Gymnastika – co to vlastně je a proč bych to měl dělat? Podívejme se nejdříve na pyramidu, kterou vytvořil Greg Glassman (zakladatel CrossFitu). …

Gymnastika – co to vlastně je a proč bych to měl dělat?

Podívejme se nejdříve na pyramidu, kterou vytvořil Greg Glassman (zakladatel CrossFitu).

Na první pohled vidíme, že základem je rozumné a pravidelné stravování, poté je na řadě jakási „základní kondička“, do které spadá běhání, plavání, jízda na kole, skoky přes švihadlo, apod…

Další odvětví je gymnastika a až poté vzpírání a náš konkrétní sport.

V tomto článku se chci zamyslet nad vztahem gymnastiky k ostatním částem pyramidy.

 Proč by měl atlet zvládnout dříve základy gymnastiky než základy vzpírání? 

Odpověď je velice jednoduchá: Každý by měl postupovat od základu až k složitějším cvikům. Nejdříve by měl atlet být schopen ovládat vlastní tělo v prostoru, a pokud to zvládne (jen pokud to zvládne), tak se může posunout na vyšší části pyramidy.

Co tedy vlastně spadá pod základy gymnastiky, které by měl každý zvládnout?

Ze cviků by to byla hollow pozice, arch, hollow rocks, arch rocks, kip swing, pull up, push up, handstand o stěnu. Toto jsou v podstatě ty základy, které potřebujeme v CrossFitu. Gymnastika sahá ale mnohem dál… základy obecně zmáknete, když budete mít kontrolu a uvědomění si vlastního těla na zemi, na hrazdě, na kruzích, laně, na rukou. Kolikrát se mi na lekcích stalo, například u kip swingu, že lidé pořád krční nohy a ztrácejí arch pozici. Klient mi potom řekne: „Ale já mám ty nohy natažené.“ Přesně tohle se musí zlepšit.

 Nedostatečné vnímání svého těla potom může vést k zraněním u všech ostatních cviků.  

Člověk není schopen kontrolovat činku nad hlavou, pokud si nedokáže uvědomit, kde má zadek a co mu dělají ramena, i k tomuto mimo jiné slouží základní arch a hollow pozice (podsazený zadek, žebra dolů, zpevněné břicho, proplé špičky, atd…)

Pravděpodobně bych se tady mohl rozepsat na X dalších stránek, ale myslím, že pointa je jasná.

Na závěr bych zmínil jen 3 pravidla, která mi předal trenér, jenž mi výrazně pomohl od neustálé bolesti beder, která mě pronásledovala od začátku sportování.

 

  1. „Do less and do it better“ – Nejčastější chyba začátečníka je, že příliš rychle přechází ke složitějším cvikům, aniž by zvládl ty základní. Necháváme se strhnout ostatníma, zvyšujeme váhu, přidáváme intenzitu a zapomínáme na techniku. Občas je lepši ubrat, dát stranou své EGO a udělat si pořádek v základech.
  2. „Mechanics before intensity“ – Velice podobné prvnímu pravidlu. Chtěl bych, aby si tady každý položil otázku: Kdy jste se naposledy soustředili u AMRAPU na to, jak taháte na vesle? Kdy jste si hlídali kolena a záda u dřepu? Je jedno, jestli opakování bylo 10 nebo 100, technika cviku musí zůstat stejná. Zkuste se více soustředit na své tělo a méně na ty ďábelské pípající čísla na stěně, prospějete vašemu zdraví a urychlíte progres ke složitějším cvikům.
  3. „You can never be too good at basics“ – Toto pravidlo se vztahuje na každičký cvik, na každou dovednost i mimo gym. Pokud se pořád trápíte se snatchem, pořád se nemůžete dostat nad kruhy a udělat muscle up, možná je třeba pohledat tu chybu někde v základech a ne se zbytečně trápit a ubíjet se na cviku, který je zatím mimo vaše schopnosti.

 Lekce CrossFit Gymnastics si rezervuj v rozvrhu ZDE na webu, popř. v aplikaci #CCFO , kterou stáhneš na APP STORE a GOOGLE PLAY!