Násilí nebo nemoci? Co zabíjí v Americe? Tentokrát jsem se v blogu nechal inspirovat článkem, který jsem nedávno četl, a rozhodnul…

Násilí nebo nemoci? Co zabíjí v Americe?

Tentokrát jsem se v blogu nechal inspirovat článkem, který jsem nedávno četl, a rozhodnul jsem se o tom napsat a rozšířit ho tak dál, třeba i pro inspiraci, motivaci…

Žijeme v době, kdy nás media nekonečně masírují válkami, násilím, přírodními katastrofami. Důvod? Je to jednoduché mediální pořekadlo: „Co krvácí, to zaujme“. Takže těžké dneska všude kolem v médiích slyšet o válkách, střelbě, kriminalitě, násilí a přírodních katastrofách. Toto vše způsobuje strach a nejistotu a také odvádí pozornost od toho, co se opravdu děje. Ale statistika nelže.

Takže, pojďme se podívat, co opravdu zabíjí lidi v Americe (myslím, že podobný trend bude přibližně platit celosvětově), tím nemám namířeno nic proti Američanům, jen využívám data ????

Centra pro léčbu nemocí a prevenci zveřejnili následující seznam TOP 10 zabijáků v roce 2015 v Americe:

  • Srdeční choroby: 633,842 úmrtí
  • Rakovina: 595,930 úmrtí
  • Chronické nemoci dýchacích cest: 155,041
  • Zranění při nehodách: 146,571
  • Mrtvice: 140,323
  • Alzheimer: 110,561
  • Cukrovka: 79,535
  • Chřipky a virová onemocnění: 57,062
  • Nefróza: 49,959
  • Sebevraždy: 44,193


Všechny z výše uvedených nemocí jsou některými rozsáhlými studiemi označeny jako nemoci ovlivněné životním stylem.


Pojďme se podívat na největší města Ameriky v číslech:

New York City (8,550,405 obyvatel)— data z roku 2014, nejčastější příčina smrti (seřazeno od největšího počtu sestupně): nemoci srdce, rakovina, virová onemocnění, onemocnění dolních dýchacích cest, diabetes, mrtvice, nehody, nemoci ledvin, předávkování drogami a Alzheimer. Čísla se od výše uvedené statistiky moc nelišily.
Los Angeles (3,971,883 obyvatel)— data z roku 2012, , nejčastější příčina smrti (seřazeno od největšího počtu sestupně): nemoci srdce, mrtvice, rakovina plic, chronické obstrukční plicní onemocnění, Alzheimer, diabetes, pneumonie, kolorektální rakovina, nemoci jater, hypertenze. Násilí a přírodní katastrofy nebyly ani v top 10.
Houston a Philadelphia data z roku 2012 jsou téměř stejná jako u předchozích dvou, jen bych se opakoval

Toto je pravá Amerika – a troufám si říct, že trend bude celosvětově podobný, to je to, co zabíjí většinu lidí na Světě.

Velké části výše uvedených nemocí a úmrtí lze předcházet správnou stravou a pohybem – stačí

 „Vyhodit cukry a zvednout se z gauče“ 

jak řekl zakladatel CrossFitu Greg Glassman.

Násilí a katastrofy zabíjí samozřejmě také, ale můžeme udělat lépe, když se budeme více než na média a kriminálky soustředit na zvýšení své aktivity v kuchyni a venku při sportu. Čísla nelžou.

Takže? Co máte dneska v plánu? Večerní sledování oblíbeného seriálu nebo přípravu jídla na další den? :D

“In God we trust. All others must bring data.” —W. Edwards Deming

Zdroj: Crossfit Journal