CrossFit v těhotenství ANO či NE???? Mnohé z nás si kladou otázku, zda je v těhotenství vůbec zdravé cvičit, stojíme totiž…

CrossFit v těhotenství ANO či NE????

Mnohé z nás si kladou otázku, zda je v těhotenství vůbec zdravé cvičit, stojíme totiž tváří v tvář mnoha nepodloženým a zcestným názorům, že těhotenství, je jakási nemoc, při které by se mělo jen odpočívat a ležet. Ano, u rizikových těhotentví nebo u jinak nemocných, či nikdy nesportujících žen je to pravda a rozhodně aktivní pohyb nedoporučuji. Ale co u sportovně založených a aktivních žen? Za mě ANO! Vždyt přece sportem se vylučuje nejvíc endorfinů, jinak nazývaných hormonů štěstí, a pokud je žena šťastná, má to pozitivní vliv i na dítě.

Ve světovém Crossfitu se setkáváme s ženami, které ve vysokém stupni těhotenství cvičí bez omezení, vzpírají o sto šest a v ničem se neomezují.Nepopírám, že některé cviky a videa těchto žen se mi příčí, nicméně nikdo z nás nezná jejich tělěsnou stavbu a sportovní aktivitu před otěhotněním, takže to nezavrhuji a fandím jim.

Každá žena by měla zvážit svou předchozí fyzickou aktivitu a dovednosti, které ve vybraném sportu měla již předtím. Pro příklad, rozhodně neporočuji začínat s během v těhotenství pokud jsem již dříve neběhala a válela se na gauči. :-)

Abych jen tak okrajově nastínila co se děje v těhotenství s tělem, popíši tedy ve zkratce změny, které se v našem těle dějí.

Oběhový systém

Co se týče oběhového systému je celkově velmi zatížen. Zvyšuje se tlak i srdeční frekvence a to obzvláště při zvýšené fyzické aktivitě. Často se také uvádí, že při tréninku těhotné ženy může dojít ke tachykaridii plodu (zvýšený tep). Tento jev však není vědecky dokázaný a při přísném dodržování pitného režimu a nepřeceňování vlastních sil by nemělo hrozit plodu ani matce nebezpečí.

Pohybový systém

V pohybovém systému dochází hned k několika změnám, v důsledku působení estrogenu a progesteronu dochází k rozvolňování vazů, také dochází ke změnám v koubech,v kostech a svalech. Největsí změny ale zaznamenáváme na bederní a křížové části páteře. Postupně se mění těžiště těla, což významně zatěžuje svalstvo v oblasti trupu a dochází k bolesti zad. Všeobecně se uvádí, že po 12. týdnu těhotenství by se ženy měly vyvarovat cvikům v leže, dochází totiž k poklesu průtoku krve do mozku a svalů což může vyvolat nevolnost či mdloby.

Dýchací systém

Objem plic i respirační a inspirační kapacita se snižují, dýcháte víc zhluboka a spotřeba kyslíku je zvýšena cca o 14%.

Doporučení pro cvičící ženy

Dostatečný přísun tekutin, vždy mít při ruce magnesium ( např. magnesolv pomáhá při tvrdnutí břicha), nepředceňovat své síly, jíst stravu bohatou na sacharidy, aby došlo k nahrazení glykogenu ze svalů a zabránilo se tak fetální ketóze, vyhnout se cvikům v leže, v prvním trimestru úplně vynechat cviky na břišní svaly a hlavně cvičit jen tehdy, když se cítíte psychicky i fyzicky dobře :-)


OSOBNÍ ZKUŠENOST

Před otěhotněním jsem dělala Crossfit, jako takový již druhým rokem a měla jsem za sebou nijak úspěšnou, nicméně dlouhou kariéru tenisu a atletiky. Tímto chci jen říct, že cokoliv zde napíšu je jen můj subjektivní pocit, má zkušenost a ne přesný návod na to, jak v těhotenství cvičit.

Když jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, byla jsem přihlášena na závody a dojížděla poslední kolo OPEN 2016. Tento OPEN a vůbec poslední měsíc byl velmi vydařený, padaly mi maximálky a měla jsem celkově vyšší výkonnost.Tehdy jsem ještě ale netušila, že už jsme na to dvě...

Jak už jsem výše popsala, sportovala jsem celý život, proto jsem nepřestala ani se změnou stavu, sepíši tedy pro představu různé cviky a můj program v každém trimestru.
Ke Crossfitu jsem samozřejmě zařadila i mé ostatní oblíbené sporty jako například plavání, běh a jízdu na kole.

1.trimestr

V prvních 4 týdnech jsem sportovala naprosto bez omezení, to bylo zapříčiněno pouze nevědomostí o mé změně stavu. Rozhodně tenhle postup v počátcích těhotenství nedoporučuji. Po zjištění pro mne příjemné ale šokující informace jsem měla veliké dilema, které se ale po prvním ultrazvuku okamžitě změnilo v rozhodnutí, že udělám vše proto abychom byly v pořádku, tudíž jsem na dva měsíce zmizela ze světa Crossfitu úplně. Chápejte, úplně je u mě silné slovo, v té době jsem zde v Colliery vedla lekce a také
ON- RAMP kurzy pro začátečníky, nicméně osy jsem se nedotkla, přísahám :)

2.trimestr

Vše se ale změnilo s příchodem druhého trimestru, kdy ustaly dost časté nevolnosti, vrátila se mi síla a strach se někam na pár týdnů běžel schovat. Cítila jsem, že dokážu všechno. Za podpory manžela a okolí, jsem se přestala nadále omezovat. Začala jsem běhat, jezdit na kole a znovu cvičit. Prostudovala jsem si veškeré informace a radila se s doktory, co dál. Po pečlivém uvážení, jsem opět zařadila Crossfit do deního režimu. Z mých tréninků jsem vyřadila veškerou hrazdu, cviky hlavou dolů a jakékoliv výskoky, či přeskoky, naopak jsem velice často chodila mnou nenáviděné veslo a wall balls, jakékoliv cviky s lehkými kettlbelly a osou. Jediné co mě omezovalo byl fakt, že jsem byla už minimálně o 10 kg těžší.

3.trimestr

Co se týče 3. trimestru byl pro mě asi nejnáročnější, chodila jsem totiž do práce až do dne porodu a skloubit to s cvičením bylo velice náročné, v té době mi začalo často tvrdnout břicho a já věděla, že musím zvolnit. Místo běhu, který už mi nedělal dobře jsem zařadila o to víc vesla cca 5 km 2x týdně. Izolované cviky s dumbelly byly na denním pořádku a čím dál víc jsem si připadala jako bouchač v posilovně plné strojů. Jednou týdně jsem si to vynahrazovala vedením lekce kttlbellů pro začátečníky, což mě velice bavilo a lidi kolem spíše udivovalo a některé dokonce pohoršovalo.

 

 

K tomu se také váže fakt, že ačkoliv ne vždy vaše okolí reaguje pozitivně na to co děláte, nenechte se odradit. Jde jen o Vás. Je to přeci Vaše tělo a pokud z toho máte dobrý pocit nepřestávejte. Nenechte si vzít to, co Vás baví a naplňuje kvůli hloupým a zastaralým předsudkům.

Rozloučila jsem se s Colliery přibližně 2-3 týdny před porodem, loučení ale nebylo nijak smutné, vždyť už za 5 týdnů jsem byla zpět....

 O tom ale až v pokračování Crossfit po porodu ANO ČI NE? 

Doufám, že nastávajícím nebo plánujícím maminkám, které mají rádi sport jsem odpověděla aspoň na pár z mnoha otázek a pokud by jste měli jakékoliv další dotazy, můžete mě kontaktovat ZDE na mém osobním profilu trenéra....

  • PONDĚLÍ
    10 min protažení a zahřátí
    5 km veslo (zvolna)
    3 série po 8 opakování
    hip thruster s gumou
    zanožování
    zanožování do boku
     
  • ÚTERÝ
    plavání nebo běh 30-60 min volné tempo
     
  • STŘEDA
    Lekce kettlbellů pro začátečníky max 4 kg ktb
    3 kola
    250 m veslo nebo assalut bike
    25 WB
     
  • ČTVRTEK
    REST
     
  • PÁTEK
    10 min protažení a zahřátí

    3 série po 10 opakování
    tlaky s dumbelly
    rozpažování
    triceps

    4 série po 8 opakování
    zatahování s gumou
    mrtvý tah s ktb nebo dumbellem
    předklony s gumou
     
  • SOBOTA
    Kolo nebo plavání 30-60 min volné tempo
     
  • NEDĚLE
    REST

 

Zdroj: Kulturistika.com