Mražené vs. čerstvé Víte, kolik ovoce a zeleniny by mělo být ve vašem denním příjmu? Světová zdravotnická organizace …

Mražené vs. čerstvé

Víte, kolik ovoce a zeleniny by mělo být ve vašem denním příjmu? Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučila, že by měl každý člověk sníst denně zhruba 400 gramů ovoce a zeleniny, což odpovídá asi 5 menším porcím denně. Toto je samozřejmě velmi zobecněno, ale nějakou základní představu nám to dává.

Určitě se shodneme na tom, že čerstvé ovoce i zelenina jsou „nejlepší“ a minimálně pocit z nich máme lepší. Proč tady ale zmiňuju pocit? Všeobecně máme zakořeněno, že mražené „ovo-zel“ není úplně „dobře“, že mráz určitě poškodil živiny, které nám právě konzumace těchto potravin má dodat.

Faktem je, že to tak vůbec není. A jsou i případy, kdy je to právě naopak. Mražené produkty totiž bývají sklizeny ve špičkové kvalitě a v ideální zralosti, poté jsou ihned zamražené a tím si častokrát uchovávají i více živin.

Proto mějte ve svém mrazáku vždy i balíček oblíbeného ovoce a směs zeleniny (od kvalitních výrobců a nedivte se poměrně vyšší ceně) a v případě časové tísně, nebo lenosti sáhněte po jednom ze sáčků. Budete tak mít během pár minut skvělou přílohu do vaší krabičky, popřípadě perfektní suroviny pro vaše smoothie.

A ještě jeden malý tip, pokud budete mít nějaké přezrálé banány a na pečení bannana breadu nebudete mít čas, jednoduše je oloupejte a v igelitovém sáčku zamrazte. Budete tak mít po ruce skvělý základ právě pro smoothie anebo tzv. „nana ice cream“ – zmrzlina jejíž hlavní a klidně i jedinou složkou je právě mražený banán…