Kompenzační cviky? ANO - ALE... Měl jsem v plánu napsat post na tohle téma na Instagram, ale asi by to bylo…

Kompenzační cviky? ANO - ALE...

Měl jsem v plánu napsat post na tohle téma na Instagram, ale asi by to bylo trošku delší tak o tom sepíšu krátký blog.

Všechno co tady uvedu není nějaké dogma, ale jen můj názor, který snad alespoň někoho donutí se zamyslet.

Za poslední dobu, za mnou přišlo pár lidí s tím, že je bolí tohle a tohle a jestli bych jim neporadil nějaké ˝kompenzační cvičení“, které by jim pomohly.


Za prvé, vždy lidem řeknu, ať si zajdou za odborníkem (fyzioterapeut, chiropraktik atd.) a ani ten jim neřekne jen tak od pohledu proč je něco bolí.


Jestli za někým přijdeš, s tím, že tě bolí například rameno a on ti řekne, že musíš dělat tenhle a tenhle cvik, který ti určitě pomůže, aniž by s tebou provedl nějakou diagnostiku, tak ruce rychle pryč od toho člověka.

Ale zpátky ke kompenzačním cvikům.

Jak je z názvu patrné, kompenzační cviky by měly kompenzovat pohyby, které děláme častěji než ostatní a případně tak díky nim můžeme přetěžovat určité partie.


Budeme-li mluvit o CrossFitu, kde dá se říct všechny cviky jsou jen dopředu/dozadu a nahoru/dolu, takže pohyb do stran, nebo rotace tu skoro nemáme.

Tohle tedy můžou být kompenzační cviky pro lidi co dělají CrossFit často.

Ideální místo kam se dají zařadit je do přípravy na trénink a warm upu a na lidech je krásně vidět jak je nezvládají, protože je prostě a jenom nedělají.

 Problém, ale vidím v tom jak někteří lidé vnímají kompenzační cviky. 

Dost často mi přijde a obzvláště u závodníků a lidí co se CrossFitu věnují na pokročilejší úrovni, nebo prostě jen trénují zvlášť, že tyhle cviky vidí jako nějakou „spásu“ a řešení jejich bolestí a fyzických problémů a to je podle mě hodně špatně.


To, že tě bolí rameno, koleno, nebo záda dost pravděpodobně není tím, že neděláš kompenzační cviky, ale tím jak je nastavený tvůj tréninková program, jak dobře se hýbeš, jak kvalitně a hodně spíš, jíš a tak bych mohl pokračovat.

Tohle jsou věci, které bys měl jako někdo kdo se chce CrossFitu věnovat závodně a myslí to vážně absolutně maximalizovat co to jde a ne hledat nějaký zázračný cvik co ti vyléčí rameno.


Když za mnou někdo takový přijde tak se ho nejdřív vůbec neptám co a jak a ho bolí, ale kolik průměrně spí, když řeknou, že tak 6 hodin, tak se už nemáme dál o čem bavit.


Do toho z nich vyleze, že ještě mají stress v práci, po které jdou na 3 hodiny do gymu a jedou bezhlavě „bomby“ podle programu, který není absolutně nastavený jejich potřebám.


Tohle se dá udržet pouze určitou dobu a jestli je tvůj cíl být v co nejlepší formě do tří měsíců od teď tak jen do toho, jestli se ale chceš výkonnostně dlouhodobě posouvat, zlepšovat a snažit se dosáhnout svého maximálního fyzického potenciálu, tak to ti můžu popřát jen hodně štěstí.


Zkus se snažit maximálně pozitivně ovlivnit spánek, výživu, stress během dne, tréninkový plán, místo hledání kompenzačních cviků, které ti, pokud tomu co jsem zmínil nevěnuješ pozornost, stejně nepomůžou.

Jediné co se stane bude to, že místo dvou hodin, které trávíš denně v gymu, teď budeš trávit tři díky hromadě dalších cviků navíc.

Víc není vždycky lepší.

Lepší je lepší.

Jako obvykle jsem otevřený případným komentářům a diskutovat.