FRONING - HINSHAW EUROPEAN TOUR 2018 Jak jistě víte, na instagramu probíhala pro VÁS, členy Colliery CrossFit, SOUTĚŽ o…

FRONING - HINSHAW EUROPEAN TOUR 2018

Jak jistě víte, na instagramu probíhala pro VÁS, členy Colliery CrossFit, SOUTĚŽ o účast na semináři s legendami CROSSFITU!!! Pod záštitou série seminářů Aerobic Capacity proběhl tzv. European Tour 2018, ke kterému si Chris Hinshaw (který je ústřední postavou Aerobic Capacity) přizval jako hosta Riche Froninga. Spojení těchto dvou osob není náhodné, protože Chris Hinshaw je Richův kouč pro rozvoj aerobní kapacity a běžeckých dovedností již od roku 2014. Duo těchto dvou chlapíků doplnil Facundo Etchecolatz, který s Chrisem spolupracuje v rámci Aerobic Capacity seminářů.

Určitě tyto osoby znáte, ale pro jistotu Vám o nich něco málo připomeneme :P.

Rich Froning

Je světově neznámější profesionální CrossFit atlet z Ameriky. Od roku 2010 závodí na největších závodech na světě The CROSSFIT Games! Zde získal 4x titul The Fittest Men on Earth (2011, 2012, 2013, 2014) jako individuál a dále obsadili s týmem Crossfit Mayhem Freedom první příčku Affiliate poháru na Crossfit Games v letech (2015, 2016, 2018). K jedinému drobnému „zaškobrtnutí“ v jeho hvězdné kariéře došlo v roce 2017, kdy team Crossfit Mayhem Freedom obsadil druhou příčku v Affiliate poháru na Crossfit Games . Rich je vlastníkem gymu CrossFit Mayhem v Cookeville, Tennessee. Pokud byste o tomto muži chtěli vědět něco více, doporučujeme shlédnout film „Froning: Fittest Man in History“ anebo mrkněte na „Mayhem Mondays“ na youtube kanálu teamu Crossfit Mayhem Freedom.

Chris Hinshaw

Bývalý triatlonista, který aktuálně působí jako kondiční /vytrvalostní coach a spolupracuje s těmi nejlepšími atlety z CF Games (Katrin Tanja Davidsdottir, Tia-Clair Toomey, Laura Horvath, Mat Fraser, Kara Saunders, Camille Leblanc-Bazinet, Haley Adams, atd.) a samozřejmě i s Richem Froningem. Je to velká osobnost ve světě kondičních trenérů a vede programming The Aerobic Capacity. Aktuálně taky vzdělává trenéry a atlety po celém světě a předává jim tak své poznatky a zkušenosti.

Facundo Etchecolatz

Je Co-Owner a trenér v gymu Power Factory v Bruselu. Facundo úzce spolupracuje s Chrisem Hinshaw v rámci Aerobic Capacity seminářů a také působí jakou kouč v rámci Power Monkey Fitness kempů.

O semináři:

Konal se v krásném gymu What Ever It Takes London, jehož součástí je také obchod s Nike a Reebok CF oblečením.

Seminář byl zaměřen primárně na rozvoj aerobní kapacity a způsob jak maximálně využít svého atletického potenciálu. Jelikož je každý z nás jiný, má jiné přednosti a potřeby, je důležité ke každému přistupovat individuálně pro dosažení vyššího výkonu. Alfou a omegou celého semináře byla práce se „správným dávkováním zátěže během tréninku / workoutu“ tak, abychom maximálně oddálili dosažení dna fyzických sil a zároveň byli schopni podat maximální výkon.


PACE YOUR WORKOUT WISELY BASED ON YOUR OWN STRENGHTS / POSSIBILITIES
Dalším faktorem je budování odolnosti proti únavě, převážně i z hlediska psychické stránky (primárně by každý měl závodit sám se sebou a se svým včerejším já). Proto je to běh na dlouhou trať, pochopit jak funguje naše tělo. Určitě se Vám na tréninku stává, že WOD začnete v hodně intenzivním tempu, abyste se vyrovnali kolegovi vedle, ale postupně Vám síly ubývají a poslední kolo odjedete nejpomaleji? Chyba! Mělo by to být naopak.
V semináři jsme si názorně ukázali, jak odhadnout své „recovery“ tempo, abychom pak mohli efektivně dokončit workout, bez fáze „přepálení“ před koncem. Začátek WOD bychom vždy měli jet v relativně rychlém tempu. Kola kolem časového středu by měly být nejpomalejší a závěrečné kolo má být vždy nejrychlejší.

  1. ROUND = FASTER
  2. ROUND = FAST
  3. ROUND = FASTEST

Na workout je důležité se pořádně připravit!


Zahřátí a aktivace svalů před výkonem je velice důležitá z hlediska zdraví i výkonu. Nemluvíme ovšem pouze o přípravě fyzické, ale také o přípravě psychické. Na každý WOD musíte rozcvičit i svůj mozek (perfektní kontrola kombinovaných motorických dovedností např. u double unders), což mnoho lidí zanedbává, ale ve finále dokáže tento fakt mít rozhodující vliv na Váš výkon. Naučili jsme se jak připravit tělo na jednotlivé cviky, například doubleunders = výskoky na kotouč (3x 5 sekund na MAX na kotouč, který svou výškou odpovídá výšce vašeho odrazu u DU),

Workout je důležité před začátek promyslet!

V této časti semináře dostal prostor zejména Rich, který nam umožnil nahlédnout na jeho způsob přípravy strategií na jednotlivé WOD, který vychází z jeho dlouholetých zkušeností.
Základní otázkou bylo, je a bude:„Jak bude WOD dlouhý?“ Pokud je delší než 3 minuty už se nedá hovořit o sprintu. Tudíž zde přichází fáze, kdy atlet svou rychlost postupně graduje = mluvíme tedy o PACINGU.
Proto je důležité si před začátkem WOD rozplánovat jednotlivé fáze a uvažovat nad strategií, i když je to „pouze“ trénink. Nejezdit bezhlavě a nekazit si tak výkon.. a ani zdraví. Trvale udržitelný rozvoj není postaven na základech bezhlavého přečerpávání svého fyzického potenciálu.
BUILD THE FATIGUE / CLEAN THE FATIGUE = ukázali jsme si jak kombinovat náročnější cviky jako je - Ring Muscle, Front Squat, nebo 100m sprint s jednoduššími „recovery“ verzemi jako je - Ring row, Air Squat, 300m easy run, pro rozvoj silové vytrvalosti.
Celý seminář byl prokládaný osobními zážitky z CF Games a ze zákulisí. Vtipnými historkami ze závodů či z tréninků, kterých se dopouští nebo dopouštěli i ty největší hvězdy crossfitu (na paškál byl často brán Jason Khalipa).

Všichni tři pánové byli velice vstřícní, přátelští a během semináře vytvořili naprosto skvělou atmosféru (když si s vámi po WODku plácne Rich Froning a řekne vám super práce, tak je to přeci jen trošku jiný pocit :) ). Celý seminář probíhal v přátelském prostředí a měli jsme možnost promluvit si o všech tématech, které nás skrz CrossFit zajímaly. Uvědomit si a přiznat si, co všechno o fungování našeho těla a možnostech jeho rozvoje stále nevíme, bylo až omračující. Pro všechny zúčastněné to byl neskutečný zážitek a jsme moc vděční Colliery CrossFit za tuto příležitost!

Ještě něco málo od nás..

Johan:

Můj první výlet do Londýna, který byl spojen Evropskou Tour, pořádána Americkou CF špičkou v podání Riche Froninga, ChriseHinshawa a Facundo Etchecolatz.
Nikdy jsem neuměl moc projevit emoce, když jsem viděl nějakou známou osobnost, byl jsem rád, ale nebylo to pro mě něco, u čeho byste se zastavili a řekli, jo tohle je super. Když sem viděl tuhle trojku pohromadě, musím říct, jsem měl úplně opačnou reakci než kdy jindy předtím. Měl opravdu velkou radost a byl jsem plný emocí a radosti. Když sedíte v gymu od WhatEverYouTakes, před vámi jsou tři hvězdy, které vidíte jen z fotek a videí. Uvědomíte si, že tohle není žádná fotka a ani video, ale je to skutečnost, kterou si chcete naplno užít! A já si snažil užít každou minutu posloucháním a vnímáním co všichni tři říkali. Jedním slovem tohle bylo opravdu skvělé a já jsem strašně moc rád, že jsem mohl být součástí tohoto výletu.

Naty:

Potkat Riche Froninga, natož s ním trénovat si určitě přeje každý milovník CrossFitu. Tento víkend pro mě bude nezapomenutelný!!! Po tomto semináři se mi úplně otevřely nové obzory a způsoby jak trénovat a zlepšit sebe i své klienty, co se týče kondice a vytrvalosti! Vše nám vysvětlovali tak, že to bylo lehce pochopitelné bez zbytečných grafů a pouček. Odnáším si s sebou z Londýna nejenom velký zážitek, ale také obrovskou zkušenost a rady k nezaplacení! Děkuji!

Martina: 

Pamatuji si chvíli, kdy se Johan zmínil, že pojede na seminář s Chrisem Hinshawem a Richem Froningem. První co ze mě vypadlo bylo božíííí a já ti tak záááávidím. Chris Hinshawa už pár let sleduji a obdivuji jeho přístup k trénování a předávání vlastních znalostí a zkušeností atletům .. no a potkat naživo Riche!! To je přeci splněný sen :) !! Osud tomu asi chtěl a já vyhrála soutěž pro členy Colliery a vypravila se s Naty a Johanem do Londýna. Shodou okolností jsem ten víkend měla také narozeniny, takže nyní můžu říct, že setkání s Chrisem a Richem opravdu bylo to nejkrásnější co jsem kdy k narozeninám dostala. Celý seminář byl jednoduše skvělý, pánové mezi sebou hodně vtipkovali, předali nám obrovskou spoustu poznatků a také pro nás připravili rozvojové WOD, tak abychom si tyto poznatky okamžitě mohli vyzkoušet na vlastní kůži. Po ukončení semináře se mnou další tři hodiny nebyla moc řeč, protože jsem měla hlavu v oblacích a tak Naty s Johanem trošku trpěli, vzhledem k faktu, že jejich průvodce a kompas (aka já) přestal fungovat tak jak má :D ..