FAQ of CrossFit Se stále přibývajícím počtem atletů nejen u nás v gymu, ale v CrossFit boxech…
Se stále přibývajícím počtem atletů nejen u nás v gymu, ale v CrossFit boxech celosvětově je dobré zopakovat si, nebo se přiučit, co, jak a proč vlastně děláme. Nebo třeba zodpovědět nějakou otázku, která je v hlavě i pokročilejších atletů již dlouho, jen nesebrali odvahu se zeptat. Vytvořme si takového maličkého průvodce společně s často kladenými otázkami abychom si trošku usnadnili hledání odpovědí nebo se něco nového přiučili.
Co je to CrossFit?
CrossFit, konkrétně tedy jeho metodologie, je složená ze tří částí, co se týká pohybů. Bere se to nejlepší a nejužitečnější z práce s vlastním tělem (gymnastika), práce s externím objektem a váhou (powerlifting, weightlifting, strongman, kettlebell etc…) a kondičního tréninku (vesla, kola etc.). Tyto elementy se snažíme nakombinovat do co nejrůznějších schémat, aby tělo dostalo pokaždé jiný podnět k přizpůsobení. Setkáte se tak ať už s kombinací všech tří "modalit", nebo jen s dvěma či jednou v nejrůznějších časových intervalech, různém počtu opakování atd. Čím pestřejší, tím lepší. Samozřejmě to ale není úplně náhodné, vždy najdete určitou linii, kterou tréninky směřují. Většinou tak, aby zlepšili to, co Vám nejvíc nejde. Všechny tyto tréninky se pak snažíme doplnit maximální možnou relativní intenzitou, abychom znásobili výsledný efekt.
Je CrossFit bezpečný?
Jako v každém sportu se i CrossFitem můžete jednoduše zranit. Nicméně, vinit to na tréninkovou metodu je hloupost. Zranit se můžete při čemkoli, děláte-li to bez rozvahy, bez dohledu či předešlé konzultace s člověkem, který se v oboru vyzná. Jednoduše, když budete dělat věci, na které nemáte a nebudete u tréninku uvažovat, může zranění potkat i Vás. Pokud se však budete řídit pokyny trenérů, budete dodržovat odpočinek a stravu, šance na zranění je minimální.
Co když nejsem schopen dodržet předepsané váhy nebo neumím předepsaný cvik?
Vždy je vhodné, především na lekci, zkonzultovat tuto situaci s trenérem. Scaling varianty se dělí podle toho, jaký je cíl workoutu, jaký je cíl daného cviku a z jakého důvodu daný cvik nemůžete udělat. V případě vah se většinou upřednostňuje lehčí váha ale zachování původního cviku. (Raději squat snatch s PVC než ho nahradit dřepem s činkou nad hlavou ale s originální váhou). Pro cviky jako například muscle up je dobré zjistit, proč ho nejsme schopni provést. Může to být například kvůli technice, pak ideální náhradou je drill na technické zvládnutí, nebo naopak pokud nám schází síla, scaling bude silový, tedy shyby a dipy.
Co je to WOD?
Jedná se o zkratku Workout Of the Day. Vychází z toho, že původních gymech byl na tabuli vždy napsán jeden workout a ten den si ho všichni odjeli. Byl to tedy workout dne. Takový máme i my na lekcích, samozřejmě. Nicméně spousta lidí jezdí různý programming (tréninkové plány) a pro každého je tak WOD jiný, někdy má WODů i více.
Kde zjistím, jak správně provést či se naučit nějaký cvik?
Na internetu je samozřejmě spousta zdrojů. Některé jsou více kvalitní než jiné. Samozřejmě je možné a někdy i dobré dohledat si něco na veřejně přístupných zdrojích, nejlepší je ale poprosit některého buď z trenérů nebo pokročilejších atletů o pomoc, ať se podívá, jak Vám to jde. Stoprocentně se Vám dostane užitečných rad a pomoci.
Co všechno najdu na lekci?
Když se nyní píše tabule, je napsána ve smyslu původního CrossFitu. Na každý den je určen jeden workout, který je hlavním bodem celé lekce. Podle něj je uzpůsoben warm up a také se projíždí technika či drilly tak, aby byli všichni dobře technicky vybaveni a připraveni na workout dne. Také se může někdy objevit navíc nějaký doplněk, jako třeba core (silný střed je základ), nebo oblíbené pumpovačky atd.
Stačí mi navštívit lekci?
Určitě. Hodina na kvalitní trénink bezpochyby stačí. Samozřejmě navštívit zároveň i nějakou ne intenzivní speciální lekci jako Basic Mobility s Johanem se doporučuje, ale není to nutnost.
Nejsou kopané shyby nesmysl?
Nejsou! Fitness v našem smyslu slova je objem práce vykonaný za jednotku času. A u shybu, kdy jde o to dostat se z místa A do místa B (přitáhnout se) je výhodnější je výhodnější využít kopaní (správně technicky provedeného). Umožní nám to udělat více opakování, tudíž více práce za stejný čas. Striktní shyby jsou ale samozřejmým předpokladem, nejen kvůli síly, ale i z důvodů prevence zranění.