Hoď si činkou! Troufám si říct, že neexistuje v Ostravě a vůbec všeobecně moc posiloven, kde si můžeš…

Hoď si činkou!

Troufám si říct, že neexistuje v Ostravě a vůbec všeobecně moc posiloven, kde si můžeš klidně hodit třeba se 150 kily železa na zem. Pár posiloven už jsem za svůj život navštívil a nedokážu si představit, co by se dělo, kdybych tam něco takového provedl. Toto se mi stalo osudným před několika lety, tehdy ještě ani Colliery CrossFit Ostrava neexistovalo – bohužel pro mě. Ano, už před rokem 2014 jsem začínal s CrossFitem a míst, kde ho cvičit, nebylo moc – tedy asi žádné v Ostravě. Toto nezapomenu dokonce života: bylo 13. listopadu, nebyl to pátek, ale pro mě ano, v „bojových“ podmínkách jsem si přiložil na OHS (Overhead squat) 60 kg, váhu jsem vyrazil nad hlavu, propnul ruce a pomaličku jsem začal klesat dolů… Techniku OHS jsem ještě neměl natolik zmáknutou, dřep jsem prováděl přímo u takového klasického stojanu na olympijské činky, který měl i na každém boku kolem mě železnou konstrukci (byl jsem v takové „ohrádce“). Následovalo převážení celé činky směrem dopředu, a protože jsem nemohl činku jednoduše pustit na zem a naopak jsem se jí snažil ještě chytit a zmírnit tak pád na stojan, zůstaly mi mezi osou a konstrukcí stojanu prsty. Byl to okamžik, rána, činka spadla do stojanu, já necítil žádnou bolest, podíval jsem se na své prsty a v sekundě se to vše spustilo – zjistil jsem, že poslední článek prsteníčku pravé ruky mi visí doslova na kůži a palec na levé ruce mám zlomený…Odjezd do nemocnice, doslova utrpení bolestí, skoro ztráta vědomí…Domů jsem se vrátil oblečený jako bych zrovna cvičil, ale na obou rukách jsem měl už sádru. Následovaly 3 měsíce trápení a rehabilitace, nikomu bych to nepřál. Kdybych tehdy mohl hodit činkou, nic by se nestalo. Prsty už nebudu mít nikdy 100% zdravé.

Zde vidím hlavní výhodu pouštění činky na zem – někdy prostě musíte posouvat své hranice a riskovat, když to nevýjde, není nic lepšího a bezpečnějšího, než činku pustit na zem!

 Vetší pocit bezpečí a možnost si při silovém tréninku více dovolit, to zažijete jen málokde, u nás v CCFO je toto samozřejmostí.  

Navíc ten pocit, když mám něco těžkého nad hlavou a najednou to můžu jen tak pustit na zem – opravdu k nezaplacení.

Ovšem i házení s činkou má určitá pravidla:

  • S prázdnou osou nikdy nehážu!
  • Nehážu taktéž, když mám na čince menší kotouče než 10 kg na každé straně – a i u těchto tenčích se chovat ohleduplně, spíše pomalu pouštět
  • Řazení kotoučů na čince a používání „zařážek“ (dávám nejprve těžší kotouče a směrem od středu osy postupně skládám podle váhy lehčí a lehčí)
  • Měl bych mít dostatek volného prostoru kolem sebe (nebýt moc blízko klecí či stojanů), žádné kotouče a jiné pomůcky položené na zemi, aby se případným pádem činky nepoškodily
  • Brát ohled i na ostatní lidi kolem mě a probíhající lekce, připomínám, že během lekcí CrossFit Kids je házení s činkami ZAKÁZÁNO !
  • Jasně, pokud mi nebo někomu jinému hrozí nějaké zranění, na pravidla se vykašlu, ale to jen opravdu v krizových situacích!