Hormony a cvičení: Blog pro ženy a zvídavé muže Dnes chci psát o věcech, o kterých se mezi námi moc nemluví. V poslední době sice padají…

Hormony a cvičení: Blog pro ženy a zvídavé muže

Dnes chci psát o věcech, o kterých se mezi námi moc nemluví. V poslední době sice padají různá tabu ale ve cvičení se kolem tohoto tématu chodí pořád ještě po špičkách. Každá z nás si určitě už všimla, že naše výkonnost a chuť cvičit se každým týdnem mění.Většinou to svádíme na nedostatek spánku, lenost, únavu apod. Největší roli v tomhle ale hrají hormony. Naučme se tedy spolu naplánovat svůj trénink o něco efektivněji podle fází v našem cyklu. Zvolme si vhodný trénink, který nám pomůže dosáhnout našeho cíle a nerozhodit si sandál.

Rozdělíme se tedy cyklus do několika fází a vezmeme to trošku polopatě ať tomu všechny rozumíme.

1) Folikulární fáze ( fáze, kdy jsme nejsilnější - vhodná zejména pro silový trénink)

Ve folikulární fázi, kdy dochází k ovulaci, je naše tělo zpravidla nejsilnější. Může za to hladina testosteronu, která je v této fázi na samém vrcholu. Z biologického hlediska ženské tělo uvolňuje více testosteronu, aby docílilo zvyšování sexuální touhy a tedy i šance na početí. V této době je vhodné naplánovat si trénink náročnější než v jiných částech cyklu. Je to období perfektní například pro budování síly, vytrvalosti a výbušnosti.Tělo v této fázi rychleji spaluje tuky a svaly regenerují rychleji.

2) Luteální fáze (fáze, kdy tělo slábne - vhodná nižší zátěž)

Je to fáze, kdy nás přepadá premenstruační syndrom a jsme nejunavenější. Hladina testosteronu a estrogenu klesá, naopak hladina progesteronu stoupá. Po ovulaci se zpravidla začne uvolňovat do těla více progesteronu, který může zapříčinit nám velmi známé potíže, které přicházejí v druhé polovině cyklu spolu s PMS, patří mezi ně nadýmání, nevolnost, či změny nálad. Pomoci od těchto stavů se dá vhodnými doplňky stravy a nečekaně také pohybem. Musíme však dávat pozor, zvýšená hladina progesteronu uvolňuje vazy a vazivové tkáně, kdy může dojít k poranění jako je vymknutí kotníku apod.

Hormon progesteron stimuluje také dýchání, nezávisle na intenzitě tréninku. Pokud tedy stoupne hladina progesteronu, může se stát, že se vám bude hůř dýchat a budete pociťovat větší námahu během tréninku. Intenzitu námahy často vnímáme právě podle frekvence a obtížnosti dýchání, proto se zvýšením progesteronu máme pocit, že je potřeba na trénink vynaložit více síly a energie. V této fázi navíc tělo vyžaduje větší množství kyslíku pro dýchání. Čím víc kyslíku spotřebují samotné plíce, tím méně ho zbyde pro svaly a tím obtížnější se trénink stává. Teplota těla se během celého cyklu průběžně mění. V době zvýšení progesteronu je tělesná teplota nejvyšší a trénink je obtížnější. Začínáme se potit později než obvykle a to vede k vyšší tělesné teplotě. Fyzická aktivita také zvyšuje tělesnou teplotu a tělo má tak větší práci s termoregulací. Co se týče doplňků stravy mezi nejlepší pomocníky řadíme vitamín B6 a vitamin E které pomáhají při nadýmání a také snižují bolest a citlivost prsou.

3) Menstruační fáze ( cvičení napomáhá k hladkému a méně bolestivému průběhu menstruace)

V této době cvičení samo o sobě zvyšuje cirkulaci v pánevní oblasti a uvolňuje endorfiny, které působí proti prostaglandinům (hormonální látky, které způsobují, že se svaly dělohy stahují během menstruace). Pravidelné cvičení se tedy doporučuje, a to zejména pokud máte bolestivou menstruaci. V prvních dnech samozřejmě cítíme jisté nepohodlí a v mnoha případech i silné bolesti.Je daleko lepší tedy zvolit lehký trénink než hned sahat po růžové pilulce.

    Závěrem bych chtěla říci, že toto téma je na velmi dlouhý běh a na studium nejen vědeckých poznatků ale také na poznání sebe sama. Každá jsme originál a musíme poslouchat hlavně sebe a své vlastní tělo.

    Zdroje: svetvbehu.cz, ronnie.cz