Games Blog I. - Vznik a vývoj CrossFit Games. Obrovský tahák, díky kterému minimálně pár z nás CrossFit objevilo a začalo…

Games Blog I. - Vznik a vývoj

CrossFit Games. Obrovský tahák, díky kterému minimálně pár z nás CrossFit objevilo a začalo provozovat. Vidina pódia, fanoušků a tvrdě makajících borců. Vzhledem k tomu, že letos se asi „Gamesů“ nedočkáme, můžeme si o nich alespoň něco říct, přiučit se historii „našeho“ sportu, nebo se alespoň trochu namotivovat.

Je ale potřeba si prve něco říct. Tento článek, blog, nazývejte to, jak budete chtít, se musí jasně distancovat od minimálně mého pojetí tréninku. Současně věřím, že to platí i pro Vás. CrossFit jako vrcholový sport se vyvinul už do takové míry, že je třeba se na něj specializovat již v brzkém věku (ostatně jako v každém sportu) a stojí to nesmírné množství nejen peněz, ale i času a úsilí. To znamená, že pro mnohé z nás je to už buď nereálné, nebo je možný „zisk“ nulový, či až záporný. Je to nejspíš téma na jiný blog, někdy si o tom taky můžeme popovídat. Jen jsem chtěl předtím, než naběhnete „Fraserovat“ na lekce, ať se nad tím zamyslíte. Nyní už k CF Games. Dnes konkrétně k jejich vzniku a vývoji.

Počátek CrossFit Games se datuje zpět k roku 2007, kdy se první Games konaly na ikonickém ranči v Aromas, Kalifornii. Tento ranč patřil rodině Davea Castra, jenž už od počátku patřil k organizátorům her. Konaly se celkem 3 eventy/workouty, všechny v jeden den s tím, že kdo přišel, ten se mohl zúčastnit (respektive kdo zaplatil registraci). Následující rok již byla omezena kapacita na prvních 300 přihlášených atletů. S tím, že logicky z toho vyplývá, že ti nejlepší se ani účastnit nemuseli. Následující roky se už tedy spekuluju o kvalifikačním procesu. Ten taky v následujícím roce 2009 přichází ve formě regionální kvalifikace, ta se však týkala pouze individuálních atletů, nikoliv týmů, ty byly stále vpuštěny principem kdo dřív přijde, ten závodí.

Games už se začaly trošičku přerůstat, a hlavně přerostly své místo konání, tudíž ročník 2010 přinesl mnoho změn. Krom přidané kvalifikace pro týmovou soutěž, přidání Masters kategorie, došlo k navýšení finanční odměny až na 25 000 dolarů pro vítěze mužské i ženské kategorie, ale především, z ranche Castrovy rodiny se Games na dlouhou dobu přesouvají již do „stadionu“ Home Depot Center v Carsonu, Kalifornie. Rok poté se odměna pro vítěze zdesetinásobuje a Games se vysílají na ESPN3.

V éře Home Depot Centra se také v roce 2011 poprvé objevuje Open, kdy se první část kvalifikace odehrává online a soutěží se o místa na Regionals, což je v podstatě již druhá fáze kvalifikace, nyní již face-to-face. Tento systém nahradil původní regionální kvalifikace zvané Sectionals. Po dlouhou dobu tento model zůstával stejný, kdy se začínalo únorovým Openem, poté Regionals a nakonec tří, později až týdenními Games.

V roce 2014 v tomto modelu proběhla drobná změna, kdy se hlavní sídliště CF Games přesunulo do StubHub Centra, nedaleko od předešlé lokace. Eventy se pak odehrály jak na původním, tak i novém místě, vždy s pár workouty mimo, například někde na pobřeží, či v lesích.

O tři roky později pak došlo ke stěhování z Kalifornie do Wisconsinu, Alliant Energy Areny v městě Madisonu. V této době už vítězové brali přes 300 tisíc dolarů a jednalo se také poprvé o pořádání her mimo Kalifornii.

Ročník 2019 značil velké změny v pořádání her. Byly zrušeny Regionals, bylo zrušeno jakékoliv vysílání přímo od CrossFitu. Na Games bylo možné se dostat buď umístěním v Openu, kde jste byli v Top 20 na světě nebo nejlepší ve zemi, nebo jste vyhráli 1 z 16 závodů v průběhu roku. To se týkalo mužů a žen. Pro Masters a Teen atlety se stále pořádal Online Qualifier a týmy se mohly kvalifikovat jen výhrou na jednom z výše zmíněných závodů. Nicméně již nebylo povinností, aby všichni členové týmu trénovali ve stejném gymu.

Počet individuálních závodníků však značil velký problém a ten byl vyřešen tak, že hned polovina soutěžících se loučila s hrami hned po prvním workoutu. A tak to pokračovalo dále.

Letos se Games nedočkáme (nejspíš). Můžeme však napjatě čekat, k jakému systému se CF rozhodne pro Hry vrátit a jak bude vypadat pro top atlety sezóna v roce 2021.