InBody 370 a MaxPulse Medicore v Colliery Stále se snažíme zkvalitňovat pro Vás naše služby, proto jsme se rozhodli zainvestovat…

InBody 370 a MaxPulse Medicore v Colliery


Stále se snažíme zkvalitňovat pro Vás naše služby, proto jsme se rozhodli zainvestovat do přístroje InBody 370, který je určen pro co nejpřesnější bio-impedanční analýzu lidského těla.

Proč jsme se rozhodli pro tento krok?

 Spousta lidí ztrácí motivaci cvičit a něco se sebou dělat, pokud nevidí okamžité výsledky.  

Věřte, že když se sebou začnete něco dělat, tak se Vaše tělo začne měnit. Změny nemusí být zpočátku vidět na první pohled pouhým okem, ale tělo se začne měnit zevnitř. Při pravidelném cvičení se složení Vašeho těla začne měnit k lepšímu. Začnete snižovat tuk a svalová hmota naopak poroste. Čím více budete mít svalové hmoty, tím vyšší bude Váš bazální metabolismus=více svalů odbourá více energie. Nyní se dostáváme k jádru věci, které jsme zmínili na začátku. Svalová hmota se zvýší na úkor tukové zásoby. Celková hmotnost se někdy nemusí měnit, ale největší rozdíl je ve tvaru postavy a pevnosti svalstva. Takovou změnu neuvidíte jen tak v zrcadle. Naše InBody Vám to ukáže a dokonce na základě Vašich naměřených hodnot sestaví ukázkový jídelníček.

Dále jsme pro Vás pořídili přístroj MaxPulse Medicore. Přístroj funguje na bázi photoplethysmografie, kdy cévou prochází světlo a na základě pulzních vln vyhodnocuje mnohé parametry. Mimo jiné: analýza pulsu, analýza cévního systému, excentrické sevření srdce, zbývající objem krve, analýza průchodnosti cév v 7 úrovních, průměrný tep, arytmie srdce, index únavy, tělesný stres, stresová odolnost a mnoho dalšího.

To vše je pro Vás nyní dostupné v našem gymu Colliery CrossFit Ostrava a Vy si tak můžete pravidelně kontrolovat Váš progress. Níže ještě přidáváme pár dalších informací.

Složení těla

Z čeho vlastně jsme?
Lidský organizmus se skládá z tukové tkáně, kterou můžeme lokalizovat na podkožní, útrobní a nitrosvalovou, přičemž většina tuku je umístěna v podkoží. Dále se skládá z beztukové tělesné hmoty (FFM), která je tvořena vodou, minerálními látkami a svalovou hmotou (proteiny). U zdravých dospělých osob můžeme procentuální zastoupení jednotlivých složek těla považovat za stále. S přibývajícím věkem roste podíl tukové tkáně a klesá podíl vody. Významné rozdíly ve složení těla jsou také v rámci pohlaví, kdy ženy mají vyšší obsah tuku než muži. 

Svalová hmota 

Váha není rozhodující 
Zejména ženy často děsí, že by měli přibrat svalovou hmotu, zejména se děsí, že jejich váha bude ukazovat vyšší čísla než by chtěly. Ale jak již bylo řečeno hned v úvodu, váha není rozhodující. Existuje řada důvodů proč posilovat. Tím základním je rozhodně možnost vybudovat si a udržet svalovou hmotu. U obézních lidí není jen problém v nadbytečných kilogramech ale i v nedostatku aktivní svalové hmoty, která zpevňuje například páteř – což má vliv na vzniku bolestí zad, onemocnění, které zná většina populace. Výhodou posilování, v porovnáním s jinými aktivitami je fakt, že tělo spaluje i po odchodu z posilovny. Za tento fakt, může právě aktivní svalová hmota. Svaly jsou neuvěřitelně aktivní, dokonce i ve chvílích kdy odpočíváme nebo spíme. Jestliže pomocí drastické diety odbouráme 5 kg hmotnosti, metabolismus tím nezrychlíme, pokud ovšem pomocí cvičení odbouráme 5 kg tuku a zároveň nabereme svalovou hmotu, možná nás tolik neuspokojí celková váha, rozhodně ale získáme sebevědomí při pohledu do zrcadla. Navíc rychle fungující metabolismus zajistí další odbourávání tukových zásob.

Spalování tuku 

Muži spalují rychleji tuk než ženy 
Bohužel (tedy pro ženy) je to krutý fakt. Z pohledu evoluce příroda chce, aby měly ženy více tuku pro zajištění potomstva. Muži by měli být štíhlí lovci. Extrémní zatížení a výdej energie může organizmus chápat jako hladovění a příroda se bude snažit ochránit tukové zásoby žen. Jak tedy ztratit přebytečné tuky? Je třeba vytvořit energetický deficit. Toho lze dosáhnout zvýšením pohybové aktivity, omezením energie či nejlépe kombinací obou postupů. Tímto donutíme organismus sáhnout do zásob energie uskladněné v tělesném tuku. Pokud chceme využít cvičení na podporu snižování hmotnosti je nejefektivnějším typem cvičení posilování, za účelem zvýšení svalového objemu.

Útrobní tuk 

Váš tichý zabiják!
Zatímco většina populace si dělá starosti nad podkožním tukem (ten přece tolik nepěkný na pohled), tento tuk má menší sklony ke spálení navíc také podporuje vzniku onemocnění, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární choroby ale dokonce i demence a stárnutí. Viscerální tuk je obrazem tuku “ektopického“ tedy tuku uvnitř orgánů – tuku v játrech nebo svalech.  A to je ten pravý zabiják! Zda hubneme správně, poznáme právě podle viscerálního tuku a jeho úbytku, pokud ale budeme hladovět, viscerální tuk nebude ubývat, ale naopak se zvýší. 

Bazální metabolismus 

Určuje, zda budeme či nebudeme shazovat přebytečná kila
Bazální metabolismus je definován jako minimální množství energie potřebné k zachování základních životních funkcí.  Tuto energii využívá nejvíce náš mozek, srdce, plíce a dále pak další naše vnitřní orgány, svaly a kůže. Zda máte rychlý nebo pomalý metabolismus odhalíte i pomocí přístroje InBody.  Většina lidí vůbec netuší, že právě bazální metabolismus je jedna z příčin jejich obezity či nadváhy. Bazální metabolismus není konstantní celý život, snižuje se s věkem a se ztrátou svalové hmoty. Naopak se zvyšuje díky kardiovaskulárnímu cvičení a nárůstu svalové hmoty. Nemoc, konzumované jídlo a nápoje, teplota prostředí a množství stresu mohou ovlivnit náš bazální metabolismus a tedy i naši váhu.


Retence vody 

Zadržování vody může vést až k otokům
Voda tvoří více než polovinu hmotnosti dospělého člověka. Její obsah se mění s věkem a je závislý na pohlaví.  U dospělých a zdravých mužů je to cca 60-65%, u žen může kvůli postupnému zvětšování tukového podílu klesnout podíl vody na 55%. Čím je tedy více tukové tkáně, tím menší podíl tělesné hmotnosti připadá na vodu. Voda výrazně ovlivňuje naši hmotnost, u dospělých lidí se může kvůli zadržování vody zvýšit tělesné hmotnost až o 3 kg, aniž by došlo v viditelným a hmatatelným otokům. Nejčastějšími "režimovými" chybami, které mohou způsobit zbytečné zadržování tělesné vody, jsou nedostatečný pitný režim, nadměrná konzumace sladkých a slaných potravin, příliš časté pití kávy a alkoholu a také nedostatek pohybu.

Vitamin D 

Sluneční záření nestačí
Přístroje InBody vám dokážou změřit celkové minerální látky, navíc dokážou rozlišit minerální látky vázané v kostech. Tohle je velmi užitečné například u malých sportovců, kde se často vyskytuje nízká kostní hustota nebo nedostačenou aktivní svalovou hmota. Měli bychom tedy dbát na stravu bohatou na vitamín D a vápník. Vitamin D pomáhá organizmu vstřebávat vápník ze střev, proto je důležitý pro zdraví kostí. Zdrojem jsou zejména tučné ryby (sardinky, tuňák, losos), také vejce, játra či mléčný tuk. Vitamin D také částečně přijímáme slunečním zářením. Nedostatek vitaminu D může v dětském věku způsobit křivici, jehož následky jsou křehkost, lámavost a deformace kostí. U dospělých vede nedostatek vitamínu D k onemocnění zvanému osteomalacie. Kosti se stávají křehké a lámavé kvůli nedostatečnému ukládání vápníku do kosti. Nedostatečné ukládání vápníku způsobuje jejich demineralizaci.