednostranně „jo, tak teď si dám denně bench a za měsíc to vypumpuju, ať to na těch fotkách nějak vypadá…“. Práce s tělem je také spjata s psychikou /přečtete si v jednom z mých dalších blogů/.
Cvičení, sport, trénování není dobré stavět na jednom a to dost pomíjivém aspektu jako je vánočka na břiše. Sport je komplexní záležitost, která má mimo jiné přinášet uspokojení, relax pro psychiku, zadostiučinění ve výkonu (a to může znamenat pro každého něco jiného), tak samozřejmě pozitivní dopad na tělesnou stránku každého z nás. Proč je tak důležité stavět zájem o sport na více motivátorech? Je to jako u všeho v našem životě. Je důležité mít ideálně trojnožkovou motivaci, pro případ, že se jedna z „nožek“ ulomí, stále budeme stát relativně pevně a nesesypeme se. S fyzickou schránkou se samozřejmě neodmyslitelně pojí dle mého mnohem náročnější věc a to je dodržování stravy. Proto, když zahapruju ve stravě a uvidím, že to nejde tou cestou, kterou chci, nemusí to pro mě znamenat konec světa. Pořád je pro mě trénink odpočinek pro hlavu po náročné práci, pomáhá mi od bolesti zad a to jsou důvody, proč trénuji dál, i když v oblasti „jak asi vypadám…“ aktuálně nejsem přesně tam, kde chci být.
Když už ale zůstaneme u toho vzhledu tak je důležité nastavit si reálná očekávání. Je dobré respektovat své tělo a předpoklady, které jsou mu dané. Pokud je holka 160cm vysoká a má předpoklady k větším bokům a zadku, skutečně z ní nikdo neudělá Victorias Secret model. Naopak ze 180cm vysoké, ramenaté a obecně větší postavy nikdo neudělá drobka s útlým pasem a ramínkama jak od panenky. Svět a aktuálně především instagram nás denně krmí milionama fotek dokonalých těl #fitspo #fitness #bodygoals apod.. Já nepatřím do kategorie, který tohle hejtuje, protože mě samotného baví spravovat svůj vlastní instagram. Každý si ze sociálních sítí může vzít, co potřebuje a co mu pomůže, stejně tak jako se může nechat krmit bullshitama a věcma, které ho frustrují. Vše je jen naše volba...najděte si oblíbeného atleta/modelku/fitnessku/běžkyni, která má tělesné předpoklady jako vy a nechte se inspirovat možnostmi, které máte. Nechtějte po svém těle zázraky a už vůbec ne na počkání. Pokud najdete sport, který vás naplňuje ze své vlastní podstaty, tak pozitivní dopady na vaši postavu přijdou automaticky ruku v ruce a v případě, že to nebude váš hlavní a směrodatný motivátor, přijde to ještě o něco spíš a hlavně máte šanci, že vám ta vánočka vydrží celoročně, nejen 14 dní před odjezdem na dovolenou, kdy se hodíte do tvrdého tréninkového režimu s jídelním deficitem….co se pak asi tak stane na dovolené, kde budete snídat, obědvat a večeřet zmrzlinu není asi nutné dodávat…
Zamyslete se nad sportem z komplexního hlediska. Zamyslete se nad více faktory, které chcete ať vám přinese. Přece jen čas je v dnešní době obzvlášť drahá komodita, tak nad tím přemýšlejte jako nad investicí do sebe a přemýšlejte, jaký výnos to pro vás má znamenat.