FRA - Functional Range Assessment Všichni jistě znáte ten pocit nervozity, když se odhodláváte k velkému kroku. V posledních pár…

FRA - Functional Range Assessment

Všichni jistě znáte ten pocit nervozity, když se odhodláváte k velkému kroku. V posledních pár měsících pro mě byla nejvíce stresující věcí registrace na kurz Functional Range Assessment. Tento kurz od společnosti Functional Anatomy Seminars se na rozdíl od mnou již absolvovaného FRC pořádal až za velkou louží v přelidněném New York City.

Jako kluk z vesnice, pro kterého je velké město i Ostrava, jsem se toho dost bál… Ale pojďme zpět k hlavnímu tématu, kterým jsou mé poznatky z  FRA.

Vyšetřovacích metod (Assessments) je na světě v oblasti rehabilitace snad milion. Každá z těchto metod má něco do sebe. Ani jedna však nepokryje všechno a nedá se říci, že jedna je lepší než druhá. V mém repertoáru jsou vyšetřovací metody podle DNS, Jandy a ostatních, tedy jde, řekněme, o „klasické“ české metody (ještě aby ne, když jsem vystudoval fyzioterapii u nás).

Největším rozdílem mezi metodou FRA a tím, na co jsem byl zvyklý, jsou fixace. České metody analyzují jednotlivé pohyby v kloubech za pomocí poměrně striktně daných fixací. FRA nechává kloub více plynout, aby se ukázaly kompenzace do lineárních či kruhových pohybů.

Tři dny jsem si tedy užíval společnost velmi chytrých lidí ze společnosti Functional Anatomy Seminars, kteří přednášeli jednu informaci za druhou. Chvílemi jsem si připadal jako houba, která vše nasává. Nicméně poslouchat tři dny téměř non-stop přednášky v cizím jazyce bylo dost náročné. Docela jsem si proto oddychl, když byl kurz u konce, a byl jsem nakonec rád, že opouštím velmi krásný gym WillyB CrossFit v Brooklynu.

Získané poznatky z kurzu můžete již nyní vidět na lekcích Basic Mobility, a to každé pondělí v 17:00 hod. Rovněž je můžete vidět na lekcích klasického CrossFitu, do kterých tyto poznatky "tajně" s teamem trenérů Colliery zavádíme.

Abych to shrnul… Výlet do podzimního NYC byl každopádně super. Část tamní atmosféry můžete sami nasát díky fotkám, které jsem pořídil při ťapkání po ulicích NYC - sledujte můj INSTAGRAM Dany.CollieryMade!