EAT UP Než začnete číst celý článek, tak bych rád řekl, že nejsem rozhodně žádný nutriční specialista. V…

EAT UP

Než začnete číst celý článek, tak bych rád řekl, že nejsem rozhodně žádný nutriční specialista. V téhle oblasti mám největší prostor pro zdokonalování, ale někdy se mi zdá, že spousta z vás se honí za formou diety čistě za účelem hubnutí a v podstatě ani neví proč chce danou dietu. Je to můj názor, který jsem vypozoroval ze své praxe. Už jednou jsem psal o jakémsi „intuitivním stravování“ což je, že zhruba vím co, kolik atd. jíst. Informace o tom CO jíst a samozřejmě také JAK, může pomoci vašemu zdraví, výkonu a celkově se cítit dobře.

Vybrat jídlo tak aby bylo optimální pro váš výkon, mentální zdraví a spánek nemusí být jednoduché. Každému sedí něco jiného, ale to je prostě součást procesu. V gymu máme jednoho trenéra, který nejí už skoro 10 měsíců maso. Když uvidíte jeho muskulaturu, objem tréninku, výkon, můžete pokývat hlavou. Ale prostě mu tohle sedí, cítí se dobře, jeho elán a chuť do tréninku je stále stejná, tak proč ne? Dnes je v oběhu několik set diet, které člověk zkouší a zkouší pořád dokola. Rozhodně nesnižuji jejich účinnost, ALE. Je to vždy to, co potřebujete? Dieta? Co nám věda stále dokazuje ve srovnání s těmito dietami, je to, že “real food“ bude vždy v horních příčkách. Pro samotný začátek se stačí držet pár pravidel: být konstantní v tom co dělám, žvýkat jídlo, dostatečně pít tekutiny a hlavně spát. Je to nekonečná pohádka, kterou slyšíte stále dokola, ale stále se opomíjí. Restriktivní stravování je z dlouhodobého časového úseku neudržitelné. Co tím chci říct, že je mnohem lepší, když budete následovat “nutriční plán“, který můžete využívat po většinu “života“ a bude VÁM vyhovovat. Udržitelný nutriční plán je něco co vám bude fungovat doma, na cestách, na večírku a na večeři s přáteli a budete to VY kdo o tom rozhodne.

Další důležitý fakt je mít podložené informace o tom, zda to co zkoušíte, objevujete je jen HYPE nebo opravdu FAKT. Dnešní síla sociálních sítí nás může docela snadno svést z cesty o tom co je vlastně pravdivé nebo co je klamná informace. Když začleníte přírodní potraviny, které vám chutnají, poskytnou co nejvíce makroživin a stabilizují hladinu cukru v krvi, dokážeme si z toho udělat pravidlo, je možné pak zrealizovat i zvýšení vašeho výkonu, zlepšit regeneraci a mentální odolnost/soustředění.

V posledních desetiletí jsme se stali kulturou, která se víc soustředí na to, co v potravinách je a není. Jídlo je faktor, který je nezbytný pro žití, tak proč to vylučujeme? Jakmile se stanete Masters v tom co jíte, určitě je vhodná doba postoupit o krok dále, do té doby ale kumulujte zvyky, mějte kvalitní a nutričně bohaté jídlo a nepřeskakuje kroky.

Pokud opravdu tápete ve výživě, chcete radu jak se správně stravovat - určitě se obraťte na odborníka v Colliery RECOVERY: Davida Koloděje - pravidelně podává konzultace a sestaví vám jídelníček na míru dle vašich potřeb a  cílů.