Jaký trénink je pro vás vhodný? Jste začínající nadšenec do zdravého životního stylu (fitness)? Sledujete na sociálních…
Jste začínající nadšenec do zdravého životního stylu (fitness)?
Sledujete na sociálních sítích populární “influencery” a chtěli byste dosáhnout stejných výsledků jako oni?
Nebo vás prostě jen baví pohyb, ale nejste si jistí čemu se věnovat? Tento článek vám snad pomůže s výběrem a ustálením si myšlenek, abyste se vyznali ve všech těch možnostech, které vám dnešní život nabízí.
Pokud se ve světě fitness a sportu úplně neorientujete, zcela vás chápu. Asi nikdy dřív nebylo tak těžké se zorientovat ve všech těch různých sportovních odvětví. Možnosti, které internet dává nám sice umožňují učit se velice rychle, ale také dává možnosti stejně tak rychle nové věci vytvářet. Každým okamžikem tak vznikají nové a nové věci, některé z nich více a některé méně povedené a propracované.
Jelikož si právě čtete článek na blogu Colliery, tak buď již aktivně cvičíte nebo nejspíše o cvičení CrossFitu přemýšlíte. Je pro vás však CrossFit jako takový to pravé? Co byste měli dělat, abyste se v něm v celkové fyzické kondici zlepšili? Než začnete plánovat, jaký trénink vybrat či na jakou lekci se vydat, měli byste si uvědomit, zda vás takové cvičení bude bavit. Realita je totiž mnohdy zcela jiná než, co ukazuje dnešní naleštěný svět sociálních sítí.
Crossfit není jen druh cvičení, je to do jisté míry také životní styl. S CrossFitem vstáváte, obědváte a také chodíte spát. Pokud vás jednou chytne, tak vás už nejspíše jen tak nepustí. Je však důležité si uvědomit, že CrossFit nemusí být pro každého. Ne každý miluje ten pocit, kdy se po tréninku nemůže hnout a hledá klidné místo, kde by “umřel”. Někdo prostě potřebuje neustále posunovat své fyzické i psychické hranice a někdo naopak od tréninku vyžaduje klid a relaxaci po náročném dni.
Pokud patříte do kategorie druhé, nemusíte zoufat. Ani CrossFit není jen o úmorných WOD (trénincích typický pro CrossFit), ale i o řádném programování tréninků, které se rozprostírají do mnoha kategorií. Ne všichni cvičenci touží po překonáváních svých limitů na závodech a třeba máte jen rádi pohyb a chcete žít zdravě. I pro vás je CrossFit vhodný, možná jen ne ten závodní.
Hned na začátku byste si měli uvědomit do jaké kategorie se řadíte vy sami. Pokud máte rádi komunitu a chcete cvičit pod vedení trenérů, kteří vás budou motivovat a posouvat dále, je pro vás možná tou správnou variantou návštěva skupinových lekcí CrossFitu. Na těch se budete zdokonalovat, budete se snažit překonávat nejen sami sebe, ale i kamarády, kteří cvičí vedle vás.
Na druhou stranu lekce, které nejsou ušité na míru vám po jistém čase možná nebudou stačit. Často se stává, že lidé lekcím propadnou a od začátku si CrossFit zamilují, za nějakou dobu ať už je to třeba rok nebo dva zjistí, že se už nezlepšují tak, jako dříve. V tu chvíli není až tak na vině trenér, ale je spíše potřeba se posunout jiným směrem. Každý člověk má totiž své limity, a na začátku jsou u většiny lidí tak velké nedostatky, že posouvání se je velmi lehké i tréninkem, který není až tak zaměřen na jeho slabiny.
Čím víc se však cvičenec zlepšuje a stává se lepším a lepším, je velmi důležité, aby se zaměřil na cviky, které mu pomůžou dosáhnout zlepšení. V takovou chvíli je to nejlepší rozhodnutí najít si svého trenéra, kterému budete důvěřovat, a který se specializuje na disciplínu, kterou se snažíte zlepšit. Mnoho lidí po čase zjistí, že to není až tak CrossFit ve své čiré podobě workoutů, ale třeba jistý aspekt, ať už je to vzpírání, gymnastika nebo cokoliv jiného. Nebo naopak možná zjistíte, že v jedné z disciplín zaostáváte natolik, že tím limitujete svůj celkový výkon.
Ať už je to tedy trénink na lekcích, zaměřených většinou obecně a trénovaný ve skupinách, který poskytuje větší kolektivní motivaci, trénink s trenérem, který se vás snaží fyzicky či psychicky posunout nebo trénink podle osobního tréninkového plánu, je vždy potřeba si uvědomit, jestli má daný trénink smysl a užitnou hodnotu pro váš progress.