IMUNITA Léto je nenávratně pryč, užili jsme si naprosto nadstandardní babí léto a teď už konec srandy a…
Léto je nenávratně pryč, užili jsme si naprosto nadstandardní babí léto a teď už konec srandy a máme tady zimu a tmu…ještěže jsou ty Vánoce, aby nám to trochu rozsvítily.
Nicméně se zimou a aktuálním obdobím se neblíží jen svařák na trzích, ale také zázvorové čaje pod peřinou. Pro mě osobně to taky znamená občasný výpadek klientů, protože rýmička si nevybírá a minimálně jednou za sezónu každého z nás nějaké to nachlazení (při nejmenším) čeká. Někoho ale chřipky, angíny a virózy můžou trápit mnohem více a častěji a s tím už je potřeba něco dělat.
Vitamíny a pestrá strava
Doplňujte vitamíny a neopomíjejte kvalitní stravu. Vitamín C asi nikoho z nás nepřekvapí a každý ví, že ho má doplňovat. Brát si každé ráno „Céčko“ je určitě jednou z variant a pokud býváte „marod“ častěji, tak doporučuju. Věděli jste, ale že třeba taková červená paprika je jedním z nejštědřejších zdrojů vitamínu C? Všichni mají za největšího „céčkového krále“ pomeranče, ale není tomu tak. Například kiwi ho dost předbíhá. Nicméně, pomeranče a hlavně mandarinky k tomuto období patří, takže směle do nich [Symbol].
Co by dále nemělo chybět ve vašem jídelníčku v tomto období? Masové vývary. Zahřejí, doplní minerály, zasytí a když už se o vás třeba něco začne pokoušet, tak máte šanci, že společně s vývarem a zázvorovým čajem vyhrajete.
Pitný režim
S příchodem chladného počasí nám většinou klesá potřeba pít. Sice máme chuť na čaj a třeba kávu, ale vypít opravdu dostatečné množství tekutin v podobě čisté vody nás téměř nenapadne. Což je velká chyba. Krom toho, že hydratovat potřebujeme stále, tak voda průběžně čistí tělo a má důležitou funkci v tom, aby vše fungovalo, vstřebávalo se a vylučovalo „jak má“, což nám pomůže ochránit se před škodlivinami a potenciálním zdravotním problémem. Samozřejmě si ale k požadovanému množství tekutin můžeme pomoct i kvalitními čaji [Symbol]…
Otužujte se
Otužování patří k účinným způsobům, jak zvyšovat obranyschopnost organizmu. Musí být však prováděno správně, postupně a pravidelně. Vhodný způsob, jak otužovat tělo, nabízí například finská sauna anebo trendy novinka – kryosauna - již brzy v nabídce Colliery RECOVERY.
Dále je vhodné nepřehánět to s topením v místnostech. Teplotní rozdíl, který je mezi místnostmi a venkovním prostředím, je pro tělo opravdovým šokem. Vydáte-li se z přehřáté místnosti na čerstvý zimní vzduch, organizmus tento rozdíl špatně snáší a tyto teplotní výkyvy vedou k častému nachlazení. Zároveň dýchání přehřátého vzduchu vysušuje nosní sliznici, která je pak náchylnější k nákaze. Snažte se proto, aby pokojová teplota nepřesahovala 22° C (v ložnici ideálně 18° C).
Pokud vás přeci jen něco dostihne, doporučuju silné echinaceové kapky a hlavně – což je nejčastější chyba – vyležte se. Někdy stačí i tři dny klidu a vyhnete se dlouze se táhlým a zhoršujícím se příznakům, které vás stejně dřív nebo později dostanou na lůžko a ztratíte tak mnohem více. A navíc buďte ohleduplní k ostatním kolem vás. Pokud si budete hrát na hrdiny a budete s nachlazením, virózou, nebo začínající chřipkou chodit například cvičit, ohrožujete tak nejen zhoršení vašeho průběhu nemoci, ale ještě nakazíte ostatní, což není fér. Pár dní odpočinku ještě nikoho nezabilo, naopak.