Karanténa – jak ji využít ve svůj prospěch Všichni teď prožíváme velký zásah do našich životů, který nás nutí více či méně vystoupit ze…

Karanténa – jak ji využít ve svůj prospěch

Všichni teď prožíváme velký zásah do našich životů, který nás nutí více či méně vystoupit ze své komfortní zóny. Názory na restrikce ze strany vlády se různí, internetové diskuze se hemží samozvanými virology a zvedla se vlna nesouhlasu. Na druhé straně stojí ale lidé, kteří se semkli a šijí ve svém volném čase, ze svého materiálu roušky, zakládají se sbírky na pomoc. Vše má totiž dvě strany a je jen na vás, na které budete…jestli budete „hejtovat“, aktualizovat „zaručené novinky“ každou hodinu a ničit si tak psychiku, nebo jestli se na situaci zkusíte podívat z druhé strany a zamyslíte se, jak můžete aktuální situace využít pro svůj prospěch. Budu se teď bavit primárně o nás, kteří jsme zdraví a coronavirus nás naštěstí děsí z televize a máme ten neskutečný luxus, že naší hlavní starostí je „jestli nepřibereme“…

Většině z nás teď vzniklo více času – ne všem, ale těm z nás co ano a máme opět ten luxusní problém „co mám jako dělat“, tady je pár tipů, které vám pomohou nejen teď, ale mohly by být skvělým odrazovým můstkem na cestu „až vše bude v normálu“ …můj hlavní tip je:

Plánujte si dny:

Pokud pracujete z Home office, nebo teď aktuálně bohužel nepracujete. I tak si plánujte svůj den a čas v něm, přemýšlejte o něm dopředu a mějte jasně dáno co chcete stihnout.

Ráno vstaňte včas - a využijte, že lidé ještě spí – ideální čas na svižnou procházku, vyvezte psa za město a 30 minut si s ním zaběhejte.

Pracujte – i pokud teď oficiálně nepracujete a máte volno. Chtěli jste si něco přečíst k vašemu oboru? Jsou nějaké online kurzy „na které ale nebyl čas“, víte o youtube kanálu, který se věnuje problematice, která vás může posunout – super! Kdy jindy…?

Zacvičte si – že nemáte osy a činky? A jak jste se v posledních letech věnovali své mobilitě, protahování, správnému dýchání? Není ideální čas si tyhle rutiny osvojit, popřípadě se naučit něco nového? S největší pravděpodobností zjistíte, že to bylo to, co vám možná tolik chybělo, protože přeci „nebyl čas“ a trénink byl důležitější.

Věnujte se jídlu: ošizovali jste se na domácí kvalitní stravě, nechystali jste si jídlo a jedli často venku, a navíc v rychlosti protože „nebyl čas…“ – myslím, že máte skvělou příležitost osvojit si rychlé a efektivní recepty, které potom jako když najdete. Navíc vás naše situace přivede k tomu dopředu si naplánovat efektivní nákup, věřte, že tuto dovednost v běžném provozu velmi oceníte.

Choďte brzy spát: dospěte ten deficit a vytvořte si tak návyk na spánkovou hygienu. Málokdy v běžném režimu naspal to, co měl a víme, že to je jeden z hlavních kamenů úrazů pro mnoho oblastní kvalitního života. Nehřešte na to, že „stejně nikde nevstáváte“, tak proč jít spát?

……. Protože ráno vstaňte, běžte se projít, nebo si ráno protáhněte celé tělo…udělejte to, protože to máte naplánované, máte rozvržený program na celý den a chcete ten čas využít pro svůj prospěch.

Kolik knih jste za poslední rok přečetli? Kdy vaše šatna prošla generální údržbou? Jak je na tom vaše špajz a skříňka se suplementy …a jaký jiný skrytý rest máte dlouhodobě v plánu splnit a „nebyl na to čas…“.

Hodně často tady používám „nebyl čas…“ a to rozhodně není jen tak pro nic za nic. „Nemám čas“ popřípadě „tolik času jako ty bych chtěl taky mít“ slýchávám hodně často. Překvapením je, že všichni máme času stejně a je jen na našich prioritách a schopnosti jej pořádně využít kolik ho „reálně“ budeme mít a nakolik efektivní s ním budeme je jen na nás. Myslím, že v situaci, do které jsme se aktuálně dostali se velmi dobře ukáže, jak to s tím časem tedy ve skutečnosti je …