Káva hned ráno nemusí být to nejlepší Všichni milujeme tu vůni kávy hned po ránu. Pro někoho je to rituál, někdo potřebuje kávu, aby…

Všichni milujeme tu vůni kávy hned po ránu. Pro někoho je to rituál, někdo potřebuje kávu, aby přežil první ranní lidský kontakt.
Ale co se vlastně s námi děje, když vypijeme ten lahodný černý mok? A proč třeba není až taková výhra začínat každé ráno s kávou v ruce?
Hodně zjednodušeně - náš mozek, který chceme ranní kávou nakopnout, funguje během dne tak, že zatímco jsme vzhůru, hromadí se v něm látka zvaná adenosin, který čím více ho je, tím ospalejší, unavenější a méně „allert“ jsme. Ale! Kofein obsažený ve vaší kávě je schopný navázat se na receptory adenosinu a tím ho vyblokovat, takže nemusíme čekat na přirozený spánek, při kterém se adenosin přirozeně odbourává.
Tady ovšem nastává háček. Čím více kávy pijeme, tím více receptorů pro adenosin (kofein) se vytváří, takže k docílení stejného účinku musíme pít více kávy. Ha!
A proč tedy není dobré pít kávu hned ráno? Tady se budu odkazovat na naše vnitřní hodiny tedy Cirkadiální rytmus. Ten zajišťuje periodické střídání bdělosti a ospalosti, které ovlivňuje náš den. Když vstáváme - to, co by nás primárně mělo budit je mimo jiné přirozeně se zvyšující se hladina kortizolu. Tedy stresového hormonu, který ale zodpovídá i za naši bdělost. Nejvyšší hladiny potom kortizol dosahuje kolem 9 hodiny ranní. Pokud tedy první kávu vypijete v tomto čase, rapidně se snižuje její efekt. Takže pokud kávu, tak ideálně až po 9 hod.
A co když vstáváte brzo? Je zjištěno, že kortizol prudce stoupá ihned po probuzení. Tedy potřeba kávy by opravdu měla být až v řádech hodin po probuzení.
Já osobně mám s konzumací kávy problém. Kávu miluju. Ale snažím se její konzumaci omezit na chvíle, kdy opravdu už dál nemůžu.
Co vy, milovníci kávy? V kolik hodin si dáváte svuj první šálek?
U Nás na baru si můžete dopřát kávu od Čerstvý BOBY - a když dojdete do jejich KafeKrámku na ul. Nádražní 47 = při předložení kartičky člena CCFO získáte slevu!