Mezinárodní den energetických nápojů 15.8. ANO na dnešní den připadá a i takové mezinárodní dny tady slavíme v CCFO. Divíte se?…

ANO na dnešní den připadá a i takové mezinárodní dny tady slavíme v CCFO. Divíte se? Přeci jsou i dny oslavující donuty, Mcdonald tak proč ne tyto poslední dobou oblíbené nápoje:
Když jsem to zahlédla v kalendáři, napadlo mě kouknout se na tyto nápoje trošku blíž, než jen jako jejich konzument.Zajímavost č.1:
První snaha o výrobu nápoje na zvýšení energie byla již v roce 1927. Měla sloužit v anglických nemocnicích při nachlazení a chřipce. V roce 1983 už byl nápoj označován jako energetický a jeho cílovou skupinou měli být sportovci, kteří potřebovali zvýšit svou výkonnost během tréninku či závodu.
Zajímavost č.2:
Při výrobě těchto nápojů bylo hlavní složkou velké množství sacharidů, které jak víme, jsou nejjednodušším zdrojem energie pro naše tělo. Jeden z prvních energetických nápojů Lucozade například obsahoval ve svém půllitrovém balení až 85g sacharidů! Rok od roku se ale obsah sacharidů snižoval a naopak kofein navyšoval. Rok 2009 byl ale přelomový a to z toho důvodů že se na trhu začali objevovat „Sugarfree“ energetické nápoje.
Takových zajímavostí by tu mohlo být sepsáno mnoho, ale co to tedy ten „energeťák“ je? Je to nealkoholický nápoj, který napomáhá odstranit (či potlačit) únavu a naopak povzbudit jak psychickou tak i fyzickou stránku jeho konzumenta.
V dnešní uspěchané době, kdy si člověk málokdy dokáže naordinovat pořádný odpočinek, tyto nápoje získávají stále více na popularitě. Od sportovců, kteří byli původně jediní, pro které tyto nápoje měli sloužit, se dostali do každé domácnosti. Kdo je teď nejvíce využívá? Především teenageři a mladí dospělí, kteří ho využívají na podporu soustředění, povzbuzení a snížení únavy. Jsou zařazovány do každodenního pitného režimu a zapomínají na ten nejlepší zdroj tekutin pro naší hydrataci a to čistou vodu. Výrobci jásají, naopak lékaři se proti nim zbrojí. Jsou opravdu tak nebezpečné?
Pojďme se kouknout, co takový energetický nápoj obsahuje. Ve složení bývají nejčastěji zmiňovány tyto složky: kofein, taurin, L- karnitin, vitamíny sk. B, cukr nebo sladidla aj.
Kofein
Nejúčinnější látka obsažena v nápoji. Stimuluje naší nervovou soustavu, srdeční a kosterní svalstvo. Zrychluje srdeční tep a u člověka, který není na pravidelný příjem kofeinu zvyklý, může vyvolat zvýšení krevního tlaku. K dalším prospěšným účinkům můžeme zařadit zrychlení metabolismu a odbourávaní tuků. Při nižších dávkách kofein napomáhá ke stimulaci, snižuje dopad únavy a zlepšuje psychickou výkonost. Díky tomu je oblíbeným pomocníkem při učení a práci. Naopak při předávkování může způsobit neklid, podrážděnost, nespavost a třes.
Taurin
Taurin je důležitá aminokyselina působící v centrální nervové soustavě. V našem těle má mnoho důležitých funkcí. Je součástí metabolismu tuků, napomáhá při odbourávání cholesterolu a působí jako antioxidant. Nedostatek taurinu se může objevit pouze u jedinců se závažnými zdravotními problémy jako nádorové onemocnění, onemocnění srdce, popáleninami aj.
L-karnitin
V lidském těle je důležitou složkou při odbourávání mastných kyselin kdy následně díky Beta- oxidaci v buňkách získává energii. L- karnitin je látka často využívaná při léčbě mnoha nemocí jako mentální anorexie, kardiovaskulární onemocnění, konečné stádia ledvinových onemocnění aj. Dále je L-karnitin spojován se snižováním hmotnosti, tato jeho funkce ale nebyla ještě potvrzena.
B- komplex
Patří zde vitamíny skupiny B, které jsou rozpustné ve vodě. V lidském organismu většinou fungují společně a mají i stejné potravinové zdroje. Vitamíny skupiny B jsou koenzymy a jako takové jsou součástí enzymů, proto jsou většinou spojovány s každou částí našeho organismu. Napomáhají správné funkci nervového systému, trávicího systému a imunitního systému.
Sladidla
Jejich hlavní funkcí v energetických nápojích je dodávání sladké chuti. Můžeme je i rozlišit a to na sladidla sacharidová a sladidla náhradní.
Sacharidová sladidla jsou většinou sladidla rostlinného původu. Jsou tvořeny jednoduchými cukry, které se využívají jako hlavní zdroj energie pro svalovou tkáň a mozek. Nejvyužívanějším zdrojem v těchto nápojích je sacharóza (řepný, třtinový cukr), dále glukóza (hroznový cukr, dextróza) nebo škrobové sirupy.
U lidí, kteří se léčí s cukrovkou (diabetes mellitus) je konzumace těchto nápojů s cukrem zakázána. Jako náhradu můžou mít energetické nápoje s náhradními sladidly. Náhradní sladidla jsou specifická vyšší sladivostí než například sacharóza a navíc jejich energetická hodnota je nízká. To bývá výhodou nejen u lidí trpících cukrovkou ale i u lidí, kteří si hlídají svůj kalorický příjem kvůli snížení hmotnosti.
Největším strašákem, který můžeme v energetických nápojích objevit je tedy kofein a cukr. Tyto dvě látky mohou být při vysokém příjmu příčinou mnoha zdravotních problémů (kardiovaskulární onemocnění, onemocnění nervového systému, onemocnění trávicího systému, obezita, dehydratace). Možné obtíže ale nedokážeme dopředu stanovit. Záleží především na aktuálním zdravotním stavu, kondici konzumenta a dále také na množství, které přijímá během dne.
Energetické nápoje jsou součástí každodenního života nejednoho z nás a jejich konzumace je čím dál oblíbenější. Užívají se již jako běžné nápoje a jejich původní funkce: zvýšení výkonnosti u sportovců bývá často opomíjená. Jak je to ale pro nás sportovce? Dát si energetický nápoj nebo nedat? To je otázka na každého z nás. Na co si dávat pozor? Především hlídat příjem kofeinových nápojů během dne. Chceme s cukrem nebo bez? Potřebujeme nakopnout? Všichni dobře víme jak je kofein při fyzické aktivitě prospěšný, ať už na podporu našeho výkonu nebo spalování tuků. Můžete si ho dát ve formě známého RedBullu a dalších klasických energetických nápojů nebo jako například u nás v gymu oblíbené NOCCO, AMINO PRO nebo FitAid, které jsou jak se sníženým příjmem sacharidů tak i obohacené o BCAA.
A od dnešního dne máme na baru NOVINKU - v CrossFitu známe drinky: KillCliff