Dnes na téma: STRES Už delší dobu se chystám napsat něco k tomuto tématu. Stres je něco, co ovlivní náš nervový…

Dnes na téma: STRES

Už delší dobu se chystám napsat něco k tomuto tématu. Stres je něco, co ovlivní náš nervový systém a důsledkem toho mění naše fyziologické funkce a výkony. Čelíme tomu každý z nás, kdo se zapojuje do běžného života, a to bez výjimky. Dennodenně se najdou stresové faktory, které nás dokážou vyvést z míry, něco, co nám dokáže změnit náladu, zvýšit tepovou frekvenci a vaše produktivita následně klesá s vaší náladou. Člověk dokonce začíná měnit i vlastní postavení těla (studie ZDE), cítíte slabost a všechno je najednou těžké. Tohle znáte asi všichni z vás, kteří tohle právě čtete.

Stres můžeme dělit na Eustres = pozitivní stres nebo Distres = nadměrná zátěž, která nám škodí. Mnoho lidí si to bohužel ani neuvědomuje, nebo nepřipouští co vše je spojeno s dlouhodobým stresem. Začíná to úzkostmi a depresemi, pokračuje to k srdečním chorobám, mrtvicím a podobně. Tyhle stavy nejsou nikdy nic příjemného a jsou to věci, které vás omezují dost na vašem životě. Lidská psychika tyto situace chápe jako ohrožení života či jiné faktory, které spouští různé život zachraňující mechanismy. Z dlouhodobého hlediska vám svaly kolem krku, kyčelní flexory, ramena a další svaly začnou stahovat a napínat = to může zapříčiňovat například migrény a jiné bolesti. Proto je taky důležité se naučit mít stres pod kontrolou a začít se třeba radovat z běžných věcí, zkusit najít příčinu vzniku stresu. Vrcholoví sportovci mají své sportovní psychology a úspěšní businessmani mají své mentální kouče, kteří jím pomáhají a učí je, tento stres zvládat, aby jejich výkony nebyly ovlivněny právě zmiňovaným stresem. Dva roky zpět jsem se zúčastnil semináře o sportovní psychologii a jen mi potvrdil to, že lidská psychika vás může vystřelit do nekonečna a ještě dál, nebo vás srazit absolutně k zemi.

Toto téma mě samotného dost zajímá, sám se učím se stresem nějakým způsobem pracovat, a kdo mě zná, ví proč. Psychika je opravdu něco, co hraje velkou roli buď už ve vašich úspěších, či neúspěších. Mnoho mých klientů si neumí mnohdy ani doopravdy odpočinout, udělat si chvilku pro sebe, uvolnit se, dělat něco co jim vyplaví endorfiny či serotonin do mozku, aby měli radost. Logicky, naše tělo potom přestane produkovat tyto hormony tzv. štěstí, které nám dělají den lepším a odráží se posléze i na výkonech při tréninku. Jedny z těch známějších hormonů, jsou Serotonin a Endorfin (další je melatonin, dopamin). Serotonin je velice důležitá látka, která slouží pro přenos vzruchu (tzv. neurotransmitery). Díky tomu se v mozku stimulují pocity pohody a klidu. Serotonin má také vliv na kvalitu spánku, potlačuje bolest a podporuje zažívací ústrojí. Je důležité udržovat správnou hladinu serotoninu, abychom předcházeli nepříjemným onemocněním.

Dalším častě zmiňovaným je Endorfín. Je to hormon, který se uvolňuje z orgánu zvaný hypofýza do mozku, který nám pak vyvolává silné až euforické pocity dobré nálady. Endorfín nám podněcuje pocity dobré nálady, tlumí stavy úzkosti, deprese a bolesti.

Stres je do určité míry zdravý, toto slovo však zaniká tehdy, když tělo vystavujete stresu 24/7, což je v dnešní době velice časté. Jste-li ve stresu vaše tělo začne na to reagovat tvorbou adrenalinu, non-adrenalin a kortizol, které nás připravují na nebezpečí a tělo je následně v pohotovostním režimu. 

 Svých klientů se docela často ptám, jak se mají, co v práci a jak spali. 

Je to proto, abych se dozvěděl, jak se zrovna cítí a jestli nejsou v moc velkém psychickém stresu.

Hraje to potom roli, když jim sestavujete trénink.

Někteří si můžou myslet, že to nebude mít vliv i když si na trénink chodí mentálně odpočinou. Ale uvádět tyto lidi do dalšího stresu, může vést akorát ke kontraproduktivnímu účinku. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že když tenhle stres neustále tutláte v sobě, svému trenérovi o tom nic neřeknete, vaše životospráva je naprosto odlišná a on to potom neví, takže nadále vám dává stejný tréninkový objem a váš nervový systém dostává dvojnásobnou ránu, tak to povede k totální destrukci sebe samého, budete nesnášet celý svět a vše vás přestane bavit. Není to nic příjemného, ale je to jedna z nejcennějších zkušeností. Jednou jsem četl článek od jednoho trenéra, který popisoval to, že v žádném sportu, který děláme amatérsky (neživí nás a nejsme na profesionální úrovni) se nedře tolik jako v CrossFitu. Určitě netvrdím to, že CrossFit je špatný, jen bychom si měli uvědomit některé věci a změnit trochu mindset.

 Je potřeba dřít 8x týdně když nejsem profesionální sportovec a neživí mě to….např.?  

Člověk po nějaké době začne potom stagnovat a je to pro něj další stres, není se čemu divit ale, když je ve své práci 8-12 hodin a pak chce podávat výkony, ale cítí se unavený. Nemyslím to teď ani špatně, ale takhle to často funguje a ti lidi to prostě nevidí.

Při nadměrném stresu se vám taky mění vaše peristaltika střev, proto třeba u zkoušky máte průjem a jak velkou záleží na tom, jak těžká ta zkouška je, pokud mi rozumíte. Z dlouhodobého hlediska se můžeme zase bavit o žaludečních vředech či jiných onemocnění trávicího ústrojí. Dlouhodobý stres zapříčiňuje vyplavení Cortisolu, který nám taky dodává pocit hladu nebo chutě, to proto aby tělo mělo vůbec nějakou energii. Určitě všichni znáte případy, nebo můžete i z vlastní zkušenosti znát, že při dosti stresovém období jste přibrali na vaší tělesné váze. Samotný pocit jezení dokáže náš nervový systém příjemně zklidnit (Emocionální jezení). Bohužel to bude na úkor vaší tělesné váhy. V gymu máte možnost, si míru vaše stresu změřit na přístroji MaxPulse, který právě měří stresové hodnoty.

Ti, kteří došli až do samotného konce tohohle blogu, můžete vidět co všechno stres dokáže ovlivnit. Je zde spousta metabolických změn, které mají na tělo různé účinky. Se stresem se setkáváme všichni, někdo se s ním dokáže vypořádat lépe, někdo méně. Někdo ho dokáže jednoduše spláchnout a jít, někdo se v tom dokáže topit hodiny i dny. Jako trenér jsem na začátku, ale co jsem se už naučil, je to, abych lidem porozuměl i z jiné stránky než po té fyzické. Být empatický a umět člověka vyslechnout. Tohle vám potom může pozitivně změnit psychiku samotného klienta a zlepšit jeho stav. Naučte se radovat, naučte se odpočívat, tělo a hlava vám za to později poděkuje. 

Zdroje:
Coretraining.cz
GMB fitness
teamstoeckli.com
Wordpress.com
Medicaldaily.com