Dřep Dřep je komplexní cvik (více kloubový cvik), který je jedním ze základních pohybových úkonů a…

Dřep

Dřep je komplexní cvik (více kloubový cvik), který je jedním ze základních pohybových úkonů a měl by ho každý zdravý jedinec bez problému zvládat. Označuje se jako bilaterální cvik, což znamená že při jeho provádění se využívá obou dolních končetin- pokud se nejedná o variantu, u které se dřep provádí na jedné noze např. pistol squat, bulharský split squat, …. v uzavřeném kinematickém řetězci. Správně provedený dřep vyžaduje koordinaci trupu a všech kloubů dolních končetin (Tewart, 2012), dále pak je za potřebí mít jistou úroveň mobility v kotníku, pánvi, hrudní páteři a dále stabilitu v bederní páteři, koleni a chodidle (Kritz et al., 2009).

Mobilita jako vše se dá taky natrénovat, a však každý člověk je originál, a to i ve své anatomii těla, takže každý máme svoje limity mobility jinde, proto přesně nejde specifikovat jak široký postoj by člověk měl mít během cviku, hloubku dřepu, předklon, úhly atd. …každý to bude mít jinak nastavené. 


Proč vlastně takový dřep vůbec provádět?

Dřep je nedílnou součástí rehabilitačních a většiny silově-kondičních programů ve sportech, kde je vyžadována určitá úroveň síly vzpírání, lední hokej, rugby, atletika, atd. (Escamilla, 2001). Popularita dřepu vychází z jeho uplatnitelnosti a praktičnosti. Lidé totiž využívají různé variace dřepu ve svém každodenním životě (Kritz et al., 2009), a to například pří sedání si na židli, chůze do schodů atd. Správné provádění dřepu s sebou nese i řadu benefitů, kromě rozvoje síly a rychlosti zde patří i prevence zranění (Comfort & Kasim, 2007). Většina aktivit v běžném denním životě vyžaduje koordinovanou kontrakci několika svalů najednou, a dřep je jeden z posilovacích cviků, které dokážou zacílit na vice svalů najednou při provádění jednoho pohybového úkonu, takže je považován jako jeden z nejfunkčnějších a nejefektivnějších cviků, nehledě na to, jestli cílem je zlepšení výkonu ve sportu, nebo zkvalitnění života (Gullett et al., n.d.).